REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązki sprawozdawcze podmiotów sporządzających dokumentację podatkową cen transferowych

Izabela Żurkowska-Mróz
Doradca podatkowy
Obowiązki sprawozdawcze dotyczące podmiotów sporządzających dokumentację podatkową cen transferowych /shutterstock.com
Obowiązki sprawozdawcze dotyczące podmiotów sporządzających dokumentację podatkową cen transferowych /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Dla podmiotów prowadzących księgi rachunkowe i dokonujących w roku podatkowym transakcji lub innych zdarzeń z podmiotami powiązanymi, mających istotny wpływ na wysokość przychodu (straty), obowiązki wynikające z takich transakcji lub innych zdarzeń nie kończą się na sporządzeniu dokumentacji cen transferowych.

Podatnicy zobowiązani do sporządzenia niniejszej dokumentacji powinni pamiętać o złożeniu oświadczenia o jej sporządzeniu właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.

REKLAMA

Autopromocja

Dla spółki osobowej oświadczenie, podpisane przez osoby upoważnione do reprezentowania spółki, czyli przez kierownika jednostki w rozumieniu ustawy o rachunkowości, składa wyznaczony wspólnik.

Ponieważ 30 września 2018 roku przypada w niedzielę, termin na złożenie oświadczenia, a w przypadku podatników, których przychody lub koszty, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, przekroczyły w roku podatkowym równowartość 10 mln euro, także uproszczonego sprawozdania w sprawie transakcji z podmiotami powiązanymi oraz z podmiotami, które mają siedzibę w państwach i terytoriach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową, czyli formularza PIT-TP lub CIT-TP, mija 1 października.

Wskazane obowiązki wynikają z art. 25a ust. 7 i art. 45 ust 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof) oraz, odpowiednio art. 9a ust 7 i art. 27 ust 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: updop). Formularze PIT-TP lub CIT-TP mają obowiązek złożyć także wspólnicy spółek osobowych, których przychody lub koszty przekroczyły w roku podatkowym równowartość 10 mln euro, bez względu na przychody podatników będących wspólnikami takich spółek.

REKLAMA

Taka wykładnia przepisów art. 45 ust 9 updof i art. 27 ust 5 updop wynika zarówno z indywidualnych interpretacji podatkowych, np. interpretacja Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 1 sierpnia 2018 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.339.2018.1.IR, jak i z wyjaśnień zamieszczonych na stronie internetowej ministerstwa finansów w publikacji „PIT/TP i CIT/TP Uproszczone sprawozdanie w sprawie transakcji z podmiotami powiązanymi i rajami podatkowymi – najczęściej zadawane pytania, 06.2018, MF.” Wydanie pierwsze, mf.gov.pl, czerwiec 2018 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla ustalenia, czy podatnik lub wspólnik spółki osobowej jest zobowiązany do złożenia PIT-TP lub CIT-TP należy przychody, uzyskane w roku którego dotyczy dokumentacja, przeliczyć na euro po kursie ogłaszanym przez Narodowy Bank Polski, obowiązującym w ostatnim dniu roboczym roku podatkowego poprzedzającego rok podatkowy, za który została sporządzona dokumentacja cen transferowych. Przyjmując, że podmiot ma rok podatkowy zgodny z rokiem kalendarzowym, obowiązek złożenia formularza PIT-TP lub CIT-TP do dnia 1 października 2018 roku ma podatnik lub wspólnik spółki osobowej, zobowiązany do sporządzenia dokumentacji podatkowej cen transferowych,  jeśli przychody osiągnięte w roku 2017, w przeliczeniu na euro, po kursie średnim NBP z ostatniego dnia roku 2016 przekroczyły 10 mln euro. Kurs euro 4,424 zł, tabela NBP 252/A/NBP/2016 z dnia 30.12.2016 r., to ten sam kurs, który miał zastosowanie dla ustalenia, czy i w jakim zakresie podmiot jest zobowiązany do sporządzenia dokumentacji podatkowej cen transferowych, jednak dla ustalenia obowiązku dokumentacyjnego brano pod uwagę przychody lub koszty roku 2016, natomiast dla ustalenia obowiązku złożenia formularza PIT-TP lub CIT-TP należy wziąć pod uwagę przychody lub koszty uzyskane w roku 2017.

Polecamy: Ceny transferowe. Jak przygotować firmę do kontroli podatkowej

Obecnie obowiązującą jest wersja druga formularzy PIT-TP i CIT-TP, jeśli jednak podatnik zdążył wywiązać się z obowiązku złożenia formularza na wersji pierwszej, przed dniem 6 lipca 2018 roku, jest to jak najbardziej prawidłowe.

Omówione obowiązki dotyczą podmiotów, dla których zaistniał obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych, dotyczący roku podatkowego rozpoczynającego się po 31 grudnia 2016 r.

Autor: Izabela Żurkowska-Mróz, doradca podatkowy

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ekologiczne opakowania w e-handlu - ogromne wyzwanie dla logistyki

Europejski klient e-commerce ma sprzeczne oczekiwania wobec opakowań, w których dostarczane są jego zamówienia. Domaga się ekologicznych rozwiązań, ale rzadko zrezygnuje z zakupu, jeśli nie otrzyma alternatywy zrównoważonej klimatycznie. Nie chce też płacić za spełnienie postulatów środowiskowych, a długa lista rozbieżności generuje ogromne wyzwania po stronie sprzedawców i logistyki. Ekologiczna rewolucja nie jest tania, dodatkowo nowe unijne przepisy wymuszają daleko idące zmiany w procesie realizacji zamówień.

Praca w KAS - rekrutacja 2025. Gdzie szukać ogłoszeń?

Praca w KAS a rekrutacja w 2025 roku. Jakie zadania ma Krajowa Administracja Państwowa? Kto może pracować w KAS? Gdzie szukać ogłoszeń? Jakie są wymagania są w trakcie rekrutacji w 2025 roku?

Roczne zeznanie podatkowe CIT tylko do 31 marca. Jak złożyć CIT-8

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają, że 31 marca 2025 r. upływa termin złożenia zeznania CIT-8 za 2024 rok dla tych podatników, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. CIT-8 można złożyć także elektronicznie w serwisie e-Urząd Skarbowy bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego.

PKPiR 2026: lista 15 poważnych zmian i nowe rozporządzenie od 1 stycznia. Terminy wpisów, dodatkowe kolumny do KSeF, dowody księgowe i inne nowości

Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. Sprawdziliśmy co się zmieni w zasadach prowadzenia pkpir w porównaniu do obecnego stanu prawnego.

REKLAMA

Odpisy amortyzacyjne spółek nieruchomościowych

Najnowsze orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) przynoszą istotne zmiany dla spółek nieruchomościowych w zakresie możliwości rozpoznawania odpisów amortyzacyjnych w kosztach podatkowych. W styczniu tego roku NSA w kilku wyrokach (sygn. II FSK 788/23, II FSK 789/23, II FSK 987/23, II FSK 1086/23, II FSK 1652/23) potwierdził korzystne dla podatników stanowisko wojewódzkich sądów administracyjnych (WSA).

CIT estoński a optymalizacja podatkowa. Czy to się opłaca?

Przedsiębiorcy coraz częściej poszukują skutecznych sposobów na obniżenie obciążeń podatkowych. Jednym z rozwiązań, które zyskuje na popularności, jest estoński CIT. Czy rzeczywiście ta forma opodatkowania przynosi realne korzyści? Przyjrzyjmy się, na czym polega ten model, kto może z niego skorzystać i jakie są jego zalety oraz wady dla polskich przedsiębiorstw.

Składka zdrowotna w 2026 roku – będzie ewolucja czy rewolucja?

Planowane na 2026 rok zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców stanowią jeden z najbardziej dyskutowanych tematów w sferze podatkowej, mimo iż sama składka podatkiem nie jest. Tak jak każda kwestia dotycząca finansów osobistych a równocześnie publicznych, wywołuje liczne pytania zarówno wśród prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak i wśród polityków, gdzie widoczne są wyraźne podziały.

Podatnik już nie będzie karany za przypadkowe błędy, nie będzie udowadniał niewinności

Szef rządu Donald Tusk poinformował, że za niecelowe, przypadkowe błędy nie będzie się już karać podatnika. Teraz to urząd skarbowy będzie musiał udowadniać jak jest.

REKLAMA

Będą zmiany w L4, pracy na chorobowym i pensjach na zwolnieniach lekarskich. Przedsiębiorcy: Jesteśmy zwolennikami deregulacji i elastyczności, ale też jasnych zasad

Zasiłek chorobowy powinien być wypłacany pracownikowi już od pierwszego dnia absencji – Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie popiera projekt przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, apelując jednocześnie o to, by ustawa w tej sprawie była przyjęta możliwie szybko. Przedsiębiorcy jednocześnie oczekują dalszego dialogu z Ministerstwem na temat np. „Zmian w L4”, które w opinii niektórych przedsiębiorców mogą budzić kontrowersje. – Jesteśmy zwolennikami tego, by pracownicy i pracodawcy mogli regulować swoje relacje w możliwie elastyczny sposób. Z jednej strony więc jesteśmy zwolennikami tego, by zwolnienie lekarskie nie blokowało w stu procentach możliwości wykonywania innych zobowiązań jeżeli to jest możliwe, ale z drugiej widzimy przestrzeń, gdzie zwolnienie lekarskie może być wykorzystywane do nadrabiania obowiązków w jednej pracy, przy jednoczesnym spowolnianiu działania w drugiej firmie – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Youtuberzy mogą się cieszyć. Jest pozytywny wyrok NSA w sprawie kosztów podatkowych

Naczelny Sąd Administracyjny potwierdza, że wydatki youtuberów związane z produkcją filmów, takie jak bilety lotnicze, noclegi czy sprzęt filmowy, mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu. Wyrok jest istotny dla twórców internetowych, którzy ponoszą wysokie koszty związane z tworzeniem treści na YouTube.

REKLAMA