REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny transferowe - podatkowe ujęcie czynnika rekompensującego

Klaudia Pastuszko
Ceny transferowe - podatkowe ujęcie czynnika rekompensującego /fot.Shutterstock
Ceny transferowe - podatkowe ujęcie czynnika rekompensującego /fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podczas przygotowywania dokumentacji podatkowej dotyczącej cen transferowych może się okazać, iż oprocentowanie wynikające z transakcji pożyczek zawartych między podmiotami powiązanymi było nierynkowe. Podatnicy mogą wówczas zadecydować o zastosowaniu tzw. czynnika rekompensującego.

Autopromocja

Odsetki w prawie podatkowym

Kwestię oprocentowania udzielonej pożyczki jako przychodu podatkowego reguluje ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z jej brzmieniem, zaliczeniu w poczet przychodów nie podlegają kwoty naliczonych odsetek, które nie zostały jeszcze otrzymane, w tym również od otrzymanych pożyczek czy też kredytów.

Należy więc przyjąć, iż przychód podatkowy mający swoje źródło w otrzymanych odsetkach od umowy pożyczki powstaje dopiero w momencie faktycznego ich wpływu, gdyż jak zostało wskazane wyżej, odsetki od należności stają się przychodem dopiero w momencie ich otrzymania. Nie ma to żadnego związku z tym, kiedy owe odsetki stają się należne, bądź też zostaną naliczone. Odsetki od pożyczki są przychodami w dacie faktycznego otrzymania i odpowiednio w tej samej dacie zapłacone przez dłużnika są jego kosztami uzyskania przychodów.

W związku z powyższym można stwierdzić, że decyzje, które podjęte zostały przez pożyczkodawcę i pożyczkobiorcę, dotyczące odsetek niezapłaconych skutkujące ich umorzeniem, odroczeniem terminów płatności odsetek, obniżeniem czy też zwiększeniem oprocentowania, całkowitym lub częściowym zaniechaniem naliczania odsetek zarówno u wierzyciela, jak i dłużnika są podatkowo obojętne.

Stanowisko to zostało potwierdzone między innymi w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 30 sierpnia 2005 roku, (sygn. FSK 2025/04), w którym sąd stwierdza, iż  „Odsetki od należności i zobowiązań są przychodem dopiero wówczas, gdy zostaną otrzymane, a nie gdy są naliczone, czy należne”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czynnik rekompensujący jako przychód

W związku z przedstawioną wyżej argumentacją należy przyjąć, iż podobne rozwiązanie dotyczy należności z tytułu czynnika rekompensującego, występującego podczas przygotowywania dokumentacji podatkowej cen transferowych. Nie będzie on bowiem stanowić oderwanego od istoty umowy pożyczki świadczenia, jest natomiast „wyrównaniem” oprocentowania pożyczek do cen rynkowych, mówiąc prościej -  zwiększeniem oprocentowania.

A zatem jest to czynnik stanowiący składową oprocentowania transakcji - jego jedyną funkcją jest bowiem zwiększenie wysokości należnych z tytułu transakcji odsetek. Z związku z powyższym powinien on zostać rozliczany także w dacie wpływu.

Polecamy: Ceny transferowe. Jak przygotować firmę do kontroli podatkowej

Takie stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 15 czerwca 2010 roku (sygn. IPPB3/423-153/10-2/AG), w której przychyla się do zdania wnioskodawcy, zgodnie z którym: „w wyniku tej zmiany wysokość wypłacanych odsetek zostanie powiększona o czynnik rekompensujący - brak kapitalizacji odsetek w umowie pożyczki. Planowana zmiana nie spowoduje kapitalizacji odsetek, w wyniku której kwota pożyczki zostanie zwiększona o wartość kapitalizowanych odsetek, spowoduje ona jedynie powiększenie wysokości wypłacanych odsetek, od których przychód powstanie w momencie ich faktycznej spłaty”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA