REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Magazynowanie wyrobów akcyzowych – zmiany w 2015 r.

Magazynowanie wyrobów akcyzowych objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy od 2015 r.
Magazynowanie wyrobów akcyzowych objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy od 2015 r.

REKLAMA

REKLAMA

Planowane zmiany w akcyzie, które mają wejść w życie w 2015 r., zakładają m.in. wprowadzenie uproszczeń w zakresie przepisów dotyczących warunków akcyzowych objętych procedurą zawieszenia poboru magazynowania wyrobów akcyzy.

Nowe rozwiązania wynikają z projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, przygotowanego przez Ministerstwo Finansów. Nowelizacja przepisów akcyzowych ma zgodnie z założeniami wejść w życie 30 czerwca 2015 r.

Autopromocja

Akcyza 2015 - nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym

Magazynowanie wyrobów akcyzowych objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy

W świetle obowiązujących obecnie regulacji w składzie podatkowym miejsce przeznaczone do magazynowania wyrobów akcyzowych objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy powinno być wyodrębnione i przeznaczone tylko do przechowywania tych wyrobów.

Okazuję się jednak, że przepis ten nie jest jednolicie interpretowany przez organy podatkowe. Mianowicie niektóre organy podatkowe prezentują stanowisko, że w składzie podatkowym, w pomieszczeniu, w którym magazynowane są wyroby akcyzowe objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy nie mogą być magazynowane inne wyroby, w tym wyroby, od których została zapłacona akcyza.

Akcyza 2015 - faktury i fakturowanie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Celem proponowanych nowych regulacji jest aby wyroby akcyzowe objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy były magazynowane w składzie podatkowym w miejscu wyodrębnionym i przeznaczonym do magazynowania tylko tych wyrobów, przy czym miejsce to może zostać wyodrębnione również w ramach jednego pomieszczenia.

W związku z powyższym nowelizacja ma doprecyzować przepisy w taki sposób aby jednoznacznie z nich wynikało, że w składzie podatkowym wyroby akcyzowe objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy mogą być magazynowane w jednym pomieszczeniu z innymi wyrobami, pod warunkiem, że miejsce służące do magazynowania wyrobów akcyzowych objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy zostanie wyodrębnione.

Nowe regulacje w zakresie magazynowania wyrobów akcyzowych

Nowelizacja zakłada następujące zmiany:

 • doprecyzowanie regulacji dotyczącej magazynowania w składzie podatkowym wyrobów akcyzowych objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy z innymi wyrobami poprzez jednoznaczne wskazanie, że zarówno jedne jak i drugie wyroby mogą być magazynowane w składzie podatkowym w jednym pomieszczeniu, pod warunkiem, że miejsce służące do magazynowania wyrobów akcyzowych objętych procedurą  zawieszenia  poboru  akcyzy zostanie wyodrębnione,
 • dodanie regulacji, zgodnie z którą w składzie podatkowym mogą być magazynowane wyroby akcyzowe, które nie są objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy oraz wyroby nieakcyzowe pod   warunkiem,   że  zachowane  są  warunki   określone   w  art.  47  ust.  3  oraz  że  sposób magazynowania pozwala na określenie ilości wyrobów akcyzowych nie objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy i wyrobów nieakcyzowych, a ilość oraz rodzaj tych wyrobów są określone w prowadzonej przez podmiot prowadzący skład podatkowy ewidencji. Ewidencja wyrobów nieakcyzowych nie będzie obejmowała wyposażenia składu podatkowego, w tym urządzeń służących do produkcji i magazynowania wyrobów akcyzowych,
 • dodanie regulacji, zgodnie z którą magazynowanie w jednym zbiorniku wyrobów energetycznych klasyfikowanych do tego samego kodu CN oraz posiadających te same parametry fizykochemiczne: objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy, zwolnionych od akcyzy ze względu na przeznaczenie oraz z zapłaconą akcyzą, pod warunkiem, że ubytki tych wyrobów są rozliczane proporcjonalnie w stosunku do ilości wyrobów objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy, zwolnionych od akcyzy ze względu na przeznaczenie i wyrobów, od których została zapłacona akcyza oraz okresu magazynowania wyrobów o poszczególnych ww. statusach,

Warunkiem koniecznym jest w takim przypadku prowadzenie przez podmiot prowadzący skład podatkowy ewidencji umożliwiającej identyfikację wyrobów magazynowanych w jednym zbiorniku (szczegółowy sposób prowadzenia ewidencji w takich przypadkach oraz zakres danych w ewidencji określony zostanie w rozporządzeniu),

 • zawarcie w dodanym dziale VIa ustawy zatytułowanym „Ewidencje i inne dokumentacje" postanowień, zgodnie z  którymi podmiot prowadzący skład podatkowy jest obowiązany prowadzić ewidencję wyrobów nieakcyzowych, jeżeli magazynuje w składzie podatkowym wyroby nieakcyzowe inne niż stanowiące wyposażenie składu podatkowego,
 • wykreślenie z ustawy o Służbie Celnej przepisu, zgodnie z którym na potrzeby kontroli, podmioty wykonujące czynności, o których mowa w art. 30 ust. 2 pkt 2 tej ustawy są obowiązane przechowywać w oddzielnych naczyniach i pomieszczeniach wyroby podlegające kontroli.

Zobacz wskaźnik: Akcyza na papierosy

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  REKLAMA