reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Jak rozliczyć przychód z poręczenia udzielonego nieodpłatnie

Jak rozliczyć przychód z poręczenia udzielonego nieodpłatnie

Jeżeli dojdzie do udzielenia poręczenia bez wynagrodzenia, wówczas podmiot otrzymujący nieodpłatne świadczenie, ma obowiązek rozpoznać przychód. Mimo że poręczenie, jak wyjaśnia ekspert Grant Thornton, może być udzielone na dłuższy okres, przychód należy rozpoznać jednorazowo, w momencie udzielenia poręczenia.

Powyższą tezę potwierdza w miarę jednolita linia orzecznicza organów podatkowych, w tym najnowsza interpretacja wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Podatkowej w dniu 4. września 2018 roku (sygn. 0111-KDIB2-1.4010.333.2018.1.BBJ) Organ podatkowy, uznając stanowisko podatnika za prawidłowe, potwierdził, że przypadku nieodpłatnego poręczenia, w oparciu o literalne brzmienie art. 12 ust.1 pkt 2 Ustawy CIT, należy rozpoznać przychód jednorazowo, w momencie udzielenia poręczenia.

Umowa poręczenia

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego przez umowę poręczenia poręczyciel zobowiązuje się w stosunku do wierzyciela wykonać zobowiązania w momencie, gdy dłużnik nie wykona swojego zobowiązania. Poręczenie dochodzi do skutku w momencie zawarcia stosownej umowy i  złożenia przez poręczyciela pisemnego oświadczenia. Umowa poręczenia może mieć zarówno charakter nieodpłatny jak i odpłatny, w zależności od woli stron.

W przypadku świadczenia bez wynagrodzenia, w postaci poręczenia zobowiązania, podmiot, którego zobowiązania zostają poręczone, otrzymuje przysporzenie jednorazowo,  na moment jego udzielenia. Zdaniem organu podatkowego, przychodu tego nie należy rozliczać w czasie, ani nie należy rozpoznawać w okresie, w którym poręczenie trwa, ponieważ nie wynika to z przepisów Ustawy CIT.

Dla przypomnienia należy wskazać, że przychód z tytułu nieodpłatnego poręczenia należy rozpoznać w wartości rynkowej świadczenia. Warto w tym celu dokonać analiz rynkowych, aby uniknąć sporów z organami podatkowymi.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Podsumowanie

Stanowisko powyższe oczywiście cieszy, ponieważ wymaga od podatnika tylko jednorazowej aktywności (w roku udzielenia poręczenia) i w naszej ocenie nie powoduje obowiązku sporządzenia dokumentacji cen transferowych w latach, w których poręczenie trwa, za wyjątkiem tylko roku, w którym takie poręczenie zostało udzielone przez podmiot powiązany.

Źródło: Grant Thornton

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama