REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minimum 5 mln zł z funduszy unijnych dla małej lub średniej firmy z województwa śląskiego! Wnioski od 16 maja 2023 r.

LPW Grupa
Jedna z wiodących grup doradczo-inżynierskich w Polsce
Minimum 5 mln zł z funduszy unijnych dla małej lub średniej firmy z województwa śląskiego! Wnioski od 16 maja 2023 r.
Minimum 5 mln zł z funduszy unijnych dla małej lub średniej firmy z województwa śląskiego! Wnioski od 16 maja 2023 r.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Śląskie jest bez wątpienia największym beneficjentem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w Polsce. W ramach niego otrzyma kwotę 2,22 mld euro na sprawiedliwą transformację gospodarczą sektora węglowego. Wsparcie udzielane będzie m.in. na projekty inwestycyjne przedsiębiorstw. Pierwszy nabór w ramach działania 10.3 Wsparcie MŚP na rzecz transformacji startuje już 16 maja 2023 r. i potrwa do 27 czerwca 2023 r. - typ projektu Makroinwestycje w MŚP. Przewidziana alokacja środków to aż 400 mln PLN.

Makroinwestycje w MŚP

Makroinwestycje – czyli wsparcie na duże projekty inwestycyjne, to instrument finansowy wdrażany w ramach FST, który oferuje bezzwrotne dofinansowanie na inwestycje o minimalnej wartości 9-10 mln PLN netto w zależności od wielkości przedsiębiorstwa. 

Projekt musi przyczyniać się do transformacji województwa śląskiego m.in. poprzez: 

REKLAMA

Autopromocja
  • dywersyfikację oferty przedsiębiorstwa, 
  • zasadniczą zmianę (w tym automatyzację) procesu produkcji, 
  • zwiększenie zdolności produkcyjnych,
  • utworzenie nowego zakładu pracy.

W ramach działania wspierane będą inwestycje produkcyjne oraz logistyczne związane ze zmianą profilu działalności czy też wprowadzenia nowych lub ulepszonych usług, procesów mających co najmniej neutralny wpływ na środowisko. O dofinansowanie można również ubiegać się w przypadku projektów dotyczących utworzenia lub utrzymania już istniejących miejsc pracy, a także mających na celu ekspansję na nowe rynki. Szanse na dotacje mają też inwestycje proekologiczne.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie? 

Dotacja adresowana jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, zarówno produkcyjnych, jak i usługowych z województwa śląskiego. A dokładniej z 7 podregionów: katowickiego, bielskiego, tyskiego, rybnickiego, gliwickiego, bytomskiego; sosnowieckiego. Co ważne, ze wsparcia wykluczony został podregion częstochowski (m. Częstochowa, powiaty: częstochowski, kłobucki, myszkowski).

 Na co można przeznaczyć dotację?

Do wydatków kwalifikowalnych w ramach konkursu zaliczać się będą m.in..: 

1. środki trwałe: 
- maszyny i urządzenia,
- sprzęt komputerowy,
- roboty i materiały budowlane, 
2. wartości niematerialne i prawne, w tym zakup licencji na oprogramowanie oraz systemów informatycznych.

Wsparcie będzie skierowane przede wszystkim na realizację projektów dotyczących modernizacji posiadanego zaplecza technologicznego, automatyzacji produkcji czy poprawy efektywności energetycznej. 
W ramach działania nie przewidziano wsparcia dla projektów realizowanych w ramach partnerstwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jaka jest forma i wysokość dofinansowania?

Wsparcie udzielane będzie w formie bezzwrotnych dotacji. Poziom dofinansowania zależy od wielkości przedsiębiorstwa. 
Mikro i małe firmy mogą otrzymać refundację do 60% kosztów kwalifikowalnych. 

Refundacja w przypadku średnich przedsiębiorstw wynosi do 50% kosztów kwalifikowalnych. 

Minimalna wartość dofinansowania dla naboru na Makroinwestycje wynosi 5 mln PLN netto.

Jakie są kluczowe kryteria?

Wsparcie przeznaczone jest dla projektów realizowanych na obszarach górniczych objętych planem transformacji, co w praktyce oznacza wspomnianą możliwość dofinansowania na terenie całego województwa z wyjątkiem podregionu częstochowskiego.

Do najważniejszych kryteriów zwiększających szansę na pozyskanie dofinansowania zaliczamy:
- utworzenie trzech lub większej liczby miejsc pracy,
- wdrożenie GOZ (Gospodarka Obiegu Zamkniętego) w projekcie m.in. poprzez projektowanie zrównoważonych produktów, zapobieganie powstawaniu odpadów i stosowanie obiegu zamkniętego w procesach produkcyjnych,
- zastosowanie odnawialnych źródeł energii,
- innowacyjność produktową lub procesową,
- realizację inwestycji w gminach wchodzących w skład OSI - gminy w transformacji górniczej (https://transformacja.slaskie.pl/images/Dokumenty/1646921120_za_C5_82.-1-lista-gmin-wchodz-c4-85cych-w-sk-c5-82ad-osi-w-podregionach-gorniczych.pdf).

Ważne

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (FST) jest ogromną szansą dla przedsiębiorców na pozyskanie bezzwrotnych dotacji na rozwijanie swojej działalności. W ramach Funduszu zabezpieczono na ten cel znaczną pulę środków. W samym tylko roku 2023 do rozdysponowania jest blisko miliard PLN.

Grzegorz Ocieczek, Dyrektor ds. Dotacji i Analiz LPW Consulting

Przedsiębiorco z województwa śląskiego – pozyskaj dofinansowanie dzięki wsparciu ekspertów z LPW Consulting!
Jeśli reprezentujesz mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwo i planujesz inwestycje rozwojowe – zapraszamy do umówienia się na bezpłatną konsultację pomysłu pod kątem finansowania. Warto skorzystać z możliwości pozyskania bezzwrotnej dotacji – minimum 5 mln PLN do wzięcia, więc jest o co aplikować!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pewny i stały zysk z oszczędności: np. 6,2% rocznie przez 3 lata. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

REKLAMA

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

Składka zdrowotna 2025: Projekt kompromisowy, zamiast projektu MF

Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie ostatecznego projektu Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia dotyczącego składki zdrowotnej, to PSL ma przygotowany kompromisowy projekt. W Sejmie mógłby liczyć na głosy ponad 400 posłów. Takiego zdania jest wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wynajem mieszkania a VAT. Czy czynsz ze spółdzielni wlicza się do podstawy opodatkowania?

Wiele osób wynajmuje swoje mieszkania, także spółdzielcze. Powstaje w tym przypadku pytanie, czy czynsze ze spółdzielni należy wliczać do podstawy opodatkowania VAT z tytułu najmu nieruchomości. 

Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

REKLAMA

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe, konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

REKLAMA