reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Od 2016 r. podmioty powiązane nie unikną podatku od dywidend

Od 2016 r. podmioty powiązane nie unikną podatku od dywidend

Będą ograniczenia w zakresie zwolnień dla wypłat dywidend między podmiotami powiązanymi. Od 2016 r. dywidendy wypłacane przez powiązane spółki kapitałowe nie będą mogły być zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym, jeżeli są transferowane w związku z transakcjami, które zostały przeprowadzone głównie z zamiarem osiągnięcia korzyści podatkowej.

Od 2016 r. wypłata dywidendy może się okazać kosztowniejsza. Do tego czasu bowiem państwa unijne powinny wdrożyć dyrektywę 2015/121.

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji ustaw o PIT i CIT, który zmierza m.in. do implementacji dyrektywy 2015/121, nowelizującej dyrektywę 2011/96/UE (dyrektywa parent-subsidiary). Aktualnie czeka on na rozpatrzenie przez Radę Ministrów.

Przychody z tytułu dywidendy w księgach rachunkowych

Obecnie zwolnione z podatku (art. 20 ust. 3 i art. 22 ust. 4 ustawy o CIT) są przychody z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych wypłacane przez spółkę kapitałową będącą rezydentem państwa unijnego lub innego państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, na rzecz innej spółki będącej rezydentem podatkowym UE lub EOG.

Warunki dywidendowego zwolnienia są dwa:

- spółka kapitałowa uzyskująca dywidendę musi – nieprzerwanie przez dwa lata – posiadać bezpośrednio nie mniej niż 10 proc. udziałów (akcji) w kapitale spółki kapitałowej wypłacającej dywidendę,

- spółka kapitałowa uzyskująca dywidendę nie może korzystać ze zwolnienia z CIT od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Od zwolnienia dywidendowego są wyjątki, np. jeżeli dywidenda lub inne należności z tytułu udziału w zyskach osób prawnych zostały wypłacone na rzecz polskiej spółki kapitałowej w wyniku likwidacji zagranicznej spółki kapitałowej.

Polecamy produkt: Podatki 2015 - komplet

Zasadniczo jednak obecne zwolnienie jest stosowane niejako automatycznie. Wdrożenie dyrektywy 2015/121 oznacza natomiast wprowadzenie dodatkowych warunków.

Co w dyrektywie

Nowelizacja dyrektywy parent-subsidiary ma na celu ograniczenie nadużyć, zwalczanie uchylania się od opodatkowania, jak też harmonizację przepisów poszczególnych państw w zakresie transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi. Ma temu służyć wprowadzenie klauzuli obejścia prawa, która wyklucza przyznanie korzyści wynikających z dyrektywy parent-subsidiary, jeżeli doszło do nierzeczywistych uzgodnień pomiędzy podmiotami powiązanymi, których głównym lub jedynym celem jest osiągnięcie korzyści podatkowej.

Wypłata dywidendy do spółki komandytowej – rozliczenia podatkowe (PIT i CIT)

W myśl dyrektywy 2015/121 uzgodnienie nie jest rzeczywiste w zakresie, w jakim nie jest ono wprowadzane z uzasadnionych powodów handlowych, które odzwierciedlają rzeczywistość gospodarczą. Innymi słowy, dywidendy wypłacane przez powiązane spółki kapitałowe nie mogą być zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym, jeżeli są transferowane w związku z transakcjami, które zostały przeprowadzone głównie z zamiarem osiągnięcia korzyści podatkowej.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Perfecta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama