| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Fundacje, stowarzyszenia > Nieodpłatne świadczenia z okazji świąt

Nieodpłatne świadczenia z okazji świąt

Okres świąt Bożego Narodzenia to czas, kiedy organizacje pożytku publicznego przekazują nieodpłatnie towary czy organizują inne formy nieodpłatnej pomocy potrzebującym, np. spotkania opłatkowe. Czynności te mogą wywoływać skutki w rozliczeniu VAT.

Należy się zastanowić, co dzieje się w przypadku, gdy towary zostały zakupione przez organizacje za środki pieniężne pozyskane w wyniku darowizn. Czy ten przepis będzie miał zastosowanie? Na to pytanie należy odpowiedzieć przecząco, ponieważ przepis ten ma zastosowanie tylko do darowizny towarów, a nie środków, za które dokonywane są zakupy. Potwierdzają to również organy podatkowe. W piśmie z 8 września 2005 r. Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu, nr PP/406-57/KR/05: Naczelnik Urzędu Skarbowego podziela więc pogląd podatnika i uznaje, że w obydwu przypadkach, a więc od zakupów finansowanych z dotacji i darowizn, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT.

Prawo do odliczenia nie będzie jednak przysługiwało, gdy zakupiono towary, za które zapłacono pieniędzmi pochodzącymi ze zbiórek publicznych, ponieważ taka dostawa korzystałaby ze zwolnienia z VAT. Natomiast prawo do odliczenia przysługuje, gdy jest związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Przekazania takich towarów nie wykazujemy w deklaracji i nie odliczamy VAT od ich nabycia.

Oznacza to, że przekazanie towarów zakupionych za środki niepochodzące ze zbiórek publicznych będzie podlegać opodatkowaniu, ponieważ przysługuje prawo do odliczenia VAT. W takim przypadku przekazywane towary dokumentujemy fakturą wewnętrzną i rozliczamy VAT w deklaracji VAT-7 według stawek krajowych.

Uwaga!

Jedynym wyjątkiem będzie sytuacja, gdy przekazywane towary będzie można zaliczyć do prezentów o małej wartości. Od 1 stycznia 2008 r. definicja prezentów o małej wartości ulega zmianie. Jednak do tych, które będą podlegać opodatkowaniu w grudniu br., należy stosować dotychczasowe zasady.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Gdy prowadzimy ewidencję osób obdarowanych, to po 1 stycznia 2008 r. będziemy mogli stosować definicję w wersji dotychczas obowiązującej. Należy pamiętać, że ewidencja taka musi pozwalać na ustalenie tożsamości obdarowanych osób. Dlatego powinno się w niej znajdować przynajmniej imię i nazwisko oraz adres obdarowanego. Ewidencja taka może (lecz nie musi) zawierać również NIP czy PESEL obdarowanego. Nie jest zaś wymagany podpis osób obdarowanych.

Zmienił się natomiast przepis, który mówił o tym, jak ustalić wartość darowanych towarów, gdy nie prowadzono ewidencji osób obdarowanych. Do tej pory była to cena nabycia, którą należało rozumieć jako cenę netto nabywanych przez organizację towarów.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK