REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie ograniczenia będą dotyczyły spółek celowych

EGI
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jak powinny być konstruowane umowy o przedsięwzięcia związane z Euro 2012 w związku z rolą, jaką mają pełnić spółki celowe? Jakie zagadnienia powinny być uregulowane w umowie związanej z przedsięwzięciem dotyczącym Euro 2012?

EKSPERT RADZI

MICHAŁ KURZYŃSKI

radca prawny w kancelarii Wierzbowski Eversheds

Przedsięwzięcia Euro 2012 mają być realizowane po stronie publicznej przez spółki celowe. Ustawa o przygotowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA Euro 2012 przewiduje, że powierzenie przedsięwzięcia Euro 2012 będzie następować na podstawie umowy o powierzeniu przedsięwzięcia Euro 2012, uregulowanej w Rozdziale 3 ustawy. Z uwagi na fakt, że spółki celowe z zasady będą miały jednego wspólnika, należy pamiętać o ograniczeniach dotyczących jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością zawartych w art. 151, 156, 162 oraz 173 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych. W szczególności art. 173 par. 2 kodeksu spółek handlowych, który wprowadza wymóg formy pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym dla czynności prawnych przekraczających zakres zwykłego zarządu, będzie miał znaczenie dla omawianych umów, albowiem w większości przypadków spółki celowe będą zawierać umowy o powierzeniu przedsięwzięcia Euro 2012 ze swoim jedynym wspólnikiem. Należy przyjąć, że art. 173 par. 2 k.s.h. stanowi lex specialis w stosunku do art. 17 ust. 5 ustawy o Euro, który przewiduje jedynie formę pisemną.

U podstaw koncepcji spółki celowej oraz umowy o powierzenie przedsięwzięć Euro 2012 leżał zamiar, aby spółki celowe pełniły raczej rolę tzw. inwestora zastępczego, niż same poprzez swoje struktury były jednocześnie projektantami, doradcami oraz wykonawcami przedsięwzięć Euro 2012. Dlatego też umowa o powierzeniu przedsięwzięcia Euro 2012 powinna być projektowana tak, by uwzględniała właśnie tę rolę spółki.

W art. 18 ust. 1 ustawy zawarto katalog zagadnień, które powinny być uregulowane w umowie. Ustawa nie zawiera wskazania, jakie są konsekwencje niezawarcia w umowie któregoś z wymienionych zagadnień. Wydaje się, że takie uchybienie nie przesądza o nieważności umowy. Konsekwencją niezawarcia takiego zagadnienia może jednak być uznanie, iż taka wadliwa umowa nie jest umową o powierzeniu przedsięwzięcia Euro 2012 w rozumieniu ustawy. Może to mieć istotne znaczenie przy ubieganiu się o finansowanie przedsięwzięcia ze źródeł publicznych.

Z zagadnień wymienionych w art. 18 ust. 1 ustawy należy w szczególności wskazać na punkt 6. Umowy będą często zawierane w bardzo początkowym lub wręcz zerowym stanie przedsięwzięcia Euro 2012, dlatego określenie w umowie warunków, sposobów, a zwłaszcza terminów przekazywania publicznych środków finansowych wykonawcom dostaw, usług i robót budowlanych może się okazać bardzo trudne. Rekomendowanym rozwiązaniem wydaje się uregulowanie tych zagadnień w załączniku do umowy, który w momencie podpisywania umowy wprowadzałby bardzo ogólne zapisy, a następnie byłby uaktualniany przez strony umowy.

W celu zachowania jak największej kontroli nad zwieraniem umów przez spółki celowe z podmiotami trzecimi w art. 20 ustawy wprowadzono obowiązek uzyskania zgody rady nadzorczej, jeżeli wartość zobowiązania przekroczy 500 tys. złotych. Należy podkreślić, że zgodnie z art. 17 par. 1 k.s.h czynność prawna dokonana bez tej zgody będzie nieważna.

EGI

Autor wchodzi w skład grupy ekspertów doradzających Ministerstwu Sportu i Turystyki w organizacji UEFA Euro 2012, brał udział w pracach nad ustawą o Euro 2012

PODSTAWA PRAWNA

- Rozdział 3 ustawa z 7 września 2007 r. o przygotowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA Euro 2012 (Dz.U. nr 173, poz. 1219).

- Art. 151, 156, 162 oraz 173 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA