REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dochód - co to jest? Dochód a przychód

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Dochód a przychód w podatku PIT
Dochód a przychód w podatku PIT
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pojęcia "dochód" i "przychód" bywają niekiedy używane jako synonimy, oznaczające kwotę zarobku pod jakikolwiek tytułem. Znaczenie tych samych wyrazów może być jednak różne w rozumieniu potocznym i prawnym. W prawie podatkowym "dochód" i "przychód" to zupełnie różne pojęcia. Podatnik osiągający w danym okresie wysoki przychód, może w pewnych okolicznościach uzyskać jednocześnie jedynie minimalny dochód
rozwiń >

Co to jest przychód?

Art 11. ustawy o podatku PIT definiuje przychód jako "otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń". Pojęcie przychodu jest jednak szerokie, obejmuje większy zakres niż korzyści z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Autopromocja

Art. 10. ustawy PIT wymienia źródła przychodów do których zalicza również m.in. stosunek pracy, emeryturę lub rentę, działalność wykonywaną osobiście (umowa zlecenie lub o dzieło), najem, podnajem, dzierżawę, odpłatne zbycie rzeczy lub nieruchomości (także spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu).

Należy zwrócić uwagę na treść art 14. ustawy PIT, który wskazuje, że przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej są  kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane. Ten sam przepis określa, że do kwoty przychodu nie zalicza się podatek VAT.

Co to są koszty uzyskania przychodu?

Art. 22. ustawy PIT stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Dla przedsiębiorcy w branży gastronomicznej kosztem uzyskania przychodu w podatku dochodowym jest nie tylko wydatek na składniki do przygotowania posiłku. Przykładowo, koszt naprawy lub konserwacji urządzeń kuchennych również zaliczony zostanie do kosztów uzyskania przychodów.

Poniesiony wydatek musi być racjonalnie uzasadniony, aby mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodu w podatku dochodowym. Ponadto nie może znajdować się w katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodu wymienionych w art 23. ustawy PIT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykładowo,  nie można zaliczyć do kosztów kar umownych i odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad lub zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług.

Dochód - co to jest?

Dochód jest to przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu. Należy jednak wziąć pod uwagę, że w najbardziej pesymistycznym dla podatnika przypadku, koszty mogą przewyższyć przychód. Wtedy powstaje strata.

Osobnym pojęciem dla przedsiębiorcy jest dochód netto, tzn. dochód pomniejszony o podatek dochodowy.

Jak dochód wpływa na Ciebie i Twoje życie

Nietrudno odgadnąć, że kluczową wartością dla określenia poziomu zamożności jest dochód. Przychód osiągający wysoki wynik kwotowy może skutkować niewielkim wzbogaceniem, jeśli wiązał się z wysokimi kosztami jego uzyskania.

Jak dochód wpływa na jakość życia

Wyższy dochód to wyższa jakość życia. Jednocześnie minimalny dochód może być uznany za coś w rodzaju minimum socjalnego. Z tego powodu co jakiś czas w różnych krajach (również w Polsce) pojawia się postulat bezwarunkowego dochodu podstawowego. Jest to konstrukcja polegająca na okresowym wypłacaniu każdemu obywatelowi pewnej kwoty bez względu na okoliczności. Biorąc pod uwagę obecne realia budżetowe, szanse na wdrożenie tego postulatu w Polsce wydają się znikome. W praktyce, podobne postulaty mogą być realnym przedmiotem debaty publicznej jedynie w najzamożniejszych krajach ze znacznymi tradycjami w kwestiach świadczeń socjalnych.

Ile średnio zarabiają ludzie w różnych krajach?

Struktura zarobków w różnych krajach to materiał na obszerną publikację naukową. Najbardziej miarodajnym dla polskiej gospodarki wskaźnikiem z tej kategorii wydaje się być porównanie płacy minimalnej w Polsce i innych krajach UE.

W styczniu 2022 r. Polska z wynikiem 655 euro znalazła się w grupie 13 państw UE z najniższą płacą minimalną (poniżej 1000 euro).  Najzamożniejszym państwem UE w gronie największych były Niemcy, z płacą minimalną na poziomie 1 621 euro.

Najbogatsze w UE okazały się Irlandia oraz kraje Beneluksu. Najwyższe miejsce podium zajął Luksemburg z płacą minimalną 2 257 euro.

Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że dysproporcję nie są aż tak duże, jeśli weźmiemy pod uwagę standard siły nabywczej (PPS). W krajach z niższymi dochodami, są najczęściej również niższe ceny. W tym sensie różnica pomiędzy najuboższą w UE Bułgarią i najbogatszym w UE Luksemburgiem wyraża się w proporcji ok. 1:3.

Należy także rozróżnić wynagrodzenie netto i dochód brutto tzn. właściwe wynagrodzenie powiększone o składki na ubezpieczenia społeczne i zaliczki potrzebne do rozliczeń w podatku dochodowym.

Co oznacza dla ciebie dochód

Wysokość rocznego dochodu ma wpływ na wysokość należności w podatku PIT. Od 2022 r. obowiązuje próg podatkowy równy 120 000 zł rocznie. Dochód nieprzekraczający tej kwoty  podlega opodatkowaniu stawką 17%. Dochód przekraczający 120 000 zł zostanie opodatkowany stawką 32%. Osobną kwestią jest kwota wolna od podatku - 30 000 zł w rozliczeniach za 2022 r.

Dochód a przychód czyli jak dokonać szybkich obliczeń w działalności?

Dochód to przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu. Dochód powstanie jeśli wystąpi nadwyżka przychodów (przychody większe niż koszty uzyskania przychodu). Gdyby koszty uzyskania przychodu przewyższyły przychody, to różnica byłaby stratą. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r. [tabela ofert]

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA