Zmiany w regulacjach dotyczących wpisu do rejestru przedstawicielstw
REKLAMA
REKLAMA
W projekcie zrezygnowano z obowiązku podawania we wniosku informacji o przedmiocie działalności gospodarczej przedsiębiorcy zagranicznego oraz adresie pobytu w Polsce osoby upoważnionej w przedstawicielstwie do reprezentowania przedsiębiorcy zagranicznego. Przedsiębiorca zostanie zobowiązany do podania tylko trzech głównych rodzajów informacji:
REKLAMA
- nazwy, siedziby i formy prawnej przedsiębiorcy zagranicznego tworzącego przedstawicielstwo,
- imienia, nazwiska osoby upoważnionej w przedstawicielstwie do reprezentowania przedsiębiorcy zagranicznego,
- adresu przedstawicielstwa na terytorium Polski, do którego przedsiębiorca ma tytuł prawny.
Jednocześnie ma być jednak wprowadzony nowy obowiązek dołączenia do wniosku o wpis dokumentu potwierdzającego upoważnienie osoby wskazanej we wniosku do reprezentowania przedsiębiorcy zagranicznego w przedstawicielstwie wraz z potwierdzeniem przyjęcia tego upoważnienia.
Zasadniczą zmianą – w stosunku do obecnie obowiązujących rozwiązań – jest także wprowadzenie zasady dokonywania wpisu przedstawicielstwa na czas określony, tj. na okres 2 lat. Każdy przedsiębiorca zagraniczny zainteresowany kontynuowaniem działalności przedstawicielstwa miałby prawo wystąpienia o przedłużenie wpisu na kolejny okres. Warto też zauważyć, że do przesłanek wydania decyzji o wykreśleniu przedstawicielstwa z rejestru dodano nieposiadanie przez przedsiębiorcę zagranicznego tytułu prawnego do lokalu wykorzystywanego na potrzeby siedziby przedstawicielstwa.
Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Zasady uczestnictwa zagranicznych przedsiębiorców w obrocie gospodarczym – projekt nowej regulacji" >>
Zobacz: Konstytucja Biznesu
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat