reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Amortyzacja > Czy koszty uzyskania pozwoleń środowiskowych zwiększają wartość początkową wytwarzanego środka trwałego?

Czy koszty uzyskania pozwoleń środowiskowych zwiększają wartość początkową wytwarzanego środka trwałego?

Realizacja procesów inwestycyjnych prowadzonych przez przedsiębiorców wiąże się często z wytworzeniem nowego środka trwałego, od którego wartości początkowej dokonuje się następnie odpisów amortyzacyjnych. Wartością początkową wytworzonego we własnym zakresie środka trwałego jest koszt wytworzenia, do którego zalicza się także koszty związane z uzyskiwaniem pozwoleń środowiskowych, niezbędnych do realizacji całego przedsięwzięcia.

Odpisów amortyzacyjnych, co do zasady, dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek wprowadzono do ewidencji (art. 16h ust. 1 pkt. ustawy o CIT).

Zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się, w razie wytworzenia we własnym zakresie, koszt wytworzenia. W myśl art. 16g ust. 4 ustawy o CIT, za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się natomiast: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.

Przez inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych, o których mowa w przywołanym powyżej przepisie, należy rozumieć wszelkie koszty ponoszone w wyniku podjęcia procesu wytwarzania środka trwałego. Wydatkami takimi są koszty, które zostały poniesione, a do których poniesienia by nie doszło, gdyby podatnik nie wytwarzał we własnym zakresie środka trwałego.

Do kosztów tych zalicza się zatem m.in. wydatki związane z uzyskiwaniem różnego rodzaju pozwoleń, stanowiących standardowy element procesu inwestycyjnego.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że podatnik powinien uwzględnić w wartości początkowej środka trwałego wytwarzanego we własnym zakresie, także wydatki związane z uzyskaniem pozwoleń środowiskowych (zob. interpretacje indywidualne Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 15 grudnia 2014 r., znak: IPPB5/423-933/14-2/KS, oraz znak: IPPB5/423-933/14-2/KS).

Przemysław Szwed, Konsultant Podatkowy ECDP Sp. z o.o.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EIB SA

Broker ubezpieczeniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama