reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > CIT-8 za 2018 r. Koła Gospodyń Wiejskich złożą w 2020 roku

CIT-8 za 2018 r. Koła Gospodyń Wiejskich złożą w 2020 roku

Ministerstwo Finansów poinformowało, że Koła Gospodyń Wiejskich (KGW), które rozpoczęły działalność po 28 listopada 2018 r. mają obowiązek złożyć pierwsze zeznania podatkowe na druku CIT-8 i CIT-8/O i zapłacić należny podatek dochodowy w terminie do 31 marca 2020 r.

29 listopada 2018 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich (ustawa o KGW). Na ich podstawie, KGW podlega obowiązkowemu wpisowi do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

KGW powstałe na mocy ustawy o KGW (tj. po 28 listopada 2018 r.) mogą skorzystać z prawa do wydłużenia roku podatkowego przewidzianego w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT).

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Zgodnie z art. 8 ust. 2a ustawy o CIT, w przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności w drugiej połowie roku kalendarzowego i wybrania roku podatkowego pokrywającego się z rokiem kalendarzowym, pierwszy rok podatkowy podatnika może trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym rozpoczęto działalność. Na podstawie tego przepisu pierwszy rok podatkowy KGW, powstałych na mocy ustawy o KGW, może zakończyć się 31 grudnia 2019 r. (o ile będą one kontynuować działalność).

Wydłużenie roku podatkowego nie wymaga podejmowania żadnych działań ze strony podatnika, w szczególności informowania o tym wyborze właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich (Dz. U. z 2018 r. poz. 2212).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Ministerstwo Finansów

Zdjęcia

Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z Kołem Gospodyń Wiejskich w Gminnym Ośrodku Kultury w Zabrodziu;
CIT-8 za 2018 r. Koła Gospodyń Wiejskich złożą w 2020 roku
Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z Kołem Gospodyń Wiejskich w Gminnym Ośrodku Kultury w Zabrodziu; CIT-8 za 2018 r. Koła Gospodyń Wiejskich złożą w 2020 roku

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Szymon Chyra

doświadczony konsultant podatkowy w Andersen Tax & Legal, Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama