REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mniej podatników zobowiązanych do sporządzania dokumentacji podatkowej

Mniej podatników zobowiązanych do sporządzania dokumentacji podatkowej
Mniej podatników zobowiązanych do sporządzania dokumentacji podatkowej
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Do końca 2016 r. dokumentacje podatkowe sporządzały obydwa podmioty powiązane będące stronami transakcji. W 2017 r. obowiązek ten ciąży na podatnikach, których przychody lub koszty w 2016 r. przekroczyły 2 mln euro. Może się zatem okazać, że tylko jedna strona transakcji będzie sporządzała dokumentację. Dla powstania obowiązku sporządzania dokumentacji podatkowej wystarczające jest, jeśli wartości przychodów lub kosztów przekroczą próg 2 mln euro (art. 25a ust. 1 pkt 1 updof, art. 9a updop).

Mimo że ustawodawca nałożył obowiązek sporządzania dokumentacji podatkowych dla transakcji zawieranych przez podatników, to przewidziana została sytuacja, w której podatnik jest obowiązany uczynić zadość temu wymaganiu, chociaż sam nie realizuje transakcji bezpośrednio. Dotyczy to transakcji zawieranych przez spółki niemające osobowości prawnej (spółki jawne, partnerskie, komandytowe oraz cywilne), gdzie podatnikami są ich wspólnicy. Ustawodawca przewidział możliwość sporządzenia dokumentacji podatkowej przez wyznaczonego spośród nich wspólnika. Jednak niewywiązanie się przez niego z powierzonego zadania nie zwalnia pozostałych wspólników z obowiązku przedłożenia dokumentacji na żądanie organu podatkowego (art. 25a ust. 1g updof, art. 9a updop).

Autopromocja

Warto zauważyć, że w art. 25a ust. 1 pkt 1 updof (odpowiednio w art. 9a updop) doprecyzowano, że zobowiązani do sporządzania dokumentacji podatkowej są podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej. Trudno jednoznacznie stwierdzić, jak powinni zachować się przedsiębiorcy, którzy uzyskują przychody ze źródeł niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, ale w wyniku realizacji transakcji z podmiotami powiązanymi. Na przykład przychody uzyskiwane z wynajmu rzeczy stanowiących ich majątek prywatny albo przychody z tytułu przeniesienia praw majątkowych, w tym praw autorskich. Skoro ustawodawca wskazuje w przepisach o dokumentacji podatkowej na podmioty profesjonalne (czyli przedsiębiorców), to należy przyjąć, że dokumentacjami powinny być objęte te transakcje, które wiążą się tylko z tymi źródłami przychodów, które są wykazywane w księgach rachunkowych.

Polecamy: Komplet żółtych książek – Podatki 2017

Obowiązek sporządzania dokumentacji podatkowej jest nałożony również na tych podatników prowadzących księgi rachunkowe, którzy w 2017 r. rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej i w ciągu roku przekroczą próg 2 mln euro przychodów lub kosztów (art. 25a ust. 1g updof, art. 9a ust. 1b updop). Obowiązek sporządzania dokumentacji powstaje począwszy od następnego miesiąca przypadającego po przekroczeniu tego progu. Przepisy, które weszły w życie w 2017 r., przewidują, że podatnicy, którzy będą w tym roku musieli sporządzać dokumentacje podatkowe z uwagi na wysokość uzyskiwanych przychodów bądź ponoszonych kosztów, będą do tego zobowiązani również w 2018 r., nawet jeśli wyniki finansowe nie osiągną tego typu rozmiarów (art. 25a ust. 1a updof, art. 9a ust. 1a updop).

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Plusy i minusy zmian w podatkach w 2017 r." >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: InforFK

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

"DGP": Zwiększa się liczba firm planujących redukcję zatrudnienia; firmy zwalniają nie tylko grupowo

Firmy zwalniają. Jakie są powody redukcji zatrudnienia? "Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia" – donosi dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna".

Pieniądze z KPO to ogromna szansa dla przedsiębiorców. "Żeby otrzymać dotację trzeba wykonać kilkanaście bardzo precyzyjnych kroków"

Pieniądze z KPO to duży zastrzyk dla polskiej gospodarki. "To przede wszystkim ogromna szansa dla polskich przedsiębiorców. Jednak aby pozyskać unijną dotację trzeba mieć pomysł i warto wesprzeć się wiedzą oraz doświadczeniem ekspertów” – powiedział Krzysztof Fintzel z Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Nowelizacja ustawy o rachunkowości podpisana. Zmiany dotyczą głównie dużych firm

Duże firmy będą miały obowiązek ujawniania informacji o zapłaconym podatku dochodowym oraz innych informacji w podziale na poszczególne kraje.

Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR. Jakie argumenty można podnieść przed sądem?

Niezadowoleni kredytobiorcy coraz częściej kwestionują umowy oparte o wskaźnik referencyjny WIBOR. Okazuje się, że argumentów w oparciu o które można kwestionować WIBOR w umowach kredytowych jest całkiem sporo.  

Zmiany w zamówieniach publicznych - wprowadzenie certyfikacji wykonawców od 2025 roku. Na początku certyfikacja obejmie wyłącznie zamówienia na roboty budowlane

Certyfikacja wykonawców w systemie zamówień publicznych, która wejdzie w życie od 2025 roku, ma zapewniać wykonawcom możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego, że wobec danego wykonawcy nie zachodzą objęte zakresem certyfikacji podstawy wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia, lub że posiada on zdolności i zasoby (np. określone doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę) na poziomie wskazanym w certyfikacie, które będzie wykorzystywał do potwierdzania spełniania warunków udziału w postępowaniu.

Dochody podatkowe budżetu państwa wyniosły 131,4 mld zł. MF podało dane za I kwartał 2024 roku

Dochody podatkowe budżetu państwa w I kwartale 2024 roku wyniosły 131,4 mld zł i były wyższe w stosunku do wykonania z ubiegłego roku o około 22,2 mld zł (tj. 20,3%) - informuje Ministerstwo Finansów.

REKLAMA