REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulgi podatkowe oraz inne odliczenia przewidziane w rozliczeniu za 2021 rok. Najważniejsze informacje

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Ulgi podatkowe za 2021 rok - najważniejsze informacje
Ulgi podatkowe za 2021 rok - najważniejsze informacje
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

2 maja upływa termin złożenia deklaracji w podatku PIT. Powszechnie wiadomo, że „im więcej zarobimy, tym więcej podatku zapłacimy” jednak to tylko część prawdy. Ustawa o podatku PIT przewiduje szereg ulg/odliczeń, które pozwalają obniżyć kwotę należną fiskusowi bez konieczności analizowania skomplikowanych przepisów. Ulga rehabilitacyjna, ulga na Internet, ulga prorodzinna – to pierwsze z brzegu możliwości na „podatkowe oszczędności”.

Ulga prorodzinna

Ulga prorodzinna to inaczej ulga na dziecko. Przysługuje podatnikowi będącemu rodzicem lub opiekunem prawnym (albo pełniącemu funkcję rodziny zastępczej) uzyskującemu dochody opodatkowane według skali podatkowej.

Autopromocja

Ulga prorodzinna przysługuje również z tytułu utrzymania pełnoletnich dzieci, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną (bez względu na wiek) albo uczą się (do 25. roku życia).

Podstawą do opisywanego przywileju podatkowego jest również obowiązek alimentacyjny.

Ulga przysługuje w wysokości:

 • na pierwsze dziecko – 92,67 zł miesięcznie (co daje rocznie 1 112,04 zł),
 • na drugie dziecko – 92,67 zł miesięcznie (co daje rocznie 1 112,04 zł),
 • na trzecie dziecko – 166,67 zł miesięcznie (co daje rocznie 2 000,04 zł),
 • na czwarte i każde kolejne dziecko – 225,00zł (co daje rocznie 2 700,00 zł).

Ulga prorodzinna nie jest dostępna dla podatników uzyskujących wyłącznie dochody opodatkowane 19% podatkiem liniowym z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej bądź działów specjalnych produkcji rolnej lub opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym (ryczałtem ewidencjonowanym, kartą podatkową).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W celu rozliczenia ulgi na dzieci należy złożyć zeznanie podatkowe PIT-36 lub PIT-37 oraz załącznik PIT/O (informacja o odliczeniach).

Ulga abolicyjna

Ulga abolicyjna dotyczy osób, które mają miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce (są polskimi rezydentami podatkowymi) i jednocześnie uzyskują określone dochody zagraniczne, do których ma zastosowanie metoda odliczenia proporcjonalnego.

Zakres ulgi abolicyjnej obejmuje uzyskiwane zagranicą przychody (dochody):

 • ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy,
 • z działalności wykonywanej osobiście,
 • z działalności gospodarczej, opodatkowanej według skali podatkowej, podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
 • z praw majątkowych w zakresie praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów

- do których ma zastosowanie metoda proporcjonalnego odliczenia.

Metoda proporcjonalnego odliczenia oznacza, że dochód osiągany za granicą jest opodatkowany w Polsce, ale od należnego w Polsce podatku odlicza się podatek zapłacony za granicą. Odliczenie to jest możliwe tylko do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany w obcym państwie.

Ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna umożliwia odliczenie od dochodu w  podatku PIT (obejmuje podatników rozliczających się skalą podatkową lub według podatku liniowego) lub przychodu w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych. Limit kwotowy - 53 000 zł.

Przysługuje właścicielom (oraz współwłaścicielom) domków jednorodzinnych, którzy zdecydowali się na inwestycję termomodernizacyjną. Odliczenie zmniejsza dochód lub przychód będący podstawą opodatkowania.

Ulga termomodernizacyjna obejmuje wydatki na materiały budowlane, urządzenia i usługi, przysługuje w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Ulga rehabilitacyjna

Ulga rehabilitacyjna przysługuje niepełnosprawnym oraz osobom, mającym na utrzymaniu osobę niepełnosprawną.

Kluczową kwestią są limity kwotowe. Niektóre wydatki w ramach ulgi rehabilitacyjnej są nielimitowane (np. pobyt w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego lub opłacenie tłumacza języka migowego). Ustawa posługuje się również pojęciem wydatków limitowanych.

Autopromocja

Używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną albo dziecko niepełnosprawne, które nie ukończyło 16. roku życia lub utrzymanie psa asystującego, o którym mowa w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych to przykładowe wydatki ograniczone limitem 2 280 zł w roku podatkowym.

Szczególnym elementem ulgi rehabilitacyjnej jest ulga na leki.

Odliczenia z tytułu indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE)

Wpłaty na IKZE można odliczyć od:

 • dochodu, który jest opodatkowany według skali podatkowej,
 • dochodu, który jest opodatkowany podatkiem liniowym (19%),
 • przychodu, który jest opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

limit wpłat na IKZE w roku 2021:

 • 6 310,80 zł lub
 • 9 466,20 zł (dla osób, które prowadzą pozarolniczą działalność)

Odliczenie z tytułu ulgi na Internet

Ulgę na Internet można odliczyć od dochodu opodatkowanego według skali podatkowej lub od przychodu opodatkowanego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Limit kwotowy odliczenia to 760 zł w skali roku.

Ulga na Internet nie przysługuje corocznie. Można jej użyć jedynie przez dwa lata podatkowe następujące kolejno po sobie.

Odliczenie z tytułu darowizn

Składanie darowizn daje możliwość korzyści podatkowych jednak zakres jest ograniczony – wspólny limit odliczeń dla wszystkich darowizn to jedynie 6% dochodu/przychodu. Wspomniany wspólny limit obejmuje nie tylko darowizny na typowe cele charytatywne ale również darowizny na cele np. kultu religijnego oraz kształcenia zawodowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie? Najnowsze dane GUS

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Projekt CPK - potrzebne będą zmiany w prawie celno-podatkowym

  Żeby projekt CPK miał szanse powodzenia, niezbędne będą zmian w prawie celno-podatkowym. Powstanie hubu lotniczo-kolejowego powinno się zacząć od przygotowań do prawno-celnej jego obsługi.

  Ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT. Czy jest automatycznie uwzględniana?

  Czy ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT jest uwzględniana automatycznie? Jak skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów w rozliczeniu rocznym PIT?

  Obowiązek raportowania ESG już za 2024 rok. Jak mierzyć oddziaływanie biznesu na otoczenie społeczne i środowisko?

  Dyrektywa ds. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), opublikowana w grudniu 2022 r., nakłada na firmy obowiązek ujawniania konkretnych informacji pozafinansowych. Regulacje w zakresie ESG zaczną obowiązywać już od 2024 roku. Dzisiaj decydenci nie zastanawiają się czy mierzyć skalę oddziaływania biznesu na otoczenie społeczne i środowisko, ale jak to realnie robić. 

  REKLAMA