REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Faktoring coraz popularniejszy. Dlaczego wiele firm wybiera to rozwiązanie? [ROZMOWA]

Faktoring coraz popularniejszy. Dlaczego wiele firm wybiera to rozwiązanie? [ROZMOWA]
Faktoring coraz popularniejszy. Dlaczego wiele firm wybiera to rozwiązanie? [ROZMOWA]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rynek faktoringu w Polsce znajduje się obecnie w fazie rozwoju, a liczba zainteresowanych firm rośnie dwucyfrowo. I nie można się temu dziwić, gdyż dzięki usłudze, pieniądze z wystawionych faktur można mieć na koncie nawet tego samego dnia, zapewniając firmie płynność finansową. Wśród przedsiębiorców pojawia się jednak wiele pytań, w tym kluczowe - na co zwrócić uwagę podczas decyzji o wyborze podmiotu? To przede wszystkim oferowany poziom wsparcia i zrozumienie celów, a także wiarygodność usługodawcy. Kluczowe jest też to, czy firma ma innowacyjne podejście, a także czy dostarczane usługi cechują się łatwością dostępu, redukując tym samym biurokrację do minimum. Reasumując: partnerstwo, wiarygodność, innowacyjność i wygoda – to cechy rzetelnego partnera, o których rozmawiamy z Krzysztofem Florczakiem, prezesem FaktorOne. 

Coraz więcej firm korzysta z faktoringu. W jaki sposób faktoring może pomóc przedsiębiorstwom w realizowaniu ich celów? 

Krzysztof Florczak, Prezes FaktorOne: Jednym z obserwowanych trendów na rynku jest rosnące zainteresowanie korzystaniem z faktoringu jako formy finansowania. Faktoring to proces, w którym przedsiębiorstwo przekazuje swoje należności (faktury) do faktora w zamian za natychmiastową płatność lub zapewnienie obsługi windykacyjnej. Istnieje kilka czynników przyczyniających się do coraz większej popularności tej metody. Pierwszym powodem jest poprawa płynności finansowej. Faktoring umożliwia firmom uzyskanie szybkiego dostępu do środków pieniężnych. Zamiast czekać na płatności od klientów, przedsiębiorstwa mogą sprzedać swoje należności faktorowi i otrzymać gotówkę natychmiastowo, a następnie jak to robi wielu klientów - zainwestować ją w sprzęt, przeznaczyć na ekspansję, czy terminowe wywiązanie się z własnych zobowiązań.

Warto również podkreślić wzrost znaczenia partnerstwa w tego rodzaju relacjach biznesowych. Faktoring to nie tylko transakcja finansowa, ale również budowanie trwałych i zaufanych relacji między firmą a jej partnerem faktoringowym. Współpraca z faktorem oparta na zaufaniu otwiera drzwi do wielu korzyści. Przede wszystkim, faktor może pomóc firmie zrealizować jej plany i cele. Partner faktoringowy może również udostępnić wiedzę i doświadczenie, które pomogą firmie w podejmowaniu lepszych decyzji finansowych. Relacja z faktorem nie ogranicza się tylko do jednorazowej transakcji. To długoterminowe partnerstwo, w którym obie strony mają wspólne cele. Faktor staje się partnerem biznesowym, który angażuje się w sukces firmy. Regularny kontakt – osobisty, telefoniczny i wymiana informacji są nieodłącznymi elementami tej relacji. To czynnik, na który kładziemy z moim zespołem zdecydowanie mocny nacisk. Obserwujemy bowiem, że w dobie silnego rozwoju sztucznej inteligencji i botów kontakt z drugim człowiekiem staje się podwójnie ważny. Zwłaszcza jeśli chodzi o tak istotne sprawy jak obszar finansów.

REKLAMA

Autopromocja

Jakie są potencjalne wyzwania lub ryzyka związane z faktoringiem?

Krzysztof Florczak: Istotne jest znalezienie wiarygodnego faktora. Wybór odpowiedniego partnera faktoringowego może mieć bowiem duże znaczenie dla funkcjonowania przedsiębiorstwa. Konieczne jest zatem dokładne zweryfikowanie podmiotów, które bierzemy pod uwagę i ich intencji. I mimo że mówimy o branży związanej z finansami, to paradoksalnie te powinny być na dalszym planie. Dla mnie, czy całego zespołu, najważniejsze jest podążanie za klientem – jego planami, inicjatywami, potrzebami; a nie pieniędzmi. Mam świadomość, że nie każdy jest ekspertem w obszarze faktoringu, dlatego przeprowadzamy cały proces, jesteśmy do codziennej dyspozycji, a nawet zostajemy w relacji po jego zakończeniu. Ktoś może zapytać dlaczego? Odpowiedź jest prosta - bo tak robią partnerzy. 

Zostając jednak w temacie wyzwań - firmy powinny również uważnie analizować koszty i warunki umowy faktoringowej. Ważne jest, aby dokładnie zrozumieć wszelkie opłaty, prowizje, terminy płatności i dodatkowe koszty. Zwracając uwagę na te aspekty, firma może uniknąć nieprzewidzianych kosztów i podejmować decyzje oparte na rzetelnych danych. Dodatkowo  istotne jest również monitorowanie procesu windykacji należności przez faktora. Pomimo przekazania wierzytelności, firma nadal ponosi pewne ryzyko związane z niewypłacalnością klientów. Dlatego ważne jest, aby partner faktoringowy rzetelnie i profesjonalnie podchodził do procesu odzyskiwania należności. 

Co jeszcze jest istotne podczas wyboru partnera do prowadzenia faktoringu? 

Krzysztof Florczak: Ważna jest innowacyjność – to, z jakich narzędzi korzysta partner i czy jest otwarty na nowe rozwiązania. Obecnie wiele firm przeznacza większość swoich budżetów na implementację innowacji – zarówno na poziomie produktu, jak i procesu. Te są istotne, ponieważ stanowi kluczowy czynnik dla sukcesu i rozwoju. W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym przedsiębiorstwa muszą stale dostosowywać się do zmieniających się trendów, technologii i preferencji klientów. Dzięki temu mogą pozostać konkurencyjne na rynku i zdobywać nowe segmenty klientów. A czego oczekują klienci od faktora? Przede wszystkim, że faktor zapewni im szybki dostęp do gotówki. Dlatego ważne jest, aby proces był szybki i efektywny, umożliwiający klientom natychmiastowe otrzymanie potrzebnych środków. Klienci oczekują również profesjonalnego podejścia ze strony faktora. Zależy im na współpracy z wiarygodnym i doświadczonym partnerem, który posiada odpowiednie kompetencje i zrozumienie dla ich branży oraz specyfiki działalności. 

Faktor powinien oferować indywidualne podejście do każdego klienta, uwzględniając jego potrzeby i preferencje. Być kimś, kto rozumie jego problem lub sytuację, w której się znajduje. Wyjaśni, na spokojnie, bez presji czasowej mechanizm działania, a  także poszuka także wygodnych i szybkich rozwiązań. Żyjemy w kulturze „comfort&instant”, czas i poziom zaangażowania w proces mają tu zatem duże znaczenie. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy z faktoringu może skorzystać każdy podmiot? Czy istnieją ograniczenia dotyczące branż?

Krzysztof Florczak: Z faktoringu może skorzystać każdy, kto wystawia fakturę z odroczoną datą płatności np. firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, jak i właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych, duże firmy i spółki. Zaznaczyć jednak trzeba, że faktorzy preferują stałe i powtarzalne źródła dochodów. Firmy, które realizują regularnie transakcje handlowe często są bardziej atrakcyjne dla faktorów. Na pewno też powinny być one w dobrej kondycji prawnej i podatkowej. Faktorzy mogą przeprowadzać odpowiednie audyty, aby upewnić się, że klient nie ma problemów prawnych, takich jak spory sądowe czy zaległe podatki. Z reguły nie ma tu także restrykcji dotyczących sektorów gospodarki– usługa jest dostępna dla przedstawicieli branż takich jak transportowa, spożywcza, usługowa, budowlana czy handlowa.

Czy faktoring jest popularny w Polsce? Czy trend jego wykorzystania rośnie? 

Krzysztof Florczak: Faktoring stał się popularną formą finansowania w Polsce – podobnie jak leasing wiele lat temu. I tu także śmiało mogę powiedzieć, że panuje zasada „kto pierwszy zrozumie ten mechanizm i go wykorzysta, ten odniesie sukces”. Podczas rozmów, klienci przyznają, że faktoring podpatrzyli u swoich kontrahentów, klientów. Ich otoczenie biznesowe już z niego korzysta, a okazuje się, że ich firmy też mogą, bo nie jest to tylko „propozycja dla wybranych”.  A co jest istotne w obecnej sytuacji gospodarczej – jest to opłacalna forma zarządzania należnościami.

Istnieje kilka czynników, które przyczyniają się do tego wzrostu popularności. Przede wszystkim, coraz większa świadomość na temat faktoringu i jego korzyści sprawia, że przedsiębiorcy są bardziej skłonni do eksplorowania tej formy finansowania. Przykład – firmy zauważają, że bo pomimo, że następuje wydłużenie terminu płatności, przepływ gotówki w ramach faktoringu pozwala na zachowanie płynności finansowej

Faktorzy oraz instytucje finansowe prowadzą kampanie informacyjne, organizują szkolenia i seminaria, aby przedstawić potencjalnym klientom zalety faktoringu oraz wyjaśnić, jak mogą oni z niego skorzystać. My też staramy się edukować rynek, gdyż wiemy, że jeszcze wiele firm nie słyszało o zaletach faktoringu. A jakie trendy są na topie? Jak w przypadku wielu innych sektorów, faktoring również przechodzi proces digitalizacji. Firmy faktoringowe wykorzystują coraz więcej narzędzi technologicznych, takich jak platformy online, automatyzacja procesów, elektroniczna wymiana dokumentów czy algorytmy uczenia maszynowego. Digitalizacja przyspiesza procesy, zwiększa efektywność operacyjną i ułatwia dostęp do usług faktoringowych. Myślę, że globalnym trendem będzie rozwój faktoringu międzynarodowego. Firmy, które prowadzą działalność na arenie międzynarodowej, coraz częściej korzystają z faktoringu, aby zabezpieczyć płatności od zagranicznych kontrahentów. Faktoring międzynarodowy wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności, ale zapewnia możliwość zwiększenia sprzedaży i zarządzania ryzykiem walutowym. Musimy mieć świadomość, że faktoring – jak większość branży – na pewno będzie się zmieniał. 

Krzysztof Florczak Prezes FaktorOne

 

Krzysztof Florczak Prezes FaktorOne

Materiały prasowe

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Filmowi księgowi – znasz ich historie? Rozwiąż quiz!
Księgowi na ekranie to nie tylko liczby i dokumenty, ale też intrygi, emocje i zaskakujące zwroty akcji. Jak dobrze znasz filmy, w których bohaterowie związani są z tym zawodem? Rozwiąż quiz i sprawdź swoją wiedzę o najciekawszych produkcjach z księgowymi w roli głównej!
Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Czy wydane wcześniej interpretacje nadal będą chronić podatników?

Projekt ustawy zmieniającej przepisy dotyczące podatku od nieruchomości został skierowany do prac w Sejmie, druk nr 741. Zmiany przepisów planowo mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku.  Co te zmiany oznaczają dla podatników, którzy posiadają interpretacje indywidualne? Czy interpretacje indywidualne uzyskane na podstawie obecnie obowiązujących przepisów zachowają moc ochronną od 1 stycznia 2025 roku?

Integracja kas rejestrujących online z terminalami płatniczymi od 2025 roku. Obowiązek odroczony do 31 marca

Ministerstwo Finansów poinformowało 20 listopada 2024 r., że uchwalono przepisy odraczające do 31 marca 2025 r. obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami płatniczymi. Ale Minister Finansów chce w ogóle zrezygnować z wprowadzenia tego obowiązku. Podjął w tym celu prace legislacyjne. Gotowy jest już projekt nowelizacji ustawy o VAT i niektórych innych ustaw (UD125). Ta nowelizacja jest obecnie przedmiotem rządowych prac legislacyjnych.

KSeF obowiązkowy: najnowszy projekt ustawy okiem doradcy podatkowego. Plusy, minusy i niewiadome

Ministerstwo Finansów przygotowało 5 listopada 2024 r. długo wyczekiwany projekt ustawy o rozwiązaniach w obowiązkowym KSeF. Spróbujmy zatem ocenić przedstawiony projekt: co jest na plus, co jest na minus, a co nadal jest niewiadomą. 

REKLAMA

QUIZ. Korpomowa. Czy rozumiesz język korporacji? 15/15 to wielki sukces
Korpomowa, czyli specyficzny język korporacji, stał się nieodłącznym elementem życia zawodowego wielu z nas. Z jednej strony jest obiektem żartów, z drugiej - niezbędnym narzędziem komunikacji w wielu firmach. Czy jesteś w stanie rozpoznać i zrozumieć najważniejsze pojęcia z tego języka? Czy potrafisz poruszać się w świecie korporacyjnych skrótów, terminów i zwrotów? Sprawdź się w naszym quizie!
Ile zwrotu z ulgi na dziecko w 2025 roku? Podstawowe warunki, limity oraz przykładowe wysokości zwrotu w rozliczeniu PIT

Ulga na dziecko to znaczące wsparcie podatkowe dla rodziców i opiekunów. W 2025 roku, podobnie jak w ubiegłych latach, rodzice mogą liczyć na konkretne kwoty ulgi w zależności od liczby dzieci. Poniżej przedstawiamy szczegółowe wyliczenia i warunki, które należy spełnić, aby skorzystać z przysługującego zwrotu w rozliczeniu PIT.

QUIZ. Zagadki księgowej. Czy potrafisz rozszyfrować te skróty? Zdobędziesz 15/15?
Księgowość to nie tylko suche cyfry i bilanse, ale przede wszystkim język, którym posługują się specjaliści tej dziedziny. Dla wielu przedsiębiorców i osób niezwiązanych z branżą finansową, terminologia księgowa może wydawać się skomplikowana i niezrozumiała. Skróty takie jak "WB", "RK" czy "US" to tylko wierzchołek góry lodowej, pod którą kryje się cały świat zasad, procedur i regulacji. Współczesna księgowość to dynamicznie rozwijająca się branża, w której pojawiają się nowe terminy i skróty, takie jak chociażby "MPP". Celem tego quizu jest przybliżenie Ci niektórych z tych terminów i sprawdzenie Twojej wiedzy na temat języka księgowości. Czy jesteś gotów na wyzwanie?
Darowizna od teściów po rozwodzie. Czy jest zwolnienie jak dla najbliższej rodziny z I grupy podatkowej?

Otrzymanie darowizny pieniężnej od teściów po rozwodzie - czy nadal obowiązuje zwolnienie z podatku od darowizn dla najbliższej rodziny? Sprawdźmy, jakie konsekwencje podatkowe wiążą się z darowizną od byłych teściów i czy wciąż można skorzystać z preferencji podatkowych po rozwodzie.

REKLAMA

Raportowanie JPK CIT od 2025 roku - co czeka przedsiębiorców?

Od stycznia 2025 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące raportowania podatkowego JPK CIT. Nowe regulacje wprowadzą obowiązek dostarczania bardziej szczegółowych danych finansowych, co ma na celu usprawnienie nadzoru podatkowego. Firmy będą musiały dostosować swoje systemy księgowe, aby spełniać wymagania. Sprawdź, jakie zmiany będą obowiązywać oraz jak się do nich przygotować.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców – zmiany 2025/2026. Wszystko już wiadomo

Od 2025 roku zasady naliczania składki zdrowotnej zmienią się w porównaniu do 2024 roku. Nastąpi ograniczenie podstawy naliczania składki do 75% minimalnego wynagrodzenia oraz likwidacja naliczania składki od środków trwałych. Natomiast od 1 stycznia 2026 r. zmiany będą już większe. W dniu 19 listopada 2024 r. Rada Ministrów przyjęła autopoprawkę do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (druk sejmowy nr 764), przedłożoną przez Ministra Finansów. Tego samego dnia rząd przyjął projekt kolejnej nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw dotyczący zmian w składce zdrowotnej od 2026 roku.

REKLAMA