REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązek przyjmowania przez firmy płatności bezgotówkowych a karta wpłatnicza

Obowiązek przyjmowania przez firmy płatności bezgotówkowych a karta wpłatnicza
Obowiązek przyjmowania przez firmy płatności bezgotówkowych a karta wpłatnicza

REKLAMA

REKLAMA

Od 2022 roku przedsiębiorcy mają obowiązek przyjmowania płatności bezgotówkowych za pomocą instrumentów płatniczych. Brak zastosowania się do tego obowiązku jest zagrożone m.in. karą 5 tysięcy zł. Czy firmy zdane są na korzystanie z popularnych, ale dość drogich terminali płatniczych, a przez to skokowe podniesienie cen już za kilkanaście dni, czy jest dużo tańsza alternatywa?

Obowiązek przedsiębiorców przyjmowania płatności bezgotówkowych za pomocą instrumentów płatniczych

Od początku 2022 r. weszła w życie zmiana ustawy z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, w zakresie elementów wprowadzanej nowelizacji w PIT i CIT, w ramach tzw. Polskiego Ładu. Zmiany dotyczą obowiązku przyjmowania przez firmy płatności bezgotówkowych za pomocą instrumentów płatniczych. Artykuł 19a ust. 1 Prawa przedsiębiorców mówi: Przedsiębiorca zapewnia możliwość dokonywania zapłaty w każdym miejscu, w którym działalność gospodarcza jest faktycznie wykonywana, w szczególności w lokalu, poza lokalem przedsiębiorstwa lub w pojeździe wykorzystywanym do świadczenia usług transportu pasażerskiego, przy użyciu instrumentu płatniczego w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych (Dz. U. z 2021 r. poz 1907 i 1814).

Kolejną, nową i ważną zmianą w ustawie Prawo przedsiębiorców jest art 19a ust 3, która mówi o tym, że w przypadku kiedy firma prowadzi ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, musi połączyć taką kasę z terminalem płatniczym i umożliwić rejestrację wszystkich transakcji
w Centralnym Repozytorium Kas.

Autopromocja

Terminale płatnicze - koszty

Aktualnie na rynku najpowszechniej wykorzystywanym rozwiązaniem do obsługi płatności bezgotówkowych są terminale płatnicze. Jednak ich stosowanie, choć powszechne, nie należy do najtańszych.
- W przypadku mobilnych terminali suma prowizji wynosi od około 1,4% do 2% wartości każdej transakcji. Do tego należy doliczyć koszty dzierżawy urządzenia co miesiąc, a umowa podpisywana jest na minimum 12 miesięcy. – mówi Tomasz Chołast, współzałożyciel i członek zarządu zrzutka.pl. Nieco tańszym rozwiązaniem są terminale stacjonarne. Jednak w ramach kosztów należy uiścić m.in. miesięczną opłatę dzierżawy (średnio 50 zł), marżę agenta rozliczeniowego (wynosząca około 5 groszy przy każdej transakcji), opłatę interchange, którą pobierają banki (wynoszącą 0,2% dla kart debetowych i 0,3% dla kart kredytowych), a także opłatę systemową pobieraną przez organizacje płatnicze VISA i MASTERCARD. W sumie miesięczny koszt utrzymania stacjonarnego terminala płatniczego to około 0,65% wartości transakcji plus koszty dzierżawy samego urządzenia, a umowa jest podpisywana na minimum 12 miesięcy.

Oprócz wysokich kosztów korzystania z terminali płatniczych, trzeba także pamiętać, że niektóre terminale płatnicze nie mają możliwość połączenia w celu rejestracji wszystkich transakcji, z kasą rejestrującą online. W takim przypadku, przedsiębiorca zobligowany jest do szybkiej wymiany, jeszcze w tym roku, terminala płatniczego na własny koszt. W przypadku niedopełnienia tego obowiązku naraża się na karę administracyjną w wysokości 5 tys. zł.

Karta wpłatnicza - tańsza od terminalu

Rok temu na globalnym rynku zadebiutował wynalazek z Polski, pierwsza na świecie karta wpłatnicza zrzutka.pl. Aktualnie jest to najtańsza i najszybsza odpowiedź dla obowiązku przyjmowania przez przedsiębiorców wpłat bezgotówkowych za pośrednictwem instrumentów płatniczych od 1 stycznia 2022 roku. Jednocześnie to najtańsza na rynku alternatywa dla instrumentów płatniczych, z których najpopularniejsze to terminale płatnicze.
- Koszty wydania, pierwszej na świecie, karty wpłatniczej zrzutka.pl oraz opłaty za korzystanie z niej przez pierwsze 6. miesięcy to zaledwie 29,94 zł plus koszty wysyłki, każdy kolejny miesiąc to jedynie 4,99 zł. Całość oferty zrzutka.pl, uzupełnia brak prowizji od płatności bezgotówkowych, obsługi transakcji oraz konieczności podpisywania długoterminowych umów. – mówi Tomasz Chołast, członek zarządu zrzutka.pl.

Warto także dodać, że karta wpłatnicza spełnia wszystkie wymogi Nowego Ładu. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się spełnić obowiązek przyjmowania płatności bezgotówkowych za pośrednictwem portalu zrzutka.pl, z wykorzystaniem do tego celu karty wpłatniczej, zwolnieni są z konieczności wprowadzania zapisów art 19a ust 3, gdyż dotyczy on tylko tych przedsiębiorców, którzy przyjmują płatność za pomocą terminali płatniczych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak działa karta wpłatnicza?

Zasada działania karty wpłatniczej jest tak prosta, że każdy użytkownik smartfona, czyli zarówno przedsiębiorca, jak i klient, bez problemu sobie z nią poradzi. Wystarczy, zamówić kartę na www.kartawplatnicza.pl, która dotrze do adresata pocztą lub kurierem. Od tego momentu przedsiębiorca może już przyjmować wpłaty bezgotówkowe, gdyż karta jest od razu gotowa do użycia. Kiedy klient będzie chciał zapłacić za jakikolwiek produkt lub usługę, np. wymianę uszczelki w łazience, za zakupy w sklepie lub za nocleg w hotelu, wystarczy że zbliży smartfon do karty wpłatniczej zrzutka.pl.
Jedyny wymóg to konieczność posiadania w smartfonie funkcji NFC, dostępnej w znacznej większości telefonów. W przypadku jej braku, można alternatywnie odczytać smartfonem kod QR z karty.

W efekcie zbliżenia smartfona lub rozpoznania przez telefon kodu, następuje automatyczne przejście do wpłaty. Następnie wybierana zostaje dogodna metoda płatności, np. BLIK, płatności błyskawiczne, kartą, etc. i można zrealizować wpłatę. Posiadacz karty wpłatniczej, czyli w tym przypadku przedsiębiorca, w dowolnej chwili może wypłacić otrzymane środki na swoje konto bankowe. Wypłaty, dzięki rozwiązaniom stosowanym przez operatora karty, tj. platformę zrzutka.pl, będą księgowane na docelowych rachunkach zwykle w ciągu kilku minut od ich zlecenia.

Źródło: zrzutka.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(10)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Kat Olik
  2022-01-12 16:30:14
  Kara 5000 ma być dopiero od lipca 2022 i to wyłącznie za brak integracji posiadanego terminala z kasą online a nie za sam fakt nie posiadania bezgotówkowego instrumentu płatniczego. Prowizje dla terminali mobilnych i stacjonarnych są takie same i wynoszą średnio od 0,5% do 0,6%. Dlaczego autor artykułu wprowadza w błąd ? Pewnie dlatego że mu za to zapłacił sponsor artykułu.
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • marcin
  2022-01-12 14:32:55
  Wprowadzacie czytelników w błąd. Kara 5 tysięcy nie jest za brak innego instrumentu płatniczego, a za brak integracji kasy ONLINE z terminalem, jeżeli taki w ogóle jest. Warto żeby autor to zweryfikował.
  0
 • Michał
  2022-01-12 15:58:02
  Dramat, ja rozumiem artykuły sponsorowane ale w tym artykule jest bardzo duża ilość błędów, nieścisłości i nadinterpretacji że wprowadza on w błąd. Co do terminali to ma je już większość przedsiębiorców, są wygodne dla kupującego i dla sprzedającego (nie każdy płaci telefonem z NFC). Koszty są przeszacowane. Suma prowizji 2% to chyba sprzed 10 lat jest wzięta. Kara 5 tys też się nie zgadza. Część terminali można kupić na własność, nie trzeba ich dzierżawić i to z reguły wychodzi taniej niż ta cała aplikacja a można akceptować wszystkie rodzaje płatności. Z dofinansowaniem Polski Bezgotówkowej można mieć terminal całkowicie za darmo. Integracja z kasą pozwala na prostą i szybką obsługę bo nic poza obsługą kasy się nie robi o tu zabawa w jakieś karty. W nieco większych systemach i kasoterminalach jest dodatkowa analityka i jak wszystko jest zintegrowane to pomaga w zarządzaniu sklepem...Dramat piśmienniczy!!! Człowiek robi drama z płatności, kartą które są tanie i powszechne podczas gdy przedsiębiorcy dostają w tyłek w zupełnie innym miejscu.
  1
 • marchewa
  2022-01-10 20:45:29
  Kolejny idiotyzm ruskiego bezładu
  0
 • Pati
  2022-01-13 12:26:01
  Dzień dobry, informujemy, iż zmiany w płatnościach gotówkowych zostały przesunięte na 1 stycznia 2023 r. W ramach programu Polski Ład wprowadzone zostały zmiany mające istotne znaczenie dla podatników VAT. Polegają one na: zmniejszeniu limitu płatności gotówkowych pomiędzy przedsiębiorcami z 15.000 zł do 8.000 zł (znowelizowany art. 19 pkt 2 ww. ustawy Prawo przedsiębiorców) wprowadzeniu nowego obowiązku dla konsumenta, polegającego na dokonywaniu płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego,jeżeli jednorazowa wartość transakcji z przedsiębiorcą, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekroczy 20.000 zł lub równowartość tej kwoty (dodany art. 7b do ww. ustawy o prawach konsumenta).
  0
 • Pati
  2022-01-13 12:24:05
  Dostałam informację od księgowej że to wchodzi dopiero w 2023 gdyż są jakieś luki
  0
 • Małgorzata
  2022-04-04 12:30:03
  Czy firmy kurierskie są zwolnione z obowiązku posiadania terminala/ innej opcji płatności prócz gotówki? Kurier UPS poinformował mnie, że nie mają takiego obowiązku. Większość firm kurierskich (poza DPD czy pocztą polską) stale nie mają działającego terminala na terenie mojego miasta (Białystok), pomimo informacji SMS lun za pomocą e-mail, że wygodnie można zapłacić u kuriera kartą / blikiem lub gotówką (FEDEX, GLS czy Inpost).
  0
 • natan
  2022-01-31 12:02:07
  to chyba reklama
  0
 • Teri60
  2022-01-13 14:53:36
  Prowadzę uslugi fryzjerskie jednoosobowe od lipca Idę na emeryturę czy muszę założyć terminal niemam konta
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

REKLAMA