| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Jak podwyższyć kapitał w spółce akcyjnej

Jak podwyższyć kapitał w spółce akcyjnej

Zwykłe podwyższenie kapitału zakładowego w spółce akcyjnej - jak je przeprowadzić?

Podwyższenie kapitału zakładowego w spółce akcyjnej jest przede wszystkim jedną z możliwości zdobycia dodatkowych środków finansowych, potrzebnych do prowadzenia działalności przez spółkę. Podstawowym sposobem zwiększenia kapitału jest tzw. zwykłe podwyższenie kapitału zakładowego, które wymaga zmiany statutu i następuje w drodze emisji nowych akcji lub podwyższenia wartości nominalnej akcji dotychczasowych.


Zgromadzenie i uchwała


Zwykłe podwyższenie kapitału zakładowego zawsze wymaga podjęcia przez walne zgromadzenie akcjonariuszy uchwały dotyczącej zmiany statutu spółki, oraz uchwały w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego.
Warto przy tym zwrócić uwagę, że do podjęcia uchwały o zmianie statutu spółki wymagana jest kwalifikowana większość trzech czwartych głosów, o ile statut spółki akcyjnej nie przewiduje surowszego wymogu.


Najczęściej emisja akcji


Podwyższenie kapitału zakładowego może nastąpić w drodze emisji nowych akcji lub podwyższenia wartości nominalnej akcji dotychczasowych
. W praktyce najczęściej spotyka się emisje nowych akcji. Należy zwrócić uwagę, że jeżeli spółka emituje nowe akcje to wówczas konieczne jest ich objęcie przez podmioty, którym te akcje zostały zaoferowane. Przepisy prawne przewidują w tym zakresie trzy sposoby objęcia akcji, w zależności od tego, kto jest adresatem oferty (tzw. subskrypcja prywatna, zamknięta lub otwarta).

Zapraszamy na forum Prawo gospodarcze

Skutki podatkowe przekształcenia działalności gospodarczej w spółkę kapitałową

Subskrypcja prywatna polega na tym, że spółka składa konkretnemu adresatowi ofertę nabycia jej akcji. Przepisy przewidują przy tym wymóg formy pisemnej pod rygorem nieważności dla oświadczenia o przyjęciu oferty. Ponieważ jednak przepisy wymagają także dołączenia umowy objęcia akcji do zgłoszenia podwyższenia kapitału do sądu rejestrowego, w praktyce sporządza się jeden dokument umowy objęcia akcji (obejmujący oświadczenie o złożeniu oferty i jej przyjęciu). Subskrypcja prywatna jest wykorzystywana w sytuacji, gdy spółka jest zainteresowana przyznaniem statusu akcjonariusza określonemu, strategicznemu inwestorowi.

Emisja nowych akcji w drodze subskrypcji zamkniętej polega natomiast na złożeniu oferty nabycia akcji spółki akcyjnej tylko i wyłącznie tym akcjonariuszom, którym przysługuje tzw. prawo poboru. Przez prawo poboru należy rozumieć prawo pierwszeństwa dotychczasowych akcjonariuszy spółki do objęcia akcji w podwyższonym kapitale zakładowym spółki (proporcjonalnie do liczby posiadanych akcji).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bil

Kancelaria Bil specjalizuje się w obsłudze prawnej biznesu. Zajmuje się doradztwem prawnym na rzecz przedsiębiorców na wszystkich płaszczyznach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »