REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak podwyższyć kapitał w spółce akcyjnej

Krzysztof Niepytalski
Tomasz Pietrzak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zwykłe podwyższenie kapitału zakładowego w spółce akcyjnej - jak je przeprowadzić?

Podwyższenie kapitału zakładowego w spółce akcyjnej jest przede wszystkim jedną z możliwości zdobycia dodatkowych środków finansowych, potrzebnych do prowadzenia działalności przez spółkę. Podstawowym sposobem zwiększenia kapitału jest tzw. zwykłe podwyższenie kapitału zakładowego, które wymaga zmiany statutu i następuje w drodze emisji nowych akcji lub podwyższenia wartości nominalnej akcji dotychczasowych.

REKLAMA

Autopromocja


Zgromadzenie i uchwała


Zwykłe podwyższenie kapitału zakładowego zawsze wymaga podjęcia przez walne zgromadzenie akcjonariuszy uchwały dotyczącej zmiany statutu spółki, oraz uchwały w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego. Warto przy tym zwrócić uwagę, że do podjęcia uchwały o zmianie statutu spółki wymagana jest kwalifikowana większość trzech czwartych głosów, o ile statut spółki akcyjnej nie przewiduje surowszego wymogu.


Najczęściej emisja akcji


Podwyższenie kapitału zakładowego może nastąpić w drodze emisji nowych akcji lub podwyższenia wartości nominalnej akcji dotychczasowych. W praktyce najczęściej spotyka się emisje nowych akcji. Należy zwrócić uwagę, że jeżeli spółka emituje nowe akcje to wówczas konieczne jest ich objęcie przez podmioty, którym te akcje zostały zaoferowane. Przepisy prawne przewidują w tym zakresie trzy sposoby objęcia akcji, w zależności od tego, kto jest adresatem oferty (tzw. subskrypcja prywatna, zamknięta lub otwarta).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zapraszamy na forum Prawo gospodarcze

Skutki podatkowe przekształcenia działalności gospodarczej w spółkę kapitałową

Subskrypcja prywatna polega na tym, że spółka składa konkretnemu adresatowi ofertę nabycia jej akcji. Przepisy przewidują przy tym wymóg formy pisemnej pod rygorem nieważności dla oświadczenia o przyjęciu oferty. Ponieważ jednak przepisy wymagają także dołączenia umowy objęcia akcji do zgłoszenia podwyższenia kapitału do sądu rejestrowego, w praktyce sporządza się jeden dokument umowy objęcia akcji (obejmujący oświadczenie o złożeniu oferty i jej przyjęciu). Subskrypcja prywatna jest wykorzystywana w sytuacji, gdy spółka jest zainteresowana przyznaniem statusu akcjonariusza określonemu, strategicznemu inwestorowi.

Emisja nowych akcji w drodze subskrypcji zamkniętej polega natomiast na złożeniu oferty nabycia akcji spółki akcyjnej tylko i wyłącznie tym akcjonariuszom, którym przysługuje tzw. prawo poboru. Przez prawo poboru należy rozumieć prawo pierwszeństwa dotychczasowych akcjonariuszy spółki do objęcia akcji w podwyższonym kapitale zakładowym spółki (proporcjonalnie do liczby posiadanych akcji).

REKLAMA

Natomiast subskrypcja otwarta polega na tym, że spółka oferuje akcje w drodze ogłoszenia skierowanego do osób, którym prawo poboru nie przysługuje. Tak jak w przypadku subskrypcji prywatnej, ten sposób objęcia akcji pozwala na pozyskanie kapitału również od osób, które dotychczas nie były akcjonariuszami spółki. Inaczej niż przy subskrypcji prywatnej, subskrypcja otwarta jest jednak skierowana do nieokreślonego z góry kręgu osób. Należy przy tym zaznaczyć, że obecnie oferowanie akcji nieograniczonemu kręgowi adresatów jest uregulowane przede wszystkim przepisami o ofercie publicznej.

Warto wyjaśnić, że przeprowadzenie subskrypcji prywatnej oraz subskrypcji otwartej jest możliwe tylko po uprzednim podjęciu przez walne zgromadzenie akcjonariuszy uchwały w sprawie wyłączenia prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy spółki. Pozbawienie dotychczasowych akcjonariuszy prawa poboru (prawa pierwszeństwa objęcia akcji w podwyższonym kapitale zakładowym) jest przy tym możliwe wyłącznie w interesie spółki. Przed podjęciem takiej uchwały zarząd spółki jest również zobowiązany do przedstawienia walnemu zgromadzeniu pisemnej opinii uzasadniającej powody pozbawienia prawa poboru.


Zgłoszenie do sądu


Po objęciu akcji w podwyższonym kapitale zakładowym spółki akcyjnej, konieczne jest także zgłoszenie podwyższenia kapitału do sądu rejestrowego. Rejestracja podwyższenia kapitału przez sąd rejestrowy jest ostatnim krokiem w procedurze zwykłego podwyższenia kapitału zakładowego w spółce akcyjnej. Warto przy tym pamiętać, że podwyższenie kapitału zakładowego następuje dopiero z chwilą wpisu do rejestru i dopiero wówczas powstają prawa z nowych akcji (w przypadku nowej emisji).

Podsumowując, zwykłe podwyższenie kapitału zakładowego jest jednym ze sposobów na znalezienie dla spółki akcyjnej dodatkowego źródła finansowania. Takie podwyższenie zawsze wymaga zmiany statutu i następuje najczęściej w drodze emisji nowych akcji spółki. Dotychczasowym akcjonariuszom służy tzw. prawo poboru (prawo pierwszeństwa objęcia nowych akcji), które może być wyłączone w interesie spółki. Nowe akcje mogą być zaoferowane oznaczonemu, konkretnemu adresatowi (subskrypcja prywatna), akcjonariuszom, którym służy prawo poboru (subskrypcja zamknięta) lub w drodze ogłoszenia, zewnętrznym inwestorom (subskrypcja otwarta).

Skomplikowany system podatkowy ciąży polskim przedsiębiorcom

Jakie warunki musi spełniać informacja handlowa

Krzysztof Niepytalski, aplikant radcowski
Tomasz Pietrzak, młodszy prawnik
M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA