REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny transferowe - podatkowe ujęcie czynnika rekompensującego

Klaudia Pastuszko
Ceny transferowe - podatkowe ujęcie czynnika rekompensującego /fot.Shutterstock
Ceny transferowe - podatkowe ujęcie czynnika rekompensującego /fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podczas przygotowywania dokumentacji podatkowej dotyczącej cen transferowych może się okazać, iż oprocentowanie wynikające z transakcji pożyczek zawartych między podmiotami powiązanymi było nierynkowe. Podatnicy mogą wówczas zadecydować o zastosowaniu tzw. czynnika rekompensującego.

REKLAMA

Autopromocja

Odsetki w prawie podatkowym

Kwestię oprocentowania udzielonej pożyczki jako przychodu podatkowego reguluje ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z jej brzmieniem, zaliczeniu w poczet przychodów nie podlegają kwoty naliczonych odsetek, które nie zostały jeszcze otrzymane, w tym również od otrzymanych pożyczek czy też kredytów.

Należy więc przyjąć, iż przychód podatkowy mający swoje źródło w otrzymanych odsetkach od umowy pożyczki powstaje dopiero w momencie faktycznego ich wpływu, gdyż jak zostało wskazane wyżej, odsetki od należności stają się przychodem dopiero w momencie ich otrzymania. Nie ma to żadnego związku z tym, kiedy owe odsetki stają się należne, bądź też zostaną naliczone. Odsetki od pożyczki są przychodami w dacie faktycznego otrzymania i odpowiednio w tej samej dacie zapłacone przez dłużnika są jego kosztami uzyskania przychodów.

W związku z powyższym można stwierdzić, że decyzje, które podjęte zostały przez pożyczkodawcę i pożyczkobiorcę, dotyczące odsetek niezapłaconych skutkujące ich umorzeniem, odroczeniem terminów płatności odsetek, obniżeniem czy też zwiększeniem oprocentowania, całkowitym lub częściowym zaniechaniem naliczania odsetek zarówno u wierzyciela, jak i dłużnika są podatkowo obojętne.

Stanowisko to zostało potwierdzone między innymi w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 30 sierpnia 2005 roku, (sygn. FSK 2025/04), w którym sąd stwierdza, iż  „Odsetki od należności i zobowiązań są przychodem dopiero wówczas, gdy zostaną otrzymane, a nie gdy są naliczone, czy należne”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czynnik rekompensujący jako przychód

REKLAMA

W związku z przedstawioną wyżej argumentacją należy przyjąć, iż podobne rozwiązanie dotyczy należności z tytułu czynnika rekompensującego, występującego podczas przygotowywania dokumentacji podatkowej cen transferowych. Nie będzie on bowiem stanowić oderwanego od istoty umowy pożyczki świadczenia, jest natomiast „wyrównaniem” oprocentowania pożyczek do cen rynkowych, mówiąc prościej -  zwiększeniem oprocentowania.

A zatem jest to czynnik stanowiący składową oprocentowania transakcji - jego jedyną funkcją jest bowiem zwiększenie wysokości należnych z tytułu transakcji odsetek. Z związku z powyższym powinien on zostać rozliczany także w dacie wpływu.

Polecamy: Ceny transferowe. Jak przygotować firmę do kontroli podatkowej

Takie stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 15 czerwca 2010 roku (sygn. IPPB3/423-153/10-2/AG), w której przychyla się do zdania wnioskodawcy, zgodnie z którym: „w wyniku tej zmiany wysokość wypłacanych odsetek zostanie powiększona o czynnik rekompensujący - brak kapitalizacji odsetek w umowie pożyczki. Planowana zmiana nie spowoduje kapitalizacji odsetek, w wyniku której kwota pożyczki zostanie zwiększona o wartość kapitalizowanych odsetek, spowoduje ona jedynie powiększenie wysokości wypłacanych odsetek, od których przychód powstanie w momencie ich faktycznej spłaty”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA