REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo do roszczenia o przywrócenie do pracy

Izabela Skubel
adwokat w kancelarii prawnej Krause Legal
KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna
Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy w sytuacji niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę z członkiem zarządu spółki kapitałowej, przysługuje mu prawo do roszczenia o przywrócenie do pracy?

Autopromocja

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Komentarz ekspercki Kancelarii Krause Legal


Według uchwały Sądu Najwyższego z dnia 16 maja 2012 (sygn. akt: III PZP 3/12) w przypadku rozwiązania z naruszeniem prawa umowy o pracę z członkiem zarządu spółki kapitałowej odwołanym na podstawie art. 203 § 1 k.s.h. lub 370 § 1 k.s.h. nie jest wyłączone roszczenie o przywrócenie do pracy.


Odwołanie z funkcji członka zarządu


Zgodnie z art. 203 § 1 k.s.h. lub 370 § 1 k.s.h. członek zarządu może być odwołany w każdym czasie. Nie pozbawia go to roszczeń ze stosunku pracy lub innego stosunku prawnego dotyczącego pełnienia funkcji członka zarządu. Z tego wynika, że ustanie stosunku organizacyjnego jaki zachodzi pomiędzy członkiem zarządu i spółką w związku z pełnieniem funkcji członka zarządu, nie powoduje automatycznego rozwiązania stosunku pracy będącego podstawą zatrudnienia na tym stanowisku, chyba że chodzi o umowę o pracę zawartą na czas pełnienia funkcji w zarządzie. Jeżeli bowiem spółka i członek zarządu wybierają umowę o pracę jako podstawę zatrudnienia to czynią to ze wszystkimi wiążącymi się z tym konsekwencjami, także w postaci ograniczenia możliwości swobodnego rozwiązywania umów o pracę przez pracodawcę. Oznacza to, że członek zarządu któremu została rozwiązana umowa o pracę niezgodnie z prawem może zarówno żądać odszkodowania za niezgodne z prawem wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy o pracę jak i przywrócenia do pracy.

Wynagrodzenia członków zarządów spółek notowanych na GPW

W orzecznictwie przyjmuje się, że odwołanie z funkcji członka zarządu spółki, które nie zostało skutecznie podważone w trybie przepisów prawa handlowego, z reguły stanowi przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie umowy o pracę, ponieważ z chwilą odwołania traci on możliwość wykonywania swojej podstawowej powinności pracowniczej. Z tych też względów jako że przywrócenie do pracy nie jest możliwe Sąd pracy może nie uwzględnić żądania pracownika o przywrócenie do pracy (art. 45 § 2 k.p.).


Roszczenie o przywrócenie do pracy


Sąd nie ma jednak możliwości wyboru za pracownika roszczenia o odszkodowanie, w przypadku pracowników podlegających ochronie trwałości stosunku pracy, chyba że znajdzie podstawę do zastosowania art. 377(1) k.p.c., który daje sądowi uprawnienie do orzeczenia odszkodowania zamiast przywrócenia do pracy w przypadku gdy zgłoszone przez pracownika roszczenie okaże się nieuzasadnione ze względu na sprzeczność z zasadami współżycia społecznego lub społeczno-gospodarczym przeznaczeniem prawa (art. 8 k.p.).

Roszczenie o przywrócenie do pracy może być uznane za sprzeczne ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem prawa nawet wówczas gdy zgłasza je pracownik podlegający ochronie ze względu na wiek przedemerytalny, który niewłaściwie wykonywał obowiązki na stanowisku członka zarządu a swoim zachowaniem spowodował utratę zaufania pracodawcy.

Autopromocja

Zapraszamy do dyskusji na forum

Należy więc przyjąć, że co do zasady, przywrócenie do pracy byłego członka zarządu jest bezcelowe oraz sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Sąd pracy nie jest więc związany takim żądaniem i powinien w miejsce orzeczenia o przywróceniu do pracy, orzec o przyznaniu stosownego odszkodowania. W przypadku jednak byłego członka zarządu podlegającego szczególnej ochronie trwałości stosunku pracy sąd pracy jest związany żądaniem pracownika co do przywrócenia do pracy, jeżeli z okoliczności wynika, że odwołanie z zarządu nastąpiło na skutek okoliczności niezwiązanych z zawinionym, nienależytym wywiązywaniem się przez niego z obowiązków organizacyjnych i zarazem pracowniczych. Sąd pracy może więc orzec o odszkodowaniu zamiast dochodzonego przez pracownika podlegającego szczególnej trwałości stosunku pracy roszczenia o przywrócenie do pracy, tylko wówczas gdy dochodzone przez takiego pracownika roszczenia o przywrócenie do pracy może zostać zakwalifikowane w konkretnej sytuacji jako nadużycie prawa (art. 8 p.k.).

Dla uniknięcia niekorzystnych skutków wypowiedzenie lub rozwiązania umowy o pracę członków zarządu, spółki powinny zatrudniać członków zarządu na podstawie umów, które swoim rodzajem odpowiadają istocie powierzonych im obowiązków. Należy pamiętać, że członkowie zarządu spółek kapitałowych nie muszą być wcale zatrudnieni w ramach stosunku pracy, lecz mogą być zatrudniani na podstawie umowy cywilnoprawnej. Jeżeli jednak spółka postanowi zatrudniać członka zarządu na podstawie umowy o pracę, to najlepiej byłoby aby ta umowa była zawarta na czas wykonywania funkcji w zarządzie, czyli na czas wykonywania określonej pracy. Odwołanie z zarządu będzie bowiem automatycznie skutkowało rozwiązaniem umowy o pracę. Ponadto umowa spółki może przewidywać zatrudnienie członków zarządu na podstawie stosunku pracy z wyboru. Stosunek pracy z wyboru rozwiązuje się bowiem wraz z wygaśnięciem mandatu (art. 73 § 2 k.p.).


Autorką komentarza eksperckiego jest Izabela Skubel, adwokat w kancelarii prawnej Krause Legal w Warszawie.


Odpowiedzialność członków zarządu za zobowiązania podatkowe spółki kapitałowej

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym,

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

  Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

  REKLAMA