"Inflacja" po raz kolejny ekonomicznym słowem roku
REKLAMA
REKLAMA
- Stopy procentowe i rynek pracy jako kluczowe tematy ekonomiczne
- Analiza publikacji makroekonomicznych
- Polityka pieniężna w centrum uwagi w końcówce roku
- Zmiana trendu w polityce pieniężnej
Zgodnie z raportem PIE, w analizach makroekonomicznych prowadzonych przez bankowe zespoły ekonomiczne, termin "inflacja" występował średnio aż 11 razy na publikację. Taki wynik sygnalizuje, że rok 2023 był kolejnym okresem, w którym dominującym tematem były wzrosty cen, podobnie jak w roku poprzednim.
REKLAMA
Stopy procentowe i rynek pracy jako kluczowe tematy ekonomiczne
Raport PIE wskazuje również, że oprócz inflacji, znaczącą rolę w dyskusjach ekonomicznych odegrał temat stóp procentowych. Słowo "stopy" pojawiało się średnio 9,8 razy w każdym opracowaniu, zajmując drugie miejsce w rankingu. Na trzeciej pozycji uplasował się temat rynku, ze szczególnym uwzględnieniem "rynku pracy", który pojawiał się w 41% wszystkich analiz.
Analiza publikacji makroekonomicznych
PIE przeprowadził szczegółową analizę cyklicznych publikacji czterech głównych zespołów makroekonomicznych w sektorze bankowym: ING, mBank, Millennium i PKO BP. Badanie uwzględniało ponad 1200 dokumentów, na podstawie których utworzono rankingi częstotliwości pojawiania się kluczowych terminów ekonomicznych. Dzięki temu możliwe było zidentyfikowanie głównych trendów i zainteresowań ekonomicznych w roku 2023.
Polityka pieniężna w centrum uwagi w końcówce roku
W ostatnich miesiącach 2023 roku temat polityki pieniężnej zyskał na znaczeniu, szczególnie po nieoczekiwanej skali obniżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. W raporcie podkreślono, że we wrześniu termin "stopy" był równie często omawiany jak "inflacja". W październiku "stopy procentowe" wyprzedziły "inflację" o 7% pod względem częstotliwości występowania w analizach, co czyniło je najpopularniejszym tematem tego miesiąca.
Zmiana trendu w polityce pieniężnej
Dyskusja wokół polityki pieniężnej w 2023 roku skupiała się na jej luzowaniu. Eksperci o 66% częściej posługiwali się terminologią związaną z luźniejszą polityką pieniężną (np. "obniżka", "luzować"), niż mówili o jej zaostrzaniu (np. "podwyżka", "zacieśniać"). Raport PIE zaznacza, że temat obniżek stóp zyskiwał na popularności w ciągu roku. W pierwszym kwartale terminy związane z luzowaniem polityki pieniężnej pojawiały się średnio 4,6 razy na publikację, podczas gdy "zacieśnianie" było wspominane 3,6 razy. W ostatnim kwartale dyskusja o "obniżkach stóp" była trzy razy częstsza niż o podwyżkach.
Polski Instytut Ekonomiczny (PIE)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat