reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Akcyza > Rozliczanie i dokumentacja > Jak uzyskać zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego. Czym jest skład podatkowy?

Jak uzyskać zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego. Czym jest skład podatkowy?

Czym jest skład podatkowy? Jakie wymogi należy spełnić, by uzyskać zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego? W jaki sposób magazynować wyroby akcyzowe na terenie składu podatkowego? – odpowiedzi na te i więcej pytań znajdą Państwo w niniejszym artykule rozpoczynającym cykl dotyczący uzyskania zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego przygotowany przez ekspertów Andersen Tax & Legal, Poland.

Skład podatkowy jest miejscem o szczególnym statusie, w którym wyroby akcyzowe są produkowane, magazynowane, przeładowywane, wprowadzane lub wyprowadzane z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy. Konstrukcja składu podatkowego pozwala na korzystanie z tej procedury w najszerszym możliwym zakresie. Instytucja składu podatkowego (w tym m. in. magazynowego, produkcyjnego czy usługowego)  pozwala na odsunięcie w czasie obowiązku zapłaty podatku akcyzowego do momentu zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy (co do zasady będzie to moment dopuszczenia wyrobów akcyzowych do konsumpcji).

W konsekwencji funkcjonowanie instytucji składów podatkowych pozwala nie tylko na przesunięcie momentu obowiązku zapłaty podatku akcyzowego, lecz również umożliwia przemieszczanie wyrobów akcyzowych pomiędzy poszczególnymi składami podatkowymi zlokalizowanymi w różnych częściach kraju lub UE bez obowiązku zapłaty podatku akcyzowego.

Czym jest procedura zawieszenia poboru akcyzy?

W tym miejscu powstaje pytanie na czym polega procedura zawieszenia poboru akcyzy i jakie korzyści ze sobą niesie? Procedura ta stosowana jest przy produkcji, magazynowaniu, przeładowywaniu oraz przemieszczaniu wyrobów akcyzowych, podczas stosowania której nie powstaje zobowiązanie podatkowe – pomimo powstania obowiązku podatkowego (w praktyce oznacza to odroczenie zapłaty podatku akcyzowego).

Procedura zawieszenia poboru akcyzy może być stosowana wyłącznie przez:

  • podmiot prowadzący skład podatkowy,
  • podmiot będący zarejestrowanym odbiorcą,
  • podmiot będący zarejestrowanym wysyłającym.

Usługowy skład podatkowy

W składzie podatkowym mogą być magazynowane i produkowane nie tylko wyroby własne przedsiębiorcy prowadzącego skład podatkowy, ale także wyroby należące do podmiotów trzecich. Przepisy nie wykluczają zatem prowadzenia tzw. usługowego składu podatkowego, w którym podmiot prowadzący skład podatkowy nie dokonuje produkcji na swoją rzecz, lecz produkuje wyroby na zlecenie podmiotu trzeciego lub udostępnia miejsce magazynowe na rzecz swoich kontrahentów.

Miejsce prowadzenia składu podatkowego – wymagania techniczne

Przedsiębiorca, decydując się na otwarcie składu podatkowego powinien dysponować odpowiednio przystosowanym do tego miejscem, tj. przede wszystkim posiadać tytuł prawny do nieruchomości (np. umowa dzierżawy, najmu, prawo własności), a także odpowiednią infrastrukturą techniczną.

Miejsce, w którym będą magazynowane wyroby akcyzowe, powinno być dostosowane do bezpiecznego ich składowania. Proponowana lokalizacja składu podatkowego, stan lub wielkość pomieszczeń, w których ma być prowadzony skład podatkowy oraz ich wyposażenie powinny umożliwiać sprawowanie kontroli nad znajdującymi się tam wyrobami akcyzowymi.

Zgodnie z przepisami wykonawczymi, miejsce prowadzenia składu podatkowego powinno w szczególności być wydzielone od pozostałej części terenu lub pomieszczenia, w szczególności za pomocą ogrodzenia lub innego trwałego oznaczenia. Dodatkowo, konieczne jest oznaczenie miejsca poprzez umieszczenie tablicy zawierającej napis „Skład podatkowy”, a także imię, nazwisko lub nazwę podmiotu prowadzącego skład podatkowy. Skład podatkowy powinien ponadto posiadać zabezpieczenia techniczne lub elektroniczne gwarantujące nienaruszalność i niezmienialność znajdujących się w składzie podatkowym wyrobów akcyzowych.

W celu prowadzenia składu podatkowego, podmiot występujący z wnioskiem zobowiązany jest również do posiadania odpowiedniego wyposażenia technicznego umożliwiającego prowadzenie składu podatkowego, takiego jak np. zbiorniki produkcyjne, magazynowe, wagi, mieszalniki, nalewaki itd.

Dodatkowo, wszystkie urządzenia wykorzystywane w ramach składu podatkowego powinny posiadać odpowiednie dokumenty legalizacyjne (np. z urzędów miar).

Miejsce prowadzenia składu podatkowego – dokumentacja

Miejsce, w którym ma być prowadzony skład podatkowy powinno spełniać także szereg wymogów związanych z prowadzeniem określonego rodzaju działalności gospodarczej, które są wymagane m. in. przez Państwową Inspekcję Pracy, Inspekcję Ochrony Środowiska, czy też Państwową Inspekcję Sanitarną. Informacje te są potwierdzane w oświadczeniu składanym wraz z wnioskiem.

Ponadto, wraz z wnioskiem o wydanie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego, podmiot ubiegający się powinien złożyć oświadczenie, w którym potwierdza, że:

  • nie jest prowadzone wobec niego postępowanie egzekucyjne, likwidacyjne lub upadłościowe,
  • w miejscu lub pomieszczeniu, w którym ma być prowadzony skład podatkowy, nie jest prowadzony inny skład podatkowy,
  • nie zostało mu cofnięte, ze względu na naruszenie przepisów prawa, w okresie ostatnich 3 lat, licząc od dnia złożenia wniosku o wydanie zezwolenia, żadne z udzielonych mu zezwoleń, o których mowa w art. 84 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, jak również koncesja lub zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej oraz nie została wydana decyzja o zakazie wykonywania przez niego działalności regulowanej w rozumieniu przepisów ustawy Prawo przedsiębiorców, w zakresie wyrobów akcyzowych.

Magazynowanie wyrobów w składzie podatkowym

W składzie podatkowym wyroby akcyzowe objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy mogą być magazynowane wraz z m. in. wyrobami akcyzowymi o innym statusie (np. wyroby zwolnione lub z zapłaconą akcyzą) czy wyrobami nieakcyzowymi. Każdorazowo będzie to jednak wymagało spełnienia określonych warunków (wyroby muszą być magazynowane oddzielnie, miejsca magazynowania wyrobów objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy musi zostać wskazane w odpowiedniej ewidencji, sposób magazynowania poszczególnych towarów pozwala na określenie ich ilości).

Autorzy:
dr Elżbieta Lis – doradca podatkowy, partner w Andersen Tax & Legal, Poland
Szymon Chyra – doświadczony konsultant podatkowy w Andersen Tax & Legal, Poland

***

Zapraszamy do śledzenia kolejnych artykułów z cyklu: Jak uzyskać zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego oraz do zapoznania się z przewodnikiem ekspertów Andersen Tax & Legal, Poland: Jak uzyskać zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego?

https://www.andersentaxlegal.pl/wp-content/uploads/2020/05/Przewodnik_Jak-za%C5%82o%C5%BCy%C4%87-sk%C5%82ad-podatkowy_Andersen_2020.pdf

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Eksperci:

Andersen w Polsce

Andersen w Polsce tworzy zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, najwyższej klasy doradztwo podatkowe, compliance, doradztwo w zakresie cen transferowych i outsourcing księgowy.

Lis Elżbieta Maria

doradca podatkowy, radca prawny, partner w Andersen w Polsce

Szymon Chyra

doświadczony konsultant podatkowy w Andersen Tax & Legal, Poland

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak uzyskać zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego. Czym jest skład podatkowy?
Jak uzyskać zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego. Czym jest skład podatkowy?

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KG Legal

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama