Rejestracja w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych
REKLAMA
REKLAMA
Rejestracja w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych
Resort finansów przypomina, że 31 sierpnia 2021 r. upływa termin zakończenia, rozpoczętego przed 30 czerwca 2021 r., procesu rejestracji w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych (CRPA).
REKLAMA
Jeśli nie zarejestrowałeś się w CRPA w terminie, możesz złożyć tzw. czynny żal.
Rejestracja w CRPA - kogo dotyczy?
Obowiązkowa rejestracja w CRPA do 30 czerwca 2021 r. dotyczyła:
- podmiotów prowadzących działalność gospodarczą jako pośredniczące podmioty węglowe i pośredniczące podmioty gazowe,
- podmiotów, które w ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadzą miejsce niszczenia wyrobów akcyzowych,
- podmiotów, które nie prowadzą działalności gospodarczej i nie są osobami fizycznymi, a zużywają zwolnione od akcyzy (ze względu na ich przeznaczenie) wyroby akcyzowe, tj. paliwa lotnicze, paliwa żeglugowe oraz gaz LPG do celów grzewczych, oraz
- podmiotów zobowiązanych do uzupełnienia zgłoszenia rejestracyjnego o dane dotychczas niewymagane.
Jeżeli miałeś obowiązek rejestracji w CRPA albo uzupełnienia zgłoszenia rejestracyjnego do 30 czerwca 2021 r. i rozpocząłeś proces rejestracji w tym terminie, możesz zakończyć go do 31 sierpnia 2021 r.
Jeżeli nie zakończysz procesu rejestracji do 31 sierpnia br. będziesz traktowany jak podmiot, który od 1 lipca 2021 r. prowadzi działalność w obszarze podatku akcyzowego niezgodnie z przepisami ustawy o podatku akcyzowym.
Nie zarejestrowałeś się w CRPA – złóż czynny żal
Pamiętaj również o możliwości złożenia tzw. czynnego żalu, tzn. jeśli nie dokonałeś w terminie zgłoszenia rejestracyjnego w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych (CRPA), możesz złożyć czynny żal, na podstawie art. 16 ustawy z dnia 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy .
Aby był skuteczny podaj istotne okoliczności niedopełnienia obowiązku rejestracji. Jednocześnie koniecznie zarejestruj się w CRPA.
Złóż go właściwemu w sprawach akcyzy naczelnikowi urzędu skarbowego. Możesz to zrobić papierowo lub elektronicznie (przy zachowaniu warunków określonych w Kodeksie karnym skarbowym) albo ustnie do protokołu.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat