REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokumenty nadane faksem a upływ terminów sądowych

Rödl & Partner
Audyt, BPO, doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, consulting
Dokumenty nadane faksem a upływ terminów sądowych
Dokumenty nadane faksem a upływ terminów sądowych

REKLAMA

REKLAMA

„Środek odwoławczy nadany faksem jest wniesiony z chwilą określoną przez upoważnionego pracownika w adnotacji o wpływie pisma do sądu” – uznał Sąd Najwyższy w postanowieniu z 27 maja 2015 r., II CZ 20/15.

Sąd apelacyjny odrzucił apelację powodów, jako wniesioną po terminie. Pełnomocnik powodów w zażaleniu na postanowienie wniósł o jego uchylenie oraz o nadanie dalszego biegu wniesionej apelacji, uzasadniając, że zgodnie z raportem, faks został nadany 5 sierpnia 2014 r. między godziną 23:36 a 23:43.

Autopromocja

Jednak Sąd Najwyższy nie uwzględnił zażalenia stwierdzając, że samo wysłanie pisma faksem nie jest równoznaczne z zarejestrowaniem czynności w urządzeniach ewidencyjnych sądu i potwierdzeniem tego faktu przez upoważnionego pracownika przez umieszczenie prezentaty. A więc apelacja powodów została wniesiona dopiero następnego dnia, gdy pracownik sądu zarejestrował pismo i jako czynność dokonana po terminie wynikającym z art. 369 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego podlegała odrzuceniu.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

W dobie powszechnej informatyzacji nadawanie pisma faksem czy też e-mailem wielu osobom wydaje się równoznaczne ze złożeniem pisma w biurze podawczym sądu. Tak jednak nie jest. W art. 165 k.p.c. zawarto zamknięty katalog takich sytuacji. Są to:

 - oddanie pisma w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z 23 listopada 2012 r. – prawo pocztowe lub w placówce pocztowej operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne w innym państwie członkowskim UE,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- złożenie pisma przez żołnierza w dowództwie jednostki wojskowej, przez osobę pozbawiona wolności w administracji zakładu karnego oraz przez członka załogi polskiego statku morskiego u kapitana statku,

 - wprowadzenie pisma do systemu teleinformatycznego sądów

Najbezpieczniejszym a zarazem i najpowszechniejszym sposobem złożenia pisma procesowego poza budynkiem sądu jest nadanie go pocztą.

Zgodnie z art. 3 ustawy z 23 listopada 2012 r. prawo pocztowe operatorem wyznaczonym jest operator pocztowy obowiązany do świadczenia usług powszechnych. Na podstawie art. 71 ust. 1 prawa pocztowego, operator wyznaczony jest wybierany decyzją prezesa UKE na okres 10 lat spośród operatorów pocztowych w konkursie ogłoszonym przez prezesa UKE. Na okres od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2025 r. operatorem tym została wybrana Poczta Polska SA. Tak więc tylko nadanie przesyłki w placówce spółki Poczta Polska S.A. będzie równoznaczne z jej złożeniem w budynku sądu.

Od 2013 roku również złożenie pisma procesowego w placówce pocztowej operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne w innym państwie członkowskim UE jest równoznaczne ze złożeniem pisma w budynku sądu.

Wskazane postanowienie potwierdza dotychczasowe stanowisko Sądu Najwyższego dotyczące zachowania terminu przy wnoszeniu pism procesowych faksem (postanowienie Sądu Najwyższego z 15 kwietna 2011 r., III CZ 18/11, postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 29 stycznia 2003 r. I CZ 192/02, postanowienie Sądu Najwyższego z 29 stycznia 2003 r. I CZ 142/02) z których wynikało, że pismo złożone faksem zostaje złożone w dacie wskazanej na prezentacie umieszczonej na piśmie. Przy czym należy podkreślić, że za w pełni dopuszczalne uznaje się wniesienie środka odwoławczego w postaci pisma nadanego faksem lub e-mailem, a nawet telegramem, ponieważ przepisy k.p.c. nie wskazują sposobu sporządzenia pisma procesowego. Jednak, tak jak w powyższym przypadku, przy nadaniu pisma faksem lub e-mailem problematyczne może być dotrzymanie terminu do złożenia środka odwoławczego.

Inaczej niż nadanie pisma faksem należałoby traktować wniesienie pisma w telegramie nadanym w placówce pocztowej operatora wyznaczonego. Już w roku 1977 Sąd Najwyższy (w uchwale z 29 kwietnia 1977 r., III CZP 23/77) dopuścił możliwość wniesienia środka odwoławczego w telegramie. Sąd przyjął, że w takim wypadku środek odwoławczy uważa się za wniesiony w dacie nadania telegramu, ponieważ dowód nadania pochodzi z urzędu pocztowego, a więc data nadania telegramu stwierdzona została przez ten urząd.

Nadanie pisma e-mailem, za pomocą innego operatora pocztowego, firmy kurierskiej będzie traktowane tak samo, jak wysłanie pisma faksem – złożenie pisma nastąpi dopiero w dacie umieszczonej na prezentacie właściwego sądu, więc trudniejsze będzie dotrzymanie terminu do złożenia pisma.

Katarzyna Małaniuk, radca prawny i Senior Associate w poznańskim biurze Rödl & Partner

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA