REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dochód - co to jest? Dochód a przychód

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Dochód a przychód w podatku PIT
Dochód a przychód w podatku PIT
shutterstock

REKLAMA

Pojęcia "dochód" i "przychód" bywają niekiedy używane jako synonimy, oznaczające kwotę zarobku pod jakikolwiek tytułem. Znaczenie tych samych wyrazów może być jednak różne w rozumieniu potocznym i prawnym. W prawie podatkowym "dochód" i "przychód" to zupełnie różne pojęcia. Podatnik osiągający w danym okresie wysoki przychód, może w pewnych okolicznościach uzyskać jednocześnie jedynie minimalny dochód
rozwiń >

Co to jest przychód?

Art 11. ustawy o podatku PIT definiuje przychód jako "otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń". Pojęcie przychodu jest jednak szerokie, obejmuje większy zakres niż korzyści z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Autopromocja

Art. 10. ustawy PIT wymienia źródła przychodów do których zalicza również m.in. stosunek pracy, emeryturę lub rentę, działalność wykonywaną osobiście (umowa zlecenie lub o dzieło), najem, podnajem, dzierżawę, odpłatne zbycie rzeczy lub nieruchomości (także spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu).

Należy zwrócić uwagę na treść art 14. ustawy PIT, który wskazuje, że przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej są  kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane. Ten sam przepis określa, że do kwoty przychodu nie zalicza się podatek VAT.

Co to są koszty uzyskania przychodu?

Art. 22. ustawy PIT stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Dla przedsiębiorcy w branży gastronomicznej kosztem uzyskania przychodu w podatku dochodowym jest nie tylko wydatek na składniki do przygotowania posiłku. Przykładowo, koszt naprawy lub konserwacji urządzeń kuchennych również zaliczony zostanie do kosztów uzyskania przychodów.

Poniesiony wydatek musi być racjonalnie uzasadniony, aby mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodu w podatku dochodowym. Ponadto nie może znajdować się w katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodu wymienionych w art 23. ustawy PIT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykładowo,  nie można zaliczyć do kosztów kar umownych i odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad lub zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług.

Dochód - co to jest?

Dochód jest to przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu. Należy jednak wziąć pod uwagę, że w najbardziej pesymistycznym dla podatnika przypadku, koszty mogą przewyższyć przychód. Wtedy powstaje strata.

Osobnym pojęciem dla przedsiębiorcy jest dochód netto, tzn. dochód pomniejszony o podatek dochodowy.

Jak dochód wpływa na Ciebie i Twoje życie

Nietrudno odgadnąć, że kluczową wartością dla określenia poziomu zamożności jest dochód. Przychód osiągający wysoki wynik kwotowy może skutkować niewielkim wzbogaceniem, jeśli wiązał się z wysokimi kosztami jego uzyskania.

Autopromocja

Instrukcje VAT. 15 praktycznych procedur dla podatników

Publikacja przedstawia wytyczne dotyczące rozliczania VAT i akcyzy od sprowadzanych samochodów. Omawia także kwestie związane z płatnościami faktur na rachunek bankowy, stosowaniem split payment oraz wyborem kwartalnego rozliczenia na rok 2024.
Sprawdź

Jak dochód wpływa na jakość życia

Wyższy dochód to wyższa jakość życia. Jednocześnie minimalny dochód może być uznany za coś w rodzaju minimum socjalnego. Z tego powodu co jakiś czas w różnych krajach (również w Polsce) pojawia się postulat bezwarunkowego dochodu podstawowego. Jest to konstrukcja polegająca na okresowym wypłacaniu każdemu obywatelowi pewnej kwoty bez względu na okoliczności. Biorąc pod uwagę obecne realia budżetowe, szanse na wdrożenie tego postulatu w Polsce wydają się znikome. W praktyce, podobne postulaty mogą być realnym przedmiotem debaty publicznej jedynie w najzamożniejszych krajach ze znacznymi tradycjami w kwestiach świadczeń socjalnych.

Ile średnio zarabiają ludzie w różnych krajach?

Struktura zarobków w różnych krajach to materiał na obszerną publikację naukową. Najbardziej miarodajnym dla polskiej gospodarki wskaźnikiem z tej kategorii wydaje się być porównanie płacy minimalnej w Polsce i innych krajach UE.

W styczniu 2022 r. Polska z wynikiem 655 euro znalazła się w grupie 13 państw UE z najniższą płacą minimalną (poniżej 1000 euro).  Najzamożniejszym państwem UE w gronie największych były Niemcy, z płacą minimalną na poziomie 1 621 euro.

Najbogatsze w UE okazały się Irlandia oraz kraje Beneluksu. Najwyższe miejsce podium zajął Luksemburg z płacą minimalną 2 257 euro.

Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że dysproporcję nie są aż tak duże, jeśli weźmiemy pod uwagę standard siły nabywczej (PPS). W krajach z niższymi dochodami, są najczęściej również niższe ceny. W tym sensie różnica pomiędzy najuboższą w UE Bułgarią i najbogatszym w UE Luksemburgiem wyraża się w proporcji ok. 1:3.

Należy także rozróżnić wynagrodzenie netto i dochód brutto tzn. właściwe wynagrodzenie powiększone o składki na ubezpieczenia społeczne i zaliczki potrzebne do rozliczeń w podatku dochodowym.

Autopromocja

Co oznacza dla ciebie dochód

Wysokość rocznego dochodu ma wpływ na wysokość należności w podatku PIT. Od 2022 r. obowiązuje próg podatkowy równy 120 000 zł rocznie. Dochód nieprzekraczający tej kwoty  podlega opodatkowaniu stawką 17%. Dochód przekraczający 120 000 zł zostanie opodatkowany stawką 32%. Osobną kwestią jest kwota wolna od podatku - 30 000 zł w rozliczeniach za 2022 r.

Dochód a przychód czyli jak dokonać szybkich obliczeń w działalności?

Dochód to przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu. Dochód powstanie jeśli wystąpi nadwyżka przychodów (przychody większe niż koszty uzyskania przychodu). Gdyby koszty uzyskania przychodu przewyższyły przychody, to różnica byłaby stratą. 

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Maro
    2023-09-24 07:27:05
    Dalej nie wiem, co to jest dochód w PIT dla osoby fizycznej
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Korekta dokumentów złożonych do ZUS 2023/2024. Co z nadpłatami? Jakie zmiany od nowego roku? [Wyjaśnienia ZUS]

ZUS w szerokiej kampanii medialnej informuje i przypomina od pewnego czasu, że tylko do 1 stycznia 2024 r. płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych (ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA) za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. Natomiast korekty tych dokumentów za okres od stycznia 2022 r. są możliwe w ciągu 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy. ZUS przygotował też odpowiedzi na 9 najczęściej pojawiających się pytań na ten temat. Wyjaśnia m.in. kwestię ew. sankcji za brak korekt, zasady odzyskiwania nadpłat, czy zmiany dot. korygowania dokumentów od 1 stycznia 2024 r.

Wyższy podatek dochodowy, by sfinansować transformację klimatyczną

65 proc. polskich respondentów mogłoby płacić większy podatek dochodowy, by pomóc gospodarstwom domowym o niższych dochodach poradzić sobie z kosztami zielonej transformacji; 51 proc. zgodziłoby się zapłacić dodatkowe 1-2 proc. swojego dochodu - wynika z ankiety Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Księgowa odchodzi a firma zostaje z problemem. Co zrobić, by zatrzymać księgową?

Wiele firm zna tę sytuację – ważny specjalista taki jak księgowa zaczyna zdradzać oznaki zmęczenia i niezadowolenia z pracy. Brak czasu, za dużo obowiązków, nadmiar dokumentów – to prosta droga do wypalenia zawodowego i rezygnacji ze stanowiska. Jednak czy przedsiębiorcy są gotowi na konsekwencje, jakie niesie za sobą odejście tak ważnego pracownika? Co zrobić, by zatrzymać księgowego w firmie?

Tabela kursów średnich NBP nr 230/A/NBP/2023 z 28 listopada 2023 r. Kurs euro 4,3542 zł

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 28 listopada 2023 r. NBP nr 230/A/NBP/2023. Średni kurs euro 4,3542 zł.

ZUS: Brak korekty ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA do końca 2023 r. bez kar dla przedsiębiorcy

ZUS informuje, że korekta dokumentów rozliczeniowych ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. jest możliwa tylko do końca 2023 roku. Przy czym jeżeli ktoś nie zdąży z korektą w tym terminie, ZUS nie będzie stosował sankcji. Warto też wiedzieć, że błędy w dokumentach rozliczeniowych z ZUS za okres od stycznia 2022 r. - można korygować w ciągu kolejnych 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy. 

Przedłużenie 0 proc. VAT na żywność w 2024 r. "Marszałek Hołownia nie poddaje projektu pod obrady Sejmu"

Zamrażarka w gabinecie marszałka Sejmu jest aktywna - mówi szef klubu PiS Mariusz Błaszczak, zarzucając Szymonowi Hołowni, że nie poddaje pod obrady trzech projektów ustaw, dot. przedłużenia 0 proc. VAT na żywność, przedłużenia wakacji kredytowych i zamrożenia cen energii. Zaapelował też do Hołowni, by zachowywał więcej powagi kierując obradami Izby.

Aktywna siła robocza w UE może zmniejszyć się o 50 mln osób w ciągu najbliższych 30 lat

"W związku ze zmianami demograficznymi, aktywna siła robocza w UE może zmniejszyć się o 50 mln osób w ciągu najbliższych 30 lat. Pandemia covid-19 zaostrzyła niedobory umiejętności, z którymi boryka się już wiele sektorów." Jakie wyzwania czekają rynek pracy w UE? Rozmawiali o tym przedsiębiorcy podczas Europejskiego Parlamentu Przedsiębiorstw.

PIT za 2023 rok: chcesz zapłacić niższy podatek, skorzystaj z ulg i odliczeń, jest na to jeszcze miesiąc. Ale czy potrafisz

Znajomość prawa podatkowego nigdy nie była mocną stroną Polaków, także i dlatego, że ulg i odliczeń było dużo a same przepisy mało zrozumiałe. Dlatego składanie rocznych PIT-ów zawsze wywoływało tak wielkie poruszenie. Teraz większości Polaków spełnienie rocznego obowiązku podatkowego ułatwia sam fiskus, wypełniając PIT-y roczne i oddając je do cyfrowej akceptacji. Jednak tak przygotowane deklaracje podatkowe najczęściej nie uwzględniają wszystkich możliwych odliczeń i ulg podatkowych.

Dostosowanie zasad wystawiania faktur uproszczonych do obowiązkowego KSEF – projekt rozporządzenia

Ministerstwo Finansów opublikowało 27 listopada 2023 r. projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur. Zaproponowane zmiany mają dostosować  wystawiania faktur uproszczonych do obowiązkowego KSeF. Zmiany mają wejść w życie 1 lipca 2024 r., z wyjątkiem tych dotyczących faktur dokumentujących sprzedaż zwolnioną VAT, które będą obowiązywały od 2025 r.

Nowe zasady korzystania z KSeF od 1 lipca 2024 roku. Jest już projekt rozporządzenia. Co się zmieni?

Ministerstwo Finansów opublikowało 27 listopada 2023 r. projekt rozporządzenia w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. To nowe rozporządzenie ma od 1 lipca 2024 r. zastąpić rozporządzenie z 2021 r. o tej samej nazwie. W większości nowe rozporządzenie powieli dotychczasowe rozwiązania, ale wprowadza również nowe regulacje. ZAW-FA będzie można składać elektronicznie. Umożliwione zostanie samofakturowanie przez podmioty zagraniczne bez polskiego NIP. Wprowadzone zostanie większe zabezpieczenie dla wygenerowanych tokenów. Określono również zasady nadawania uprawnień i dostępu do faktur VAT RR przez rolników ryczałtowych oraz oznaczania faktur kodem QR.

REKLAMA