| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Zgromadzenie wspólników spółki

Zgromadzenie wspólników spółki

Przepisy kodeksu spółek handlowych określają w jakich miejscach mogą się odbywać zgromadzenia wspólników spółek. Gdzie zatem można przeprowadzić zgromadzenie wspólników spółki?

 


Miejsce zgromadzenia wspólników


Zgromadzenie wspólników winno odbyć się w miejscu wskazanym w umowie spółki i jest to siedziba spółki. Siedzibą spółki jest miejscowość wskazana w umowie spółki. Nie jest to konkretny lokal czy budynek. W związku z tym, zgromadzenie wspólników zwołane w siedzibie spółki może odbyć się w dowolnym miejscu w miejscowości, która została wybrana na siedzibę spółki.

Wspólnicy mogą w umowie spółki wskazać obok albo zamiast siedziby również inne miejsca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w których mogą być organizowane zgromadzenia wspólników. W takiej sytuacji, organ lub osoba zwołująca zgromadzenie będzie musiała umieścić informację o miejscu zgromadzenia wspólników na zaproszeniu.

Zasady udzielania akcjonariuszom informacji o spółce

Niewskazane jest natomiast określenie w umowie spółki konkretnego adresu, pod którym będą miały się odbywać zgromadzenia wspólników. W takiej sytuacji spółka będzie zmuszona organizować zgromadzenia wspólników w lokalu pod tym konkretnym adresem. Sprawa skomplikuje się jeszcze bardziej, gdy spółka utraci możliwość zwoływania zgromadzenia wspólników w tym właśnie lokalu. Wówczas, niezbędna będzie zmiana umowy spółki poprzez zamieszczenie postanowienia o możliwości zwoływania zgromadzeń w innym miejscu.


Pisemna zgoda wszystkich wspólników


Zależy również podkreślić, że przepisy kodeksu spółek handlowych zezwalają, aby za pisemną zgodą wszystkich wspólników zgromadzenie wspólników odbyło się w dowolnym miejscu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej niewskazanym w umowie spółki jako siedziba. Przepis ten dotyczy przede wszystkim zgromadzenia wspólników odbytego nieformalnie.

Reguły dotyczące zwoływania zgromadzenia wspólników nie dotyczą uchwał, które wspólnicy mogą podjąć poza zgromadzeniem wspólników, ani uchwał podejmowanych przez zarząd lub radę nadzorczą. Takie uchwały mogą być podjęte poza siedzibą spółki a nawet poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Należy pamiętać, że naruszenie przepisów dotyczących miejsca zwołania zgromadzenia wspólników np. odbycie zgromadzenia poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej lub miejscu niewskazanym w umowie spółki, dają podstawę do wniesienia powództwa o stwierdzenie nieważności uchwał, które na takim zgromadzeniu zostały podjęte.

Obowiązki informacyjne przy połączeniu spółek

Zapraszamy do dyskusji na forum

 

 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK