Zmiany prawno-podatkowe największym wyzwaniem dla firm

Jak wynika z badań przeprowadzonych dla Sage Polska1, zmiany legislacyjne i zbyt wiele biurokracji zostały przez małych i średnich przedsiębiorców uznane za największe wyzwanie, któremu muszą sprostać w 2017 roku – uważa tak więcej niż co trzeci ankietowany (35%).
54% małych i średnich przedsiębiorców wskazuje zmiany podatkowe jako zdarzenie ekonomiczne, które ma największy negatywny wpływ na ich działalność biznesową. 42% odczuwa zaś te zmiany jako czynnik, który oddziałuje pozytywnie na prowadzone przez nich firmy.
Przedsiębiorcy lubią stabilność prawną, a tymczasem 2017 rok przyniósł wiele zmian - mówi Piotr Ciski, dyrektor zarządzający Sage w Polsce. Od 1 stycznia 2017 r. obowiązkiem przekazywania informacji o prowadzonej ewidencji VAT poprzez jednolity plik kontrolny (JPK) zostały objęte małe i średnie przedsiębiorstwa. A to tylko jedna z nowości – dodaje.
Znowelizowana ustawa o VAT wprowadziła m.in. obowiązek składania deklaracji VAT w formie elektronicznej od stycznia 2017 r. pod groźbą sankcji administracyjnych. Niedochowanie formy elektronicznej grozi karą jak za wykroczenie skarbowe. Kolejną nowością jest powołanie do życia Krajowej Administracji Skarbowej, która zacznie działać 1 marca 2017 r. i będzie pilnować, by dochody podatkowe, należności celne i inne opłaty były realizowane prawidłowo. Proces digitalizacji i cyfryzacji kontaktów między administracją państwową a przedsiębiorstwami ma być kontynuowany poprzez planowane na koniec przyszłego roku uruchomienie Centralnego Rejestru Faktur. Trwają także prace nad wprowadzeniem e-paragonów.
Bezpieczeństwo prawno-podatkowe firmy jest związane ze stosowaniem rozwiązań IT
Niemal 60 proc. przedsiębiorców wskazuje, że wdrażając w firmie różnego rodzaju zmiany o charakterze prawno-podatkowym (chodzi głównie o dostosowywanie przedsiębiorstw do zmieniających się przepisów prawa np. podatkowego czy rachunkowego) nie ma po takich operacjach poczucia pełnego bezpieczeństwa i komfortu wynikającego z pewności, że sposób, w jaki zmiany zostały wprowadzone w firmie jest właściwy i zgodny z przepisami. Co piąty ankietowany przedsiębiorca nigdy nie czuje się bezpiecznie, wprowadzając zmiany w firmie.
56% ankietowanych przedsiębiorców uważa, że stosowanie nowoczesnych rozwiązań informatycznych do obsługi obszaru finansów pomaga firmie uzyskać wyższy poziom bezpieczeństwa.
Wprowadzane zmiany są dużym wyzwaniem dla małych i średnich przedsiębiorców - mówi Ciski. Niepokojące jest to, że tylko 42% z nich odczuwa pełny komfort przy wdrażaniu w swoich firmach zmian o charakterze prawno-podatkowym. Obserwujemy jednak jak stale rośnie wśród przedsiębiorców świadomość tego, że odpowiednie rozwiązania IT pomagają w zapewnieniu sobie tego komfortu. Rośnie także rola dostawców rozwiązań informatycznych jako doradców w prowadzeniu biznesu, to już nie jest tylko dostarczanie produktów – dodaje.
Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz
___________________
1 Badanie Skaner MŚP, 4Q2016, przeprowadzone przez Keralla Research na zlecenie Sage Polska. Badanie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej, ogólnopolskiej grupie 600 mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, respondentami były osoby odpowiedzialne lub współodpowiedzialne za zarządzanie firmą. Badanie przeprowadzono na przełomie października i listopada 2016 r. Dodatkowo Grupa Sage przeprowadziła badanie nastrojów wśród 6 tys. przedsiębiorców z sektora MŚP w 13 krajach. Badaniem objętych było ponad 100 polskich przedsiębiorców.
Niepewna sytuacja gospodarcza nie ułatwia przedsiębiorcom życia
Polscy mali i średni przedsiębiorcy weszli w nowy rok pełni obaw dotyczących sytuacji gospodarczej w Polsce i na świecie – 53% z nich uważa, że polska gospodarka będzie mniej stabilna aniżeli 6 miesięcy temu, a 60% myśli tak o sytuacji gospodarczej na świecie.
53% ankietowanych przedsiębiorców twierdzi, że nie zmieniła swoich planów biznesowych z powodu obecnej sytuacji politycznej, uczyniło tak 17%. 30% przedstawicieli MŚP wstrzymuje się z decyzjami, ale rozważa zmianę planów.
Ogrom wydarzeń politycznych, gospodarczych i legislacyjnych jest naturalnym czynnikiem, który sprawia, że przedsiębiorcy nie czują się do końca pewnie i z uwagą obserwują wprowadzane zmiany – mówi Piotr Ciski. Ważne jest, aby przygotować swoją firmę na różne warianty wydarzeń i zyskać dzięki temu możliwie największe poczucie bezpieczeństwa, które pozwoli komfortowo prowadzić biznes – uzupełnia.
41% przedsiębiorców uważa, że sektor MŚP nie jest w wystarczającym stopniu brany pod uwagę przy podejmowaniu decyzji politycznych i gospodarczych w Polsce. W jaki sposób rząd może ułatwić działalność firmom? Dla ponad połowy przedsiębiorców (57%) kluczowe jest udoskonalenie systemu podatkowego. Stabilne regulacje prawne są istotne dla 41% ankietowanych.
Badanie Skaner MŚP, 4Q2016, przeprowadzone przez Keralla Research na zlecenie Sage Polska. Badanie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej, ogólnopolskiej grupie 600 mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, respondentami były osoby odpowiedzialne lub współodpowiedzialne za zarządzanie firmą. Badanie przeprowadzono na przełomie października i listopada 2016 r.
Dodatkowo Grupa Sage przeprowadziła badanie nastrojów wśród 6 tys. przedsiębiorców z sektora MŚP w 13 krajach. Badaniem objętych było ponad 100 polskich przedsiębiorców.
Źródło: Sage

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Liczne zmiany przepisów i niejednolite interpretacje i orzeczenia w sprawach podatkowych to codzienność polskich podatników, firm i księgowych. Nie wszyscy wiedzą, że można ubezpieczyć się od ryzyka podatkowego. Ubezpieczyciele oferują w tym zakresie kompleksową ochronę ubezpieczeniową, np. ochronę skarbową dla osób fizycznych odpowiedzialnych za finanse (dot. ryzyka kar z kks), czy ochronę podatkową uruchamianą w ramach sporów podatników z organami podatkowymi.
Wynagrodzenie za funkcje kierownicze i nadzorcze w pracach B+R stanowi koszt kwalifikowany.
ZUS poinformował o wdrożeniu nowej metryki programu Płatnik, które ma mieć miejsce 7 czerwca 2023 r. w godzinach wieczornych.
Jakie skutki podatkowe w podatku dochodowym wywołuje dywidenda rzeczowa po stronie spółki wypłacającej dywidendę?
Kawa z INFORLEX to cykl bezpłatnych spotkań online. Spotkania odbywają się w formule „na żywo” w wybrane wtorki o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 13 czerwca br. tematem spotkania będzie Slim VAT 3.
Ministerstwo Finansów pracuje nad ustawą, która zobowiąże operatorów platform cyfrowych do raportowania organom podatkowym o aktywnych sprzedawcach, m.in. tych, którzy dokonali co najmniej 30 transakcji w roku lub sprzedali towary za więcej niż 2 tys. euro. Raportowane będą też dane osób, które za pośrednictwem platformy wynajmą np. swoje mieszkanie - informuje dyrektor Departamentu Polityki Podatkowej w Ministerstwie Finansów Marcin Lachowicz.
Rada Polityki Pieniężnej w czasie posiedzenia w dniach 5-6 czerwca 2023 r. nie podjęła decyzji o zmianie wysokości żadnej stopy procentowej NBP. Stopa referencyjna wynosi nadal 6,75 proc.
Przedsiębiorcy czekają na zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej. Powstaje jednak pytanie, czy środki, które oddaje ZUS, powinny zostać uznane za przychód przedsiębiorstwa. Wszystko zależy od wybranej metody rozliczania podatku.
W komunikacie z 5 czerwca 2023 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że służby Komisji Europejskiej potwierdziły, że brak jest podstaw do zwolnienia drobnych producentów wina z wymogów określonych w art. 33-43 dyrektywy 2020/262, w tym z obowiązku stosowania e-SAD przy przemieszczaniu wewnątrzwspólnotowym poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy wyprodukowanego przez nich wina oraz posiadania numeru akcyzowego uprawnionego/certyfikowanego wysyłającego.
To dziś już dziś! Międzynarodowy Dzień Księgowego. Dziękujemy za Waszą ciężką pracę i zaangażowanie i za to, że zawsze można na Was liczyć. Zapraszamy do galerii pełnej humoru.
Nie ustajemy w świętowaniu Międzynarodowego Dnia Księgowego. Następna porcja humoru jest już gotowa. Zapraszamy!
6 czerwca 2023 r. Rada Ministrów przyjęła i skierowała do Sejmu projekt ustawy o wprowadzeniu systemu kaucyjnego. System kaucyjny ma objąć od 2025 roku, np. butelki z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku do 3 l, szklane wielokrotnego użytku do 1,5 l i puszki metalowe do 1 l.
Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrzył skargę kasacyjną spółki, która toczyła spór z organem podatkowym w zakresie miejsca rozliczania VAT od usług wsparcia (orzeczenie z 14 lutego 2023 r., sygnatura I FSK 1794/19).
U nas Międzynarodowy Dzień Księgowego trwa cały tydzień! Kolejny zestaw żartów prosto od księgowych już na Was czeka!
W dniu 1 czerwca 2023 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (zwana potocznie SLIM VAT 3). Ta nowelizacja zawiera nie tylko zmiany w podatku VAT ale także kilka zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) i wyższe kwoty wolne w podatku od spadków i darowizn. Przesunięto o rok obowiązek wysyłania JPK_PIT i JPK_CIT.
Zarówno w małych firmach, jak i w międzynarodowych przedsiębiorstwach, dział księgowości odgrywa kluczową rolę w zakresie zarządzania finansami i zapewnianiu przejrzystości informacji finansowych. Obchodzony 9 czerwca Dzień Księgowego to doskonała okazja, aby uznać i docenić wkład grupy, która zapewnia solidne podstawy do podejmowania decyzji biznesowych w firmach.
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opublikowało projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, który ma na celu podwyższenie świadczenia wychowawczego (tzw. 500 plus) do kwoty 800 zł miesięcznie od 2024 roku.
"Ewa, nasza tęczowa księgowa" - tak nazwaliśmy historyjkę o księgowej, którą napisał ChatGPT-4. Ciekawi jesteśmy jak Wam się spodoba i przede wszystkim, czy wywoła uśmiech na Waszych twarzach… a w których miejscach - to już sprawka sztucznej inteligencji!
Jak działają międzybankowe systemy rozliczeniowe Elixir, Euro Elixir i Express Elixir w czasie Bożego Ciała (8 czerwca 2023 r.) i całego długiego weekendu 8-11 czerwca? Kiedy dojdzie do odbiorcy przelew bankowy wysłany w Boże Ciało?
Międzynarodowy Dzień Księgowego już w najbliższy piątek - 9 czerwca. My zaczynamy świętowanie już od dziś i mamy dla Was, drodzy Księgowi i Księgowe, kolejną porcję dowcipów prosto z biur rachunkowych. Bo liczy się humor!
Nowy wskaźnik referencyjny WIRON, który ma zastąpić dotychczasowy WIBOR, będzie stosowany przy prefinansowaniu działań w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Tak przewiduje zakłada projekt rozporządzenia opublikowany 24 maja 2023 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
Trzymiesięczny WIRON spadł od początku 2023 roku z 6,18 proc. do 5,83 proc. W tym samym czasie WIBOR 3M stopniał o 10 pkt bazowych (do 6,9 proc.). Jeśli sytuacja się nie zmieni, inwestorzy po zaplanowanej na 1 stycznia 2025 r. tranzycji, będą zarabiali mniej.
Prezydent podpisał ustawę znaną jako SLIM VAT 3. Na mocy nowych przepisów zwiększony został m.in. limit dla podatników, którzy mogą korzystać z metody kasowej rozliczania podatku VAT oraz rozliczać się kwartalnie. Próg przychodowy wzrósł z 1,2 miliona do 2 milionów euro. Ustawa wejdzie w życie 1 lipca. Jej celem jest uproszczenie regulacji podatkowych i ułatwienie prowadzenia działalności przedsiębiorcom. Jakie zmiany na nich czekają?
Zapadł ważny wyrok dla praktyki naliczania stawki podatku od nieruchomości dla działalności opiekuńczej (domów seniora). Chodzi o wyrok z dnia 23 maja 2023 r. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie w sprawie o sygn. I SA/ Kr 250/23.
Prezent dla współpracownika odchodzącego na emeryturę to sympatyczny gest i podziękowanie za dotychczasową wspólną pracę. Ale co kupić? Przygotowaliśmy kilka pomysłów.
Komentarze(0)
Pokaż: