REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Po co spółki idą na giełdę?
Po co spółki idą na giełdę?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Trzy najczęściej wymieniane przez spółki przyczyny podjęcia decyzji o wejściu na giełdę to: kapitał, publicity i prestiż. W tej właśnie kolejności. Zapewne odpowiada ona bieżącym potrzebom danego przedsiębiorstwa, ale czy na pewno zawsze jest właściwa?

Kapitał

Rzeczywiście spółki najczęściej podejmują decyzję o upublicznieniu w momencie poszukiwania źródła finansowania zewnętrznego. To świetne źródło finansowania i w dłuższej perspektywie pozyskany kapitał jest tańszy niż ma to miejsce w przypadku np. kredytów bankowych czy obligacji. W zamian jednak, o czym niektóre firmy nie chcą pamiętać, rozszerza się grono współwłaścicieli przedsiębiorstwa. Nawet posiadacz jednej akcji spółki giełdowej staje się w stopniu proporcjonalnym do swoich udziałów jej współwłaścicielem. Oznacza to, że ma prawo żądać łatwego i równego dostępu do informacji nt. tego, co dzieje się w przedsiębiorstwie. Spółka powinna o tym pamiętać i nie traktować obowiązków informacyjnych, które są pochodną obecności na giełdzie, jako wyłącznie uciążliwości albo wręcz bezsensownego marnowania czasu.

Autopromocja

Publicity

Skrupulatne wypełnianie obowiązków informacyjnych daje przedsiębiorstwom wiele korzyści, które być może nie są dla nich na początku oczywiste. Przede wszystkim informacje przekazywane rynkowi wymaganymi kanałami są publiczne. Oznacza to, że dostęp ma do nich każdy – nie tylko obecni akcjonariusze, ale także potencjalni inwestorzy (nie tylko giełdowi), dziennikarze i każda inna grupa z otoczenia, która jest dla spółki ważna. Już poprzez samo publikowanie raportów bieżących i okresowych firma zyskuje publicity, które być może w innej sytuacji byłoby dla niej nieosiągalne.  Nie jest łatwo zainteresować sobą media gdy jest się niewielkim przedsiębiorstwem, które nie oferuje innowacyjnych albo wyjątkowo unikatowych towarów lub usług. Bycie spółką giełdową zwiększa prawdopodobieństwo dotarcia do mediów z własnym przekazem.

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

Prestiż

Prestiż jest właśnie tym, o czym przede wszystkim powinny myśleć spółki zastanawiające się nad wyborem źródła, z którego będą chciały pozyskać kapitał na dalszy rozwój lub inwestycje. Nie dostanie się go w pakiecie z kredytem bankowym, a w przypadku finansowania ze strony np. funduszu inwestycyjnego nie jest on oczywisty. Nawiązanie takiej współpracy, szczególnie z dużym i znanym funduszem, jest dla firmy niewątpliwie powodem do dumy, ale nie niesie za sobą tak jasnego przekazu, co dopuszczenie do obrotu giełdowego.

Należy bowiem pamiętać, że spółka zamierzająca zadebiutować na giełdzie, musi najpierw spełnić cały szereg formalnych wymagań. Dzięki temu zwiększa się jej transparentność i wiarygodność. Firma pokazuje bowiem, że nie ma nic do ukrycia oraz deklaruje, że zamierza przestrzegać zasad etycznego biznesu. W wyniku tego wzrasta jej  wiarygodność nie tylko w oczach potencjalnych inwestorów, ale także partnerów biznesowych. Dostosowanie się do wymogów giełdowych oraz przedstawienie wymaganych sprawozdań finansowych, zakończone zaakceptowaniem przez Komisję Papierów Wartościowych prospektu emisyjnego (w przypadku rynku głównego) lub dokumentu informacyjnego (w przypadku NewConnect) jest dla rynku sygnałem, że przedsiębiorstwo jest zdrowe i jest warte wzięcia pod uwagę podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Można powiedzieć, że prestiż wiążący się z byciem spółką giełdową, a wynikający z opisanych wyżej czynników, skutkuje zwiększeniem zaufania rynku w stosunku do firmy oraz zainteresowanie nią. To zaś przekłada się na większe publicity oraz sprawę – zgodnie z deklaracjami spółek – najważniejszą, czyli wzrost zainteresowania ze strony inwestorów i, co za tym idzie, większa łatwość pozyskiwania kapitału (nie tylko z giełdy).

Dlatego też, rozważając pozyskanie kapitału zewnętrznego, warto zadać sobie pytanie, jakie korzyści pozafinansowe dają poszczególne źródła i jakie to może to mieć potencjalnie znaczenie dla dalszego rozwoju spółki.

Tomasz Muchalski, prezes zarządu Strict Minds Communication

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA