REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązki sprawozdawcze podmiotów sporządzających dokumentację podatkową cen transferowych

Izabela Żurkowska-Mróz
Doradca podatkowy
Obowiązki sprawozdawcze dotyczące podmiotów sporządzających dokumentację podatkową cen transferowych /shutterstock.com
Obowiązki sprawozdawcze dotyczące podmiotów sporządzających dokumentację podatkową cen transferowych /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Dla podmiotów prowadzących księgi rachunkowe i dokonujących w roku podatkowym transakcji lub innych zdarzeń z podmiotami powiązanymi, mających istotny wpływ na wysokość przychodu (straty), obowiązki wynikające z takich transakcji lub innych zdarzeń nie kończą się na sporządzeniu dokumentacji cen transferowych.

Podatnicy zobowiązani do sporządzenia niniejszej dokumentacji powinni pamiętać o złożeniu oświadczenia o jej sporządzeniu właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.

Autopromocja

Dla spółki osobowej oświadczenie, podpisane przez osoby upoważnione do reprezentowania spółki, czyli przez kierownika jednostki w rozumieniu ustawy o rachunkowości, składa wyznaczony wspólnik.

Ponieważ 30 września 2018 roku przypada w niedzielę, termin na złożenie oświadczenia, a w przypadku podatników, których przychody lub koszty, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, przekroczyły w roku podatkowym równowartość 10 mln euro, także uproszczonego sprawozdania w sprawie transakcji z podmiotami powiązanymi oraz z podmiotami, które mają siedzibę w państwach i terytoriach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową, czyli formularza PIT-TP lub CIT-TP, mija 1 października.

Wskazane obowiązki wynikają z art. 25a ust. 7 i art. 45 ust 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof) oraz, odpowiednio art. 9a ust 7 i art. 27 ust 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: updop). Formularze PIT-TP lub CIT-TP mają obowiązek złożyć także wspólnicy spółek osobowych, których przychody lub koszty przekroczyły w roku podatkowym równowartość 10 mln euro, bez względu na przychody podatników będących wspólnikami takich spółek.

Taka wykładnia przepisów art. 45 ust 9 updof i art. 27 ust 5 updop wynika zarówno z indywidualnych interpretacji podatkowych, np. interpretacja Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 1 sierpnia 2018 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.339.2018.1.IR, jak i z wyjaśnień zamieszczonych na stronie internetowej ministerstwa finansów w publikacji „PIT/TP i CIT/TP Uproszczone sprawozdanie w sprawie transakcji z podmiotami powiązanymi i rajami podatkowymi – najczęściej zadawane pytania, 06.2018, MF.” Wydanie pierwsze, mf.gov.pl, czerwiec 2018 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla ustalenia, czy podatnik lub wspólnik spółki osobowej jest zobowiązany do złożenia PIT-TP lub CIT-TP należy przychody, uzyskane w roku którego dotyczy dokumentacja, przeliczyć na euro po kursie ogłaszanym przez Narodowy Bank Polski, obowiązującym w ostatnim dniu roboczym roku podatkowego poprzedzającego rok podatkowy, za który została sporządzona dokumentacja cen transferowych. Przyjmując, że podmiot ma rok podatkowy zgodny z rokiem kalendarzowym, obowiązek złożenia formularza PIT-TP lub CIT-TP do dnia 1 października 2018 roku ma podatnik lub wspólnik spółki osobowej, zobowiązany do sporządzenia dokumentacji podatkowej cen transferowych,  jeśli przychody osiągnięte w roku 2017, w przeliczeniu na euro, po kursie średnim NBP z ostatniego dnia roku 2016 przekroczyły 10 mln euro. Kurs euro 4,424 zł, tabela NBP 252/A/NBP/2016 z dnia 30.12.2016 r., to ten sam kurs, który miał zastosowanie dla ustalenia, czy i w jakim zakresie podmiot jest zobowiązany do sporządzenia dokumentacji podatkowej cen transferowych, jednak dla ustalenia obowiązku dokumentacyjnego brano pod uwagę przychody lub koszty roku 2016, natomiast dla ustalenia obowiązku złożenia formularza PIT-TP lub CIT-TP należy wziąć pod uwagę przychody lub koszty uzyskane w roku 2017.

Polecamy: Ceny transferowe. Jak przygotować firmę do kontroli podatkowej

Obecnie obowiązującą jest wersja druga formularzy PIT-TP i CIT-TP, jeśli jednak podatnik zdążył wywiązać się z obowiązku złożenia formularza na wersji pierwszej, przed dniem 6 lipca 2018 roku, jest to jak najbardziej prawidłowe.

Omówione obowiązki dotyczą podmiotów, dla których zaistniał obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych, dotyczący roku podatkowego rozpoczynającego się po 31 grudnia 2016 r.

Autor: Izabela Żurkowska-Mróz, doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  REKLAMA