reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Dochody wolne od podatku w zeznaniu CIT-8

Dochody wolne od podatku w zeznaniu CIT-8

Zeznania CIT-8 składają również podatnicy uzyskujący dochody zwolnione przedmiotowo od podatku. Podatnicy tacy dość często mają problem z właściwym wypełnieniem tych zeznań. Jak ujmować w zeznaniu CIT-8 dochody zwolnione od podatku?

Zobacz: CIT-8 (wersja 24) – jak wypełnić zeznanie za 2016 rok

Przede wszystkim należy podkreślić, że w poz. 27-30 zeznania CIT-8 podatnicy są obowiązani wykazać wszystkie przychody (z wyjątkiem przychodów, o których mowa w art. 2 ust. 1, art. 21 i art. 22 updop), w tym przychody wolne od podatku oraz przychody ze źródeł, z których dochód jest wolny od podatku. Analogicznie, w poz. 31-34 zeznania wykazywane są wszelkie koszty uzyskania przychodów, w tym koszty uzyskania przychodów wolnych od podatku oraz przychodów ze źródeł, z których dochód jest wolny od podatku (chyba że z przepisów art. 16 updop wynika, że dany rodzaj kosztu nie stanowi kosztu uzyskania przychodów).

Mając wyliczoną wysokość przychodów i kosztów ze wszystkich źródeł przychodów, ustala się dochód, który jest nadwyżką przychodów nad kosztami ich uzyskania. Jeśli koszty uzyskania przychodów przekroczą sumę przychodów, różnica jest stratą. Dochód należy wykazać w poz. 35 zeznania (w dalszej części dochód ten będzie nazywany „dochodem ogółem”), zaś stratę w poz. 36 zeznania (w dalszej części strata ta będzie nazywana „stratą ogółem”). Na tym etapie dochód albo strata pochodzą zarówno ze źródeł przychodów, z których dochód jest opodatkowany, jak i z przychodów wolnych od podatku oraz pochodzących ze źródeł przychodów, z których dochód jest zwolniony od podatku.

Polecamy: Podatki 2017 - PIT, CIT, ryczałt 2017 (książka)

Uzyskiwanie przychodów wolnych od podatku oraz pochodzących ze źródeł, z których dochód jest zwolniony od podatku, może dopiero wpłynąć na treść kolejnych pozycji zeznania. Zależnie od relacji między dochodem (stratą) ogółem a dochodem (stratą) ze źródeł przychodów, z których dochody są wolne od podatku, możliwych jest pięć scenariuszy.

Scenariusz 1. U podatnika może wystąpić dochód ogółem, w tym dochód ze źródeł przychodów, z których dochody są wolne od podatku (w takiej sytuacji kwoty dochodu w poz. 35 i 38 zeznania są takie same). W takich przypadkach dochód ze źródeł przychodów, z których dochody są wolne od podatku, pomniejsza dochód ogółem. Uzyskany wynik stanowi podstawę opodatkowania wpisywaną w poz. 44.

PRZYKŁAD

Spółka A prowadzi działalność gospodarczą, między innymi, w specjalnej strefie ekonomicznej (dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie tej strefy są zwolnione od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 updop). Spółka ta uzyskała w 2009 r. przychody (w tym przychody z działalności prowadzonej w specjalnej strefie ekonomicznej) w wysokości 2 100 000 zł oraz poniosła koszty uzyskania przychodów (w tym koszty uzyskania przychodów z działalności prowadzonej w specjalnej strefie ekonomicznej) w wysokości 900 000 zł, z czego z działalności gospodarczej prowadzonej w specjalnej strefie ekonomicznej spółka uzyskała przychody w wysokości 300 000 zł oraz koszty uzyskania przychodów w wysokości 272 000 zł. Spółka w ramach zeznania CIT-8 odlicza dokonaną w 2009 r. darowiznę w kwocie 8000 zł. W tej sytuacji:

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 30.06.2010

Autor:

Źródło:

isk.infor.pl

Zdjęcia

Dochody wolne od podatku w zeznaniu CIT-8
Dochody wolne od podatku w zeznaniu CIT-8

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

HAYS Poland

Doradztwo personalne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama