REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Faktoring coraz popularniejszy. Dlaczego wiele firm wybiera to rozwiązanie? [ROZMOWA]

Faktoring coraz popularniejszy. Dlaczego wiele firm wybiera to rozwiązanie? [ROZMOWA]
Faktoring coraz popularniejszy. Dlaczego wiele firm wybiera to rozwiązanie? [ROZMOWA]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rynek faktoringu w Polsce znajduje się obecnie w fazie rozwoju, a liczba zainteresowanych firm rośnie dwucyfrowo. I nie można się temu dziwić, gdyż dzięki usłudze, pieniądze z wystawionych faktur można mieć na koncie nawet tego samego dnia, zapewniając firmie płynność finansową. Wśród przedsiębiorców pojawia się jednak wiele pytań, w tym kluczowe - na co zwrócić uwagę podczas decyzji o wyborze podmiotu? To przede wszystkim oferowany poziom wsparcia i zrozumienie celów, a także wiarygodność usługodawcy. Kluczowe jest też to, czy firma ma innowacyjne podejście, a także czy dostarczane usługi cechują się łatwością dostępu, redukując tym samym biurokrację do minimum. Reasumując: partnerstwo, wiarygodność, innowacyjność i wygoda – to cechy rzetelnego partnera, o których rozmawiamy z Krzysztofem Florczakiem, prezesem FaktorOne. 

Coraz więcej firm korzysta z faktoringu. W jaki sposób faktoring może pomóc przedsiębiorstwom w realizowaniu ich celów? 

Krzysztof Florczak, Prezes FaktorOne: Jednym z obserwowanych trendów na rynku jest rosnące zainteresowanie korzystaniem z faktoringu jako formy finansowania. Faktoring to proces, w którym przedsiębiorstwo przekazuje swoje należności (faktury) do faktora w zamian za natychmiastową płatność lub zapewnienie obsługi windykacyjnej. Istnieje kilka czynników przyczyniających się do coraz większej popularności tej metody. Pierwszym powodem jest poprawa płynności finansowej. Faktoring umożliwia firmom uzyskanie szybkiego dostępu do środków pieniężnych. Zamiast czekać na płatności od klientów, przedsiębiorstwa mogą sprzedać swoje należności faktorowi i otrzymać gotówkę natychmiastowo, a następnie jak to robi wielu klientów - zainwestować ją w sprzęt, przeznaczyć na ekspansję, czy terminowe wywiązanie się z własnych zobowiązań.

Warto również podkreślić wzrost znaczenia partnerstwa w tego rodzaju relacjach biznesowych. Faktoring to nie tylko transakcja finansowa, ale również budowanie trwałych i zaufanych relacji między firmą a jej partnerem faktoringowym. Współpraca z faktorem oparta na zaufaniu otwiera drzwi do wielu korzyści. Przede wszystkim, faktor może pomóc firmie zrealizować jej plany i cele. Partner faktoringowy może również udostępnić wiedzę i doświadczenie, które pomogą firmie w podejmowaniu lepszych decyzji finansowych. Relacja z faktorem nie ogranicza się tylko do jednorazowej transakcji. To długoterminowe partnerstwo, w którym obie strony mają wspólne cele. Faktor staje się partnerem biznesowym, który angażuje się w sukces firmy. Regularny kontakt – osobisty, telefoniczny i wymiana informacji są nieodłącznymi elementami tej relacji. To czynnik, na który kładziemy z moim zespołem zdecydowanie mocny nacisk. Obserwujemy bowiem, że w dobie silnego rozwoju sztucznej inteligencji i botów kontakt z drugim człowiekiem staje się podwójnie ważny. Zwłaszcza jeśli chodzi o tak istotne sprawy jak obszar finansów.

Autopromocja

Jakie są potencjalne wyzwania lub ryzyka związane z faktoringiem?

Krzysztof Florczak: Istotne jest znalezienie wiarygodnego faktora. Wybór odpowiedniego partnera faktoringowego może mieć bowiem duże znaczenie dla funkcjonowania przedsiębiorstwa. Konieczne jest zatem dokładne zweryfikowanie podmiotów, które bierzemy pod uwagę i ich intencji. I mimo że mówimy o branży związanej z finansami, to paradoksalnie te powinny być na dalszym planie. Dla mnie, czy całego zespołu, najważniejsze jest podążanie za klientem – jego planami, inicjatywami, potrzebami; a nie pieniędzmi. Mam świadomość, że nie każdy jest ekspertem w obszarze faktoringu, dlatego przeprowadzamy cały proces, jesteśmy do codziennej dyspozycji, a nawet zostajemy w relacji po jego zakończeniu. Ktoś może zapytać dlaczego? Odpowiedź jest prosta - bo tak robią partnerzy. 

Zostając jednak w temacie wyzwań - firmy powinny również uważnie analizować koszty i warunki umowy faktoringowej. Ważne jest, aby dokładnie zrozumieć wszelkie opłaty, prowizje, terminy płatności i dodatkowe koszty. Zwracając uwagę na te aspekty, firma może uniknąć nieprzewidzianych kosztów i podejmować decyzje oparte na rzetelnych danych. Dodatkowo  istotne jest również monitorowanie procesu windykacji należności przez faktora. Pomimo przekazania wierzytelności, firma nadal ponosi pewne ryzyko związane z niewypłacalnością klientów. Dlatego ważne jest, aby partner faktoringowy rzetelnie i profesjonalnie podchodził do procesu odzyskiwania należności. 

Co jeszcze jest istotne podczas wyboru partnera do prowadzenia faktoringu? 

Krzysztof Florczak: Ważna jest innowacyjność – to, z jakich narzędzi korzysta partner i czy jest otwarty na nowe rozwiązania. Obecnie wiele firm przeznacza większość swoich budżetów na implementację innowacji – zarówno na poziomie produktu, jak i procesu. Te są istotne, ponieważ stanowi kluczowy czynnik dla sukcesu i rozwoju. W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym przedsiębiorstwa muszą stale dostosowywać się do zmieniających się trendów, technologii i preferencji klientów. Dzięki temu mogą pozostać konkurencyjne na rynku i zdobywać nowe segmenty klientów. A czego oczekują klienci od faktora? Przede wszystkim, że faktor zapewni im szybki dostęp do gotówki. Dlatego ważne jest, aby proces był szybki i efektywny, umożliwiający klientom natychmiastowe otrzymanie potrzebnych środków. Klienci oczekują również profesjonalnego podejścia ze strony faktora. Zależy im na współpracy z wiarygodnym i doświadczonym partnerem, który posiada odpowiednie kompetencje i zrozumienie dla ich branży oraz specyfiki działalności. 

Faktor powinien oferować indywidualne podejście do każdego klienta, uwzględniając jego potrzeby i preferencje. Być kimś, kto rozumie jego problem lub sytuację, w której się znajduje. Wyjaśni, na spokojnie, bez presji czasowej mechanizm działania, a  także poszuka także wygodnych i szybkich rozwiązań. Żyjemy w kulturze „comfort&instant”, czas i poziom zaangażowania w proces mają tu zatem duże znaczenie. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy z faktoringu może skorzystać każdy podmiot? Czy istnieją ograniczenia dotyczące branż?

Krzysztof Florczak: Z faktoringu może skorzystać każdy, kto wystawia fakturę z odroczoną datą płatności np. firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, jak i właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych, duże firmy i spółki. Zaznaczyć jednak trzeba, że faktorzy preferują stałe i powtarzalne źródła dochodów. Firmy, które realizują regularnie transakcje handlowe często są bardziej atrakcyjne dla faktorów. Na pewno też powinny być one w dobrej kondycji prawnej i podatkowej. Faktorzy mogą przeprowadzać odpowiednie audyty, aby upewnić się, że klient nie ma problemów prawnych, takich jak spory sądowe czy zaległe podatki. Z reguły nie ma tu także restrykcji dotyczących sektorów gospodarki– usługa jest dostępna dla przedstawicieli branż takich jak transportowa, spożywcza, usługowa, budowlana czy handlowa.

Czy faktoring jest popularny w Polsce? Czy trend jego wykorzystania rośnie? 

Krzysztof Florczak: Faktoring stał się popularną formą finansowania w Polsce – podobnie jak leasing wiele lat temu. I tu także śmiało mogę powiedzieć, że panuje zasada „kto pierwszy zrozumie ten mechanizm i go wykorzysta, ten odniesie sukces”. Podczas rozmów, klienci przyznają, że faktoring podpatrzyli u swoich kontrahentów, klientów. Ich otoczenie biznesowe już z niego korzysta, a okazuje się, że ich firmy też mogą, bo nie jest to tylko „propozycja dla wybranych”.  A co jest istotne w obecnej sytuacji gospodarczej – jest to opłacalna forma zarządzania należnościami.

Istnieje kilka czynników, które przyczyniają się do tego wzrostu popularności. Przede wszystkim, coraz większa świadomość na temat faktoringu i jego korzyści sprawia, że przedsiębiorcy są bardziej skłonni do eksplorowania tej formy finansowania. Przykład – firmy zauważają, że bo pomimo, że następuje wydłużenie terminu płatności, przepływ gotówki w ramach faktoringu pozwala na zachowanie płynności finansowej

Faktorzy oraz instytucje finansowe prowadzą kampanie informacyjne, organizują szkolenia i seminaria, aby przedstawić potencjalnym klientom zalety faktoringu oraz wyjaśnić, jak mogą oni z niego skorzystać. My też staramy się edukować rynek, gdyż wiemy, że jeszcze wiele firm nie słyszało o zaletach faktoringu. A jakie trendy są na topie? Jak w przypadku wielu innych sektorów, faktoring również przechodzi proces digitalizacji. Firmy faktoringowe wykorzystują coraz więcej narzędzi technologicznych, takich jak platformy online, automatyzacja procesów, elektroniczna wymiana dokumentów czy algorytmy uczenia maszynowego. Digitalizacja przyspiesza procesy, zwiększa efektywność operacyjną i ułatwia dostęp do usług faktoringowych. Myślę, że globalnym trendem będzie rozwój faktoringu międzynarodowego. Firmy, które prowadzą działalność na arenie międzynarodowej, coraz częściej korzystają z faktoringu, aby zabezpieczyć płatności od zagranicznych kontrahentów. Faktoring międzynarodowy wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności, ale zapewnia możliwość zwiększenia sprzedaży i zarządzania ryzykiem walutowym. Musimy mieć świadomość, że faktoring – jak większość branży – na pewno będzie się zmieniał. 

Krzysztof Florczak Prezes FaktorOne

 

Krzysztof Florczak Prezes FaktorOne

Materiały prasowe

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MKiŚ: Polska zapłaci 2,3 mld zł podatku od plastiku w 2024 roku

W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku (plastic tax) - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

"DGP": Zwiększa się liczba firm planujących redukcję zatrudnienia; firmy zwalniają nie tylko grupowo

Firmy zwalniają. Jakie są powody redukcji zatrudnienia? "Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia" – donosi dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna".

Pieniądze z KPO to ogromna szansa dla przedsiębiorców. "Żeby otrzymać dotację trzeba wykonać kilkanaście bardzo precyzyjnych kroków"

Pieniądze z KPO to duży zastrzyk dla polskiej gospodarki. "To przede wszystkim ogromna szansa dla polskich przedsiębiorców. Jednak aby pozyskać unijną dotację trzeba mieć pomysł i warto wesprzeć się wiedzą oraz doświadczeniem ekspertów” – powiedział Krzysztof Fintzel z Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Nowelizacja ustawy o rachunkowości podpisana. Zmiany dotyczą głównie dużych firm

Duże firmy będą miały obowiązek ujawniania informacji o zapłaconym podatku dochodowym oraz innych informacji w podziale na poszczególne kraje.

Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

REKLAMA