reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Ceny transferowe > Czym jest raportowanie TPR?

Czym jest raportowanie TPR?

Informacja o cenach transferowych (TPR) stanowi zbiór informacji o transakcjach zawieranych pomiędzy podmiotami powiązanymi oraz przez podatników z podmiotami mającymi miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową (w tzw. „rajach podatkowych”).

Celem sprawozdawczości TPR jest pozyskanie przez administrację podatkową wybranych informacji dla potrzeb analizy ryzyka zaniżenia dochodu do opodatkowania w zakresie cen transferowych oraz innych analiz ekonomicznych lub statystycznych.

Informacja o cenach transferowych TPR obejmuje raportowanie:
• transakcji kontrolowanych (tj. z podmiotami powiązanymi) - wyłącznie w zakresie transakcji kontrolowanych objętych obowiązkiem sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych,
• transakcji kontrolowanych, zwolnionych z obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych na podstawie art. 11n pkt 1 ustawy (tzw. „transakcje krajowe”),
• należności i umów zawieranych z podmiotami mającymi siedzibę w państwach i terytoriach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową - o których mowa w art. 11o ust. 1 ustawy o CIT.

W ramach sprawozdawczości TPR podmioty zobowiązane raportują m.in. informacje o:
• wartości wskaźników finansowych podmiotu, którego dotyczy informacja TPR,
• podmiotach powiązanych oraz mających siedzibę w tzw. „rajach podatkowych”, z którymi podmiot, którego dotyczy informacja TPR, dokonuje transakcji,
• transakcjach kontrolowanych oraz należnościach i umowach z podmiotami mającymi siedziby w „rajach podatkowych”, realizowanych i zawieranych przez podmiot, którego dotyczy informacja TPR.

Raportowanie TPR to nowy obowiązek w zakresie cen transferowych, który dotyczy transakcji realizowanych od 2019 r.

Polecamy: CIT 2020. Komentarz

Podmioty zobowiązane składają informację o cenach transferowych w terminie dziewięciu miesięcy po zakończeniu roku podatkowego (w przypadku roku podatkowego równego kalendarzowemu informacja zostanie zatem złożona po raz pierwszy do końca września 2020 r.), wyłącznie w formie elektronicznej, do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Wskazane obowiązki sprawozdawcze zostały wprowadzone ustawą z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.).

Szczegółowy zakres informacji o cenach transferowych określony został w rozporządzeniach Ministra Finansów:
• z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie informacji o cenach transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (Dz. U. poz. 2487),
• z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie informacji o cenach transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. poz. 2515).

Na podstawie powyższych rozporządzeń w CRWDE (tj. Centralnym Repozytorium Wzorów Dokumentów Elektronicznych) na ePUAP opublikowane zostały wzory dokumentów elektronicznych informacji o cenach transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (TPR-C) i od osób fizycznych (TPR-P). Wzory te umieszczono również na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

Dokumenty oparte o te wzory mogą być składane na bramkę e-Deklaracji, w tym z wykorzystaniem formularzy interaktywnych TPR-C i TPR-P, dostępnych na stronie podatki.gov.pl.

Źródło: Ministerstwo Finansów - TPR Informacja o cenach transferowych – pytania i odpowiedzi, maj 2020

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sadkowski i Wspólnicy

Sadkowski i Wspólnicy Spółka Komandytowa - to kancelaria prawna z dwunastoletnim doświadczeniem na rynku.  Ponad siedemdziesięcioosobowy zespół kancelarii tworzą doświadczeni radcy prawni, adwokaci i doradcy podatkowi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama