REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązki sprawozdawcze podmiotów sporządzających dokumentację podatkową cen transferowych

Izabela Żurkowska-Mróz
Doradca podatkowy
Obowiązki sprawozdawcze dotyczące podmiotów sporządzających dokumentację podatkową cen transferowych /shutterstock.com
Obowiązki sprawozdawcze dotyczące podmiotów sporządzających dokumentację podatkową cen transferowych /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Dla podmiotów prowadzących księgi rachunkowe i dokonujących w roku podatkowym transakcji lub innych zdarzeń z podmiotami powiązanymi, mających istotny wpływ na wysokość przychodu (straty), obowiązki wynikające z takich transakcji lub innych zdarzeń nie kończą się na sporządzeniu dokumentacji cen transferowych.

Podatnicy zobowiązani do sporządzenia niniejszej dokumentacji powinni pamiętać o złożeniu oświadczenia o jej sporządzeniu właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.

REKLAMA

Autopromocja

Dla spółki osobowej oświadczenie, podpisane przez osoby upoważnione do reprezentowania spółki, czyli przez kierownika jednostki w rozumieniu ustawy o rachunkowości, składa wyznaczony wspólnik.

Ponieważ 30 września 2018 roku przypada w niedzielę, termin na złożenie oświadczenia, a w przypadku podatników, których przychody lub koszty, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, przekroczyły w roku podatkowym równowartość 10 mln euro, także uproszczonego sprawozdania w sprawie transakcji z podmiotami powiązanymi oraz z podmiotami, które mają siedzibę w państwach i terytoriach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową, czyli formularza PIT-TP lub CIT-TP, mija 1 października.

Wskazane obowiązki wynikają z art. 25a ust. 7 i art. 45 ust 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof) oraz, odpowiednio art. 9a ust 7 i art. 27 ust 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: updop). Formularze PIT-TP lub CIT-TP mają obowiązek złożyć także wspólnicy spółek osobowych, których przychody lub koszty przekroczyły w roku podatkowym równowartość 10 mln euro, bez względu na przychody podatników będących wspólnikami takich spółek.

REKLAMA

Taka wykładnia przepisów art. 45 ust 9 updof i art. 27 ust 5 updop wynika zarówno z indywidualnych interpretacji podatkowych, np. interpretacja Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 1 sierpnia 2018 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.339.2018.1.IR, jak i z wyjaśnień zamieszczonych na stronie internetowej ministerstwa finansów w publikacji „PIT/TP i CIT/TP Uproszczone sprawozdanie w sprawie transakcji z podmiotami powiązanymi i rajami podatkowymi – najczęściej zadawane pytania, 06.2018, MF.” Wydanie pierwsze, mf.gov.pl, czerwiec 2018 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla ustalenia, czy podatnik lub wspólnik spółki osobowej jest zobowiązany do złożenia PIT-TP lub CIT-TP należy przychody, uzyskane w roku którego dotyczy dokumentacja, przeliczyć na euro po kursie ogłaszanym przez Narodowy Bank Polski, obowiązującym w ostatnim dniu roboczym roku podatkowego poprzedzającego rok podatkowy, za który została sporządzona dokumentacja cen transferowych. Przyjmując, że podmiot ma rok podatkowy zgodny z rokiem kalendarzowym, obowiązek złożenia formularza PIT-TP lub CIT-TP do dnia 1 października 2018 roku ma podatnik lub wspólnik spółki osobowej, zobowiązany do sporządzenia dokumentacji podatkowej cen transferowych,  jeśli przychody osiągnięte w roku 2017, w przeliczeniu na euro, po kursie średnim NBP z ostatniego dnia roku 2016 przekroczyły 10 mln euro. Kurs euro 4,424 zł, tabela NBP 252/A/NBP/2016 z dnia 30.12.2016 r., to ten sam kurs, który miał zastosowanie dla ustalenia, czy i w jakim zakresie podmiot jest zobowiązany do sporządzenia dokumentacji podatkowej cen transferowych, jednak dla ustalenia obowiązku dokumentacyjnego brano pod uwagę przychody lub koszty roku 2016, natomiast dla ustalenia obowiązku złożenia formularza PIT-TP lub CIT-TP należy wziąć pod uwagę przychody lub koszty uzyskane w roku 2017.

Polecamy: Ceny transferowe. Jak przygotować firmę do kontroli podatkowej

Obecnie obowiązującą jest wersja druga formularzy PIT-TP i CIT-TP, jeśli jednak podatnik zdążył wywiązać się z obowiązku złożenia formularza na wersji pierwszej, przed dniem 6 lipca 2018 roku, jest to jak najbardziej prawidłowe.

Omówione obowiązki dotyczą podmiotów, dla których zaistniał obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych, dotyczący roku podatkowego rozpoczynającego się po 31 grudnia 2016 r.

Autor: Izabela Żurkowska-Mróz, doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

REKLAMA

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

REKLAMA