REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Procedura zwrotu akcyzy
Procedura zwrotu akcyzy
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zwrot akcyzy. Jedną z cech charakterystycznych podatku akcyzowego, odróżniających go od pozostałych podatków pośrednich jest jego jednofazowość, która zakłada nałożenie akcyzy na pierwszym szczeblu obrotu, tj. w momencie wydania towarów do konsumpcji. Niejednokrotnie zdarza się jednak, że wyroby opodatkowane akcyzą w jednym państwie członkowskim zostają następnie przemieszczone do innego kraju, w którym również przeznaczane są do konsumpcji, co z założenia rodzi obowiązek nałożenia na nie akcyzy. W celu uniknięcia podwójnego opodatkowania, polski ustawodawca wprowadził do ustawy o podatku akcyzowym procedurę zwrotu akcyzy, której założenia i warunki zostaną omówione poniżej.

Przesłanki zwrotu akcyzy

Przepis art. 82 ust. 1, ust. 2 i ust. 2e ustawy o podatku akcyzowym przewiduje trzy sytuacje, w których możliwe jest wystąpienie z wnioskiem o zwrot akcyzy:

Autopromocja

I. Dostawa wewnątrzwspólnotowa, rozumiana jako przemieszczenie wyrobów akcyzowych lub samochodów osobowych z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego (art. 2 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku akcyzowym).

Podmiotami uprawnionymi do zwrotu akcyzy w tym przypadku są:

 • podatnik, który dokonał dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych, od których wcześniej opłacił na terytorium kraju podatek akcyzowy,
 • podmiot, który nabył takie wyroby akcyzowe bezpośrednio od podatnika, a następnie dokonał ich dostawy wewnątrzwspólnotowej.

W celu skorzystania z uprawnienia do zwrotu, przedmiotem dostawy muszą być wyroby, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym, od który akcyza została zapłacona w kraju i które faktycznie zostały przemieszczone z terytorium kraju na terytorium innego państwa członkowskiego.

Jak podkreślił w wyroku z dnia 04.06.2020 r., sygn. akt III SA/Gl 126/20 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, „prawo do zwrotu akcyzy wiąże się nie z jej naliczeniem i zapłatą, tylko z dokonaniem we własnym imieniu dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobu akcyzowego, od którego akcyza została zapłacona w kraju”. Nie będzie zatem podstawą do zwrotu nabycie takich wyrobów i ich odsprzedaż na rzecz zagranicznego kontrahenta, jeżeli ich przemieszczenie zostanie zrealizowane na koszt i ryzyko nabywcy (np. dostawa na warunkach FCA według Incoterms 2010).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

II. Eksport rozumiany jako potwierdzony przez właściwy organ celny wywóz wyrobów akcyzowych lub samochodów osobowych z terytorium kraju poza terytorium Unii (art. 2 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku akcyzowym);

W tym przypadku, przesłanki zwrotu są analogiczne jak w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej, a podmiotami uprawnionymi do jego otrzymania są:

 • podatnik, który dokonał eksportu wyrobów akcyzowych, od których została opłacona akcyza w kraju,
 • podmiot, który nabył takie wyroby bezpośrednio od podatnika, a następnie dokonał ich eksportu.

III. Nieprawidłowość w trakcie przemieszczania wyrobów z zapłaconą akcyzą.

Sytuacja ta dotyczy nieprawidłowości (przypadków, w wyniku których przemieszczanie w całości lub w części nie kończy się zgodnie z przepisami, z wyłączeniem sytuacji, w których doszło do całkowitego zniszczenia lub nieodwracalnej utraty wyrobów akcyzowych) powstałych w trakcie przemieszczania przez terytorium państwa członkowskiego wyrobów wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy.

Procedura zwrotu

Zwrot podatku realizowany jest na pisemny wniosek uprawnionego podmiotu składany do właściwego dla rozliczenia i zapłaty akcyzy naczelnika urzędu skarbowego, według wzoru określonego w załączniku do Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 sierpnia 2010 r. w sprawie zwrotu akcyzy od wyrobów akcyzowych. Na chwilę obecną wniosek składa się w wersji papierowej, niemniej jednak w najbliższym czasie planowane jest rozszerzenie usług dostępnych na platformie PUESC m. in. również o możliwość elektronicznego składania za jej pośrednictwem wniosku o zwrot akcyzy. Modernizacja platformy w tym zakresie ma nastąpić w okresie po 1 lipca 2021 r.

Do wniosku o zwrot akcyzy należy dołączyć dokumenty potwierdzające spełnienie warunków uprawniających do jego otrzymania. I tak, w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej, zgodnie z art. 82 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym, będą to:

 1. dokumenty towarzyszące przemieszczaniu wyrobów akcyzowych;
 2. potwierdzenie otrzymania wyrobów akcyzowych przez odbiorcę z państwa członkowskiego Unii Europejskiej na uproszczonym dokumencie towarzyszącym lub na kopii dokumentu handlowego,
 3. potwierdzenie otrzymania wyrobów akcyzowych przez odbiorcę z państwa członkowskiego Unii Europejskiej na dokumencie handlowym, w przypadku wyrobów akcyzowych niewymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, które są objęte na terytorium kraju stawką akcyzy inną niż stawka zerowa
 4. dokument potwierdzający zapłatę akcyzy lub złożenie deklaracji w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub złożenie zabezpieczenia albo dokument potwierdzający, że akcyza w tym państwie nie jest wymagana.

W przypadku eksportu, stosownie do treści art. 82 ust. 4 ustawy o podatku akcyzowym, wniosek o zwrot należy uzupełnić o:

 1. dokumenty potwierdzające zapłatę akcyzy na terytorium kraju,
 2. dokumenty potwierdzające wywozu wyrobów akcyzowych z terytorium kraju poza obszar celny Unii Europejskiej w rozumieniu art. 4 unijnego kodeksu celnego, w sposób zgodny z przepisami prawa celnego.

Nieprawidłowości w trakcie przemieszczania wyrobów, na podstawie art. 82 ust. 4a stawy o podatku akcyzowym należy natomiast udokumentować poprzez dołączenie do wniosku:

 1. dokumentów towarzyszących przemieszczaniu wyrobów akcyzowych,
 2. dokumentów potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium państwa członkowskiego, w którym powstała nieprawidłowość;
 3. dokumentów potwierdzających zapłatę akcyzy w związku ze stwierdzeniem powstania nieprawidłowości na terytorium kraju.

Warto zaznaczyć, że możliwość wystąpienia z wnioskiem o zwrot akcyzy w związku z dokonaniem eksportu oraz w związku z wykryciem nieprawidłowości w trakcie przemieszczania wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą jest ograniczona czasowo - w pierwszym przypadku do roku od dnia dokonania eksportu, a w drugim do 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności akcyzy.

Decyzję o zwrocie akcyzy organ podatkowy wydaje w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku, przy czym, jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego sprawdzenia, zwrot podatku na rachunek bankowy podmiotu uprawnionego do wystąpienia z wnioskiem następuje w terminie 90 dni. W razie zasadności zwrotu, po przekroczeniu drugiego ze wskazanych terminów uprawnionemu podmiotowi będą należeć się odsetki z tytułu nieterminowego zwrotu (art. 82 ust. 6a ustawy o podatku akcyzowym).

Nadmienić również należy, że procedura zwrotu akcyzy doznaje dwóch ograniczeń. Pierwszym jest sytuacja, w której kwota zwrotu z tytułu dostawy wewnątrzwspólnotowej jest niższa od minimalnej kwoty zwrotu stanowiącej równowartość w złotych polskich 100 euro liczoną według średniego kursu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu złożenia wniosku o zwrot akcyzy. Drugim są natomiast przypadki, w których przedmiotem dostawy wewnątrzwspólnotowej lub eksportu są wyroby akcyzowe, na które naniesione zostały znaki akcyzy i które wywieziono z Polski bez uprzedniego zdjęcia tych znaków.

Karolina Mnich, Konsultant podatkowy w TAXEO Komorniczak i Wspólnicy sp. k.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA