Kupiłeś kradziony samochód? Sprawdź, czy musisz zapłacić akcyzę! Ta informacja może Cię zaskoczyć!

REKLAMA
REKLAMA
Czy nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu zawsze podlega akcyzie? Czy podmiot, który nie jest właścicielem, może skutecznie zawnioskować o rejestrację pojazdu?
Akcyza na samochody osobowe
Zasady opodatkowania akcyzą samochodów osobowych reguluje art. 100 ustawy akcyzowej. Wynika z niego, że w przypadku samochodu osobowego przedmiotem opodatkowania akcyzą jest m.in.:
REKLAMA
- import samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, z wyłączeniem przypadków, gdy dług celny wygasł na podstawie art. 124 ust. 1 lit. e-g lub k unijnego kodeksu celnego;
- nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym;
- pierwsza sprzedaż na terytorium kraju samochodu osobowego niezarejestrowanego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym:
a) wyprodukowanego na terytorium kraju,
b) od którego nie została zapłacona akcyza z tytułu czynności, o których mowa w pkt 1 albo 2.
Nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu, a akcyza
REKLAMA
W przypadku samochodu osobowego przedmiotem opodatkowania akcyzą jest nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Zatem w wyniku przywozu pojazdu np. z Niemiec do kraju niewątpliwie dochodzi do jego nabycia wewnątrzwspólnotowego.
Zdaniem organów podatkowych taka sytuacja ma również miejsce, gdy do Polski jest sprowadzany kradziony samochód, a nabywca nie jest tego świadomy (zob. stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 16 stycznia 2023 r., sygn.0111-KDIB3-3.4013.255.2022.1.JS).
Można oczywiście mieć pewne wątpliwości co do słuszności tej interpretacji. NSA uznał, że w przypadku gdy między kradzieżą a zakupem pojazdu upłynęło mniej niż 3 lata, to w oparciu o przepisy Kodeksu cywilnego należy stwierdzić brak "nabycia prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel", a więc akcyza jest nienależna (wyrok NSA z 19 października 2011 r., sygn. akt I GSK 612/10).
Według sądów, jeśli między kradzieżą a zakupem pojazdu upłynęło mniej niż 3 lata, należy stwierdzić brak "nabycia prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel", a więc akcyza jest nienależna.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA