REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana rządów w Polsce. Którzy inwestorzy zyskają najbardziej? Które branże?

Zmiana rządów w Polsce wywoła optymizm wśród inwestorów. Kto zyska najbardziej?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wybory parlamentarne za nami. Wiemy po nich jedno - rząd wkrótce się zmieni, co będzie skutkowało szeregiem modyfikacji w gospodarce państwa. Jedną z nich może być poprawa warunków sprzyjających inwestycjom ze strony kapitałów zagranicznych. Pozytywne sygnały widać już teraz. Które branże mogą zyskać na zmianach?

Inwestycyjna pozycja Polski na świecie w ostatnich latach uległa osłabieniu. Widać to m.in. w rankingach, używanych podczas badań klimatu wobec BIZ i czynników określających ich rozmiary, takich np. IMD Competitiveness Index. W latach 2015-2022 spadliśmy w nim z 3 miejsca na miejsce 11 wśród krajów Europy Wschodniej. Pogorszenie klimatu inwestycyjnego odnotowały też m.in. firmy zagraniczne w corocznej ankiecie Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Teraz jednak sytuacja może się dynamicznie zmienić.

Autopromocja

Na wyniki wyborów entuzjastycznie zareagowała GPW

Na październikowe wyniki wyborów entuzjastycznie zareagowała przede wszystkim giełda. Wystrzelił indeks WIG20, a akcje spółek kontrolowanych przez państwo odnotowały dawno niewidziane wzrosty. Jak podaje Business Insider, na zamknięciu pierwszej powyborczej sesji WIG20 urósł o 5,3 proc., a na całym rynku obroty na GPW sięgnęły blisko 3,3 mld zł, co było trzecim najwyższym wynikiem w historii warszawskiej giełdy. Co istotne, wzrosty kontynuowane były również kolejnego dnia- Po opublikowaniu sondażowych wyników wyborów niemal natychmiast umocnił się złoty, wzrosły notowania wielu spółek oraz spadła rentowność obligacji 10-letnich. Śmiem twierdzić, że inwestorzy zza granicy odzyskali wiarę w Polską gospodarkę. Liczą na lepsze perspektywy dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych i ocieplenie relacji z Brukselą - mówi Patryk Komisarczyk, Reliance Polska.

Zamiana rządów w Polsce po wyborach. Kto zyska?

Zmiana rządzącego obozu politycznego może wywołać optymizm wśród inwestorów, którzy będą nas postrzegać jako nową szansę na rozwijanie interesów w Polsce. Jakie konkretnie sektory mogą zyskać na nadchodzącej zmianie rządów? - Oczy inwestorów zagranicznych  są zwrócone na spółki prowadzące projekty w zakresie nowoczesnych technologii. Nie mam tutaj na myśli wyłącznie sztucznej inteligencji - ten rynek nie został jeszcze na tyle zbadany, aby mówić o stabilności inwestycyjnej. Tę można jednak na pewno znaleźć w  technologiach kosmicznych. Rynek ten nieustannie się rozwija, a w naszym kraju działają startupy, które są dostrzegane przez cały świat. Jednocześnie warto zauważyć, że sektor nieruchomości, pomimo wzrostu cen, nadal przyciąga uwagę obcokrajowców. W niektórych regionach, zwłaszcza w porównaniu do innych krajów europejskich, nasze mieszkania są nadal stosunkowo tanie, a jakość wykończenia bardzo wysoka. Sprzyjające otoczenie gospodarcze, stabilność tego rynku oraz jego potencjał wzrostowy sprawiają, że jest to z pewnością branża, która jeszcze bardziej zyska na znaczeniu w najbliższych latach- mówi Patryk Komisarczyk.

Ocieplenie relacji z UE

Ekonomiści ING Banku Polskiego zdają się podzielać ten entuzjazm. W przedstawionym przez nich raporcie możemy przeczytać, że zakładają powrót inwestorów zagranicznych na polski rynek długu, który przez ostatnie lata był regularnie pomijany przez obcy kapitał. W ocenie analityków możliwość stworzenia rządu opozycyjnego oznacza również nadchodzące umocnienie się złotego względem dolara i euro - Rząd prowadzony przez opozycję oznaczać będzie ocieplenie relacji z UE i wysokie szanse na napływ środków z EU Recovery Fund na rzecz Krajowego Planu Odbudowy, a także sprawniejszą absorpcję środków z polityki spójności. To będzie prowadziło do rozwoju Polskiej gospodarki, a środki z UE powinny wesprzeć rozwój inwestycji w naszym kraju - ocenia Patryk Komisarczyk.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Zatrudnianie i rozliczanie kierowców w branży produkcyjnej. Jak i dlaczego różni się od rozliczania pozostałych pracowników?

W firmach, w których transport jest jedynie narzędziem do wykonywania ich głównego biznesu, istnieje wiele różnic pomiędzy rozliczaniem kierowców a pracowników na innych stanowiskach. Ewidencja czasu pracy i naliczenie wynagrodzenia w branży produkcyjnej to ciekawy przypadek, często także problematyczny dla kadr. Na czym polegają te różnice?

Przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty (art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej)

Kiedy występuje przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty, co wynika z przepisów zawartych w art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej? Co do zasady prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ministerstwo Finansów: Coraz więcej spraw można załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Wystarczy internet i telefon

Klienci Krajowej Administracji Skarbowej coraz więcej spraw urzędowych mogą załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Jest to możliwe z dowolnego miejsca za pośrednictwem infolinii KAS lub za pośrednictwem usług e-Urzędu Skarbowego.

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Sprawdź, jakie są zasady

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu z VAT. Ale czy również przy odsprzedaży?

20 maja upływa termin na rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok

20 maja jest ostatnim dniem, kiedy przedsiębiorca musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2024 r. wraz z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Jest to również termin na opłacenie należnych składek za kwiecień 2024 r. wraz z ewentualną dopłatą składki rocznej.

Okulary dla pracownika. O odliczeniu VAT nie przesądza wskazanie podatnika jako nabywcy. Kluczowe jest prawo do rozporządzania towarem jak właściciel

Do najczęściej popełnianych błędów VAT należą nieprawidłowości w zakresie odliczenia podatku naliczonego od zakupów dotyczących pracowników. O prawie do odliczenia nie przesądza wykazanie podatnika jako nabywcy na fakturze. Kluczowe jest nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

REKLAMA