REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulgi podatkowe oraz inne odliczenia przewidziane w rozliczeniu za 2021 rok. Najważniejsze informacje

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Ulgi podatkowe za 2021 rok - najważniejsze informacje
Ulgi podatkowe za 2021 rok - najważniejsze informacje
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

2 maja upływa termin złożenia deklaracji w podatku PIT. Powszechnie wiadomo, że „im więcej zarobimy, tym więcej podatku zapłacimy” jednak to tylko część prawdy. Ustawa o podatku PIT przewiduje szereg ulg/odliczeń, które pozwalają obniżyć kwotę należną fiskusowi bez konieczności analizowania skomplikowanych przepisów. Ulga rehabilitacyjna, ulga na Internet, ulga prorodzinna – to pierwsze z brzegu możliwości na „podatkowe oszczędności”.

Ulga prorodzinna

Ulga prorodzinna to inaczej ulga na dziecko. Przysługuje podatnikowi będącemu rodzicem lub opiekunem prawnym (albo pełniącemu funkcję rodziny zastępczej) uzyskującemu dochody opodatkowane według skali podatkowej.

REKLAMA

Autopromocja

Ulga prorodzinna przysługuje również z tytułu utrzymania pełnoletnich dzieci, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną (bez względu na wiek) albo uczą się (do 25. roku życia).

Podstawą do opisywanego przywileju podatkowego jest również obowiązek alimentacyjny.

Ulga przysługuje w wysokości:

 • na pierwsze dziecko – 92,67 zł miesięcznie (co daje rocznie 1 112,04 zł),
 • na drugie dziecko – 92,67 zł miesięcznie (co daje rocznie 1 112,04 zł),
 • na trzecie dziecko – 166,67 zł miesięcznie (co daje rocznie 2 000,04 zł),
 • na czwarte i każde kolejne dziecko – 225,00zł (co daje rocznie 2 700,00 zł).

Ulga prorodzinna nie jest dostępna dla podatników uzyskujących wyłącznie dochody opodatkowane 19% podatkiem liniowym z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej bądź działów specjalnych produkcji rolnej lub opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym (ryczałtem ewidencjonowanym, kartą podatkową).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W celu rozliczenia ulgi na dzieci należy złożyć zeznanie podatkowe PIT-36 lub PIT-37 oraz załącznik PIT/O (informacja o odliczeniach).

Ulga abolicyjna

Ulga abolicyjna dotyczy osób, które mają miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce (są polskimi rezydentami podatkowymi) i jednocześnie uzyskują określone dochody zagraniczne, do których ma zastosowanie metoda odliczenia proporcjonalnego.

Zakres ulgi abolicyjnej obejmuje uzyskiwane zagranicą przychody (dochody):

 • ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy,
 • z działalności wykonywanej osobiście,
 • z działalności gospodarczej, opodatkowanej według skali podatkowej, podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
 • z praw majątkowych w zakresie praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów

- do których ma zastosowanie metoda proporcjonalnego odliczenia.

Metoda proporcjonalnego odliczenia oznacza, że dochód osiągany za granicą jest opodatkowany w Polsce, ale od należnego w Polsce podatku odlicza się podatek zapłacony za granicą. Odliczenie to jest możliwe tylko do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany w obcym państwie.

Ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna umożliwia odliczenie od dochodu w  podatku PIT (obejmuje podatników rozliczających się skalą podatkową lub według podatku liniowego) lub przychodu w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych. Limit kwotowy - 53 000 zł.

Przysługuje właścicielom (oraz współwłaścicielom) domków jednorodzinnych, którzy zdecydowali się na inwestycję termomodernizacyjną. Odliczenie zmniejsza dochód lub przychód będący podstawą opodatkowania.

Ulga termomodernizacyjna obejmuje wydatki na materiały budowlane, urządzenia i usługi, przysługuje w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Ulga rehabilitacyjna

Ulga rehabilitacyjna przysługuje niepełnosprawnym oraz osobom, mającym na utrzymaniu osobę niepełnosprawną.

REKLAMA

Kluczową kwestią są limity kwotowe. Niektóre wydatki w ramach ulgi rehabilitacyjnej są nielimitowane (np. pobyt w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego lub opłacenie tłumacza języka migowego). Ustawa posługuje się również pojęciem wydatków limitowanych.

Używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną albo dziecko niepełnosprawne, które nie ukończyło 16. roku życia lub utrzymanie psa asystującego, o którym mowa w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych to przykładowe wydatki ograniczone limitem 2 280 zł w roku podatkowym.

Szczególnym elementem ulgi rehabilitacyjnej jest ulga na leki.

Odliczenia z tytułu indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE)

Wpłaty na IKZE można odliczyć od:

 • dochodu, który jest opodatkowany według skali podatkowej,
 • dochodu, który jest opodatkowany podatkiem liniowym (19%),
 • przychodu, który jest opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

limit wpłat na IKZE w roku 2021:

 • 6 310,80 zł lub
 • 9 466,20 zł (dla osób, które prowadzą pozarolniczą działalność)

Odliczenie z tytułu ulgi na Internet

Ulgę na Internet można odliczyć od dochodu opodatkowanego według skali podatkowej lub od przychodu opodatkowanego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Limit kwotowy odliczenia to 760 zł w skali roku.

Ulga na Internet nie przysługuje corocznie. Można jej użyć jedynie przez dwa lata podatkowe następujące kolejno po sobie.

Odliczenie z tytułu darowizn

Składanie darowizn daje możliwość korzyści podatkowych jednak zakres jest ograniczony – wspólny limit odliczeń dla wszystkich darowizn to jedynie 6% dochodu/przychodu. Wspomniany wspólny limit obejmuje nie tylko darowizny na typowe cele charytatywne ale również darowizny na cele np. kultu religijnego oraz kształcenia zawodowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury konsumenckie, złożone załączniki, faktury poza KSeF. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA