| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Jak rozliczyć użyczenie nieruchomości spółce przez wspólnika

Jak rozliczyć użyczenie nieruchomości spółce przez wspólnika

W spółce cywilnej ojciec i syn mają udziały po 50% i rozliczają dochody z tego tytułu na zasadach ogólnych. Jeden ze wspólników (ojciec) jest właścicielem nieruchomości i daje prawo do bezpłatnego użytkowania lokalu na działalność gospodarczą spółki. W związku z tym powstaje przychód w kwocie określonej w umowie, który co miesiąc zaliczamy do przychodów spółki z działalności, a co za tym idzie 50% przychodu jest zaliczane do przychodu każdego wspólnika. Czy nasze postępowanie jest prawidłowe?


RADA

Państwa postępowanie jest nieprawidłowe. Niepotrzebnie jest ustalany przychód z tytułu użyczenia przez ojca nieruchomości dla spółki cywilnej prowadzonej z synem. W związku z tym obaj wspólnicy wykazują zawyżone przychody, a więc płacą wyższy podatek niż należny. Za poprzednie lata podatkowe jest możliwe wystąpienie z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty. Za obecny rok podatkowy nadpłata z tego tytułu może być rozliczona w zeznaniu rocznym.

UZASADNIENIE

Na podstawie art. 4 ust 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 updof przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. W razie braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku.

Jeśli zatem spółka cywilna otrzymuje nieodpłatne świadczenie, to w związku z proporcjonalnym rozliczeniem przychodu jest to równoważne z uzyskaniem tego przychodu przez wspólników tej spółki.

Zasadniczo użyczenie nieruchomości powoduje powstanie przychodu z nieodpłatnych świadczeń (art. 14 ust. 2 pkt 8 updof). Jednakże na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 125 updof zwolniona z podatku jest wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z tymi przepisami do grupy I zalicza się: małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów. Natomiast do grupy II zalicza się: zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych. A zatem przychód z użyczenia nieruchomości przez ojca (zstępnego) dla syna (wstępnego) jest zwolniony z podatku dochodowego. Nie powstaje również przychód z tytułu wykorzystywania w działalności gospodarczej podatnika (ojca) nieruchomości będącej jego własnością. Byłby to bowiem przychód powstały z tytułu wykorzystania składnika majątku prywatnego w prowadzonej działalności przez tego samego podatnika.

Czytaj także

Autor:

Zdjęcia


INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »