| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Charakter odpowiedzialności członków zarządu spółki z o.o.

Charakter odpowiedzialności członków zarządu spółki z o.o.

Czy w razie dochodzenia od członka zarządu spółki z o.o. kwoty stanowiącej przedmiot zobowiązania spółki (w sytuacji niewypłacalności spółki) może on bronić się podnosząc zarzuty przysługujące spółce wobec tego wierzyciela?

 

Tak. W myśl art. 299 kodeksu spółek handlowych, jeżeli egzekucja przeciwko spółce z o.o. okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania (członek zarządu może się uwolnić od tej odpowiedzialności, jeżeli wykaże, że we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczęto postępowanie układowe, albo że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewszczęcie postępowania układowego nastąpiło nie z jego winy, albo że pomimo niezgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewszczęcia postępowania układowego wierzyciel nie poniósł szkody).

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 18 kwietnia 2007 r., sygn. akt V CSK 55/07, odpowiedzialność ta ma charakter gwarancyjny, przy czym chodzi tu o odpowiedzialność gwarancyjną zbliżoną do poręczenia (w przypadku art. 299 k.s.h. odpowiedzialność gwarancyjna wynika nie z umowy, lecz z ustawy).

Skoro członkowie zarządu spółki z o.o. odpowiadają za zobowiązania spółki i jest to odpowiedzialność subsydiarna, to - zdaniem sądu - w drodze analogii należy przyjąć możliwość zastosowania art. 35 k.s.h. (dotyczącego odpowiedzialności wspólników spółki jawnej), jako przepisu regulującego sytuację najbardziej zbliżoną. Oznacza to, że członkowie zarządu spółki z o.o. mogą przedstawić wierzycielowi zarzuty przysługujące spółce wobec tego wierzyciela oraz kwestionować istnienie lub wysokość długu spółki, którego spłaty domaga się od nich wierzyciel.


Helena Konieczna


Podstawa prawna:

art. 35 i 299 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037 z późn.zm.).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jurczyk

Pasjonat motoryzacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »