REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawozdanie finansowe – sankcje za niedopełnienie obowiązków

Beata Ziomek
 Verum Numerica
Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo
badanie sprawozdań finansowych; sprawozdania finansowe 2012 / 2013 ; bilans 2012 / 2013
badanie sprawozdań finansowych; sprawozdania finansowe 2012 / 2013 ; bilans 2012 / 2013

REKLAMA

REKLAMA

Za niedopełnienie obowiązku badania sprawozdania finansowego, nieskładanie zeznania rocznego oraz sprawozdania finansowego do sądu rejestrowego i urzędu skarbowego grożą określone sankcje. Zobaczmy jakie.

Obowiązek ogłoszenia i poddania sprawozdania finansowego badaniu przez biegłego rewidenta

W świetle art. 64 ust. 1 ustawy o rachunkowości badaniu i ogłaszaniu podlegają roczne skonsolidowane sprawozdania grup kapitałowych oraz roczne sprawozdania finansowe kontynuujących działalność wymienionych poniżej jednostek:

REKLAMA

Autopromocja

1.banków, zakładów ubezpieczeń, zakładów reasekuracji;

2. jednostek działających na podstawie przepisów: o obrocie papierami wartościowymi, o funduszach inwestycyjnych, o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych;

3. spółek akcyjnych z wyjątkiem spółek akcyjnych będących na dzień bilansowy w organizacji;

4. pozostałych jednostek, które w poprzednim roku obrotowym, za który sporządzono sprawozdanie finansowe spełniały przynajmniej dwa z trzech wymienionych niżej warunków:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło co najmniej 50 osób;

- suma bilansowa na dzień bilansowy wyniosła co najmniej 2 500 000 euro;

- przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy wyniosły co najmniej 5 000 000 euro.

Badaniu podlegają również roczne sprawozdania finansowe jednostek sporządzone zgodnie z MSR, a także sprawozdania finansowe spółek przejmujących i nowo zawiązanych, sporządzone w roku obrotowym, w którym doszło do połączenia.

Sankcje za niepoddawanie sprawozdania finansowego badaniu i ogłaszaniu

Kierownik jednostki jest odpowiedzialny za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości i to właśnie jemu grożą sankcje z tytułu niewykonania przez jednostkę obowiązków wynikających z ustawy o rachunkowości. Zgodnie z artykułem 79 ustawy o rachunkowości, kto nie poddaje sprawozdania finansowego badaniu przez biegłego rewidenta, nie składa sprawozdania do ogłoszenia podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

Jednocześnie należy zauważyć, iż zgodnie z art. 4a ustawy o rachunkowości kierownik jednostki i członkowie rady nadzorczej lub innego organu nadzorującego jednostki zobowiązani są do zapewnienia, aby sprawozdanie finansowe spełniało wymagania określone w wyżej wymienionej ustawie.

Niepoddanie badaniu sprawozdania finansowego prowadzi do naruszenia przepisów ustawy o rachunkowości, a w konsekwencji według wspomnianego wyżej artykułu, skutkuje odpowiedzialnością karną również wobec członków rad nadzorczych lub innego organu nadzorującego.

Oprócz sankcji za niewykonywanie obowiązków określonych przepisami ustawy o rachunkowości, niepoddawanie sprawozdania finansowego badaniu prowadzi do dodatkowych trudności w wykonaniu innych obowiązków, między innymi takich jak: zatwierdzenie sprawozdania finansowego, podział wyniku finansowego lub pokrycie straty, czy też złożenie sprawozdania w sądzie rejestrowym i urzędzie skarbowym.

Jednostki, które nie dopełniły obowiązku badania jak i ogłaszania sprawozdań finansowych powinny niezwłocznie poddać sprawozdanie finansowe badaniu przez biegłego rewidenta oraz po dopełnieniu wszelkich obowiązków ogłosić w Monitorze Polski B.

Kalkulator odsetek podatkowych

Polecamy: Kontrola podatkowa

Na mocy ustawy z 16 września 2011 o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców z dniem 1 stycznia 2013 przestanie ukazywać się Monitor Polski B.


Obowiązek badania i ogłaszania sprawozdania finansowego jednostki będącej osobą fizyczną

Należy zauważyć, iż badaniu i ogłaszaniu podlega również sprawozdanie finansowe osoby fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność, jeżeli spełnione zostały opisane w art. 64 ust. 1 pkt. 4 ustawy o rachunkowości warunki.

Za niedopełnienie tych obowiązków odpowiedzialny jest kierownik jednostki- w tym przypadku osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. Również tutaj zastosowanie ma art. 70 ust. 1 ustawy o rachunkowości i zgodnie z nim, zbadane sprawozdanie wraz z opinią należy opublikować w Monitorze Polski B.

Obowiązek sporządzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego  

W świetle art. 52 ustawy o rachunkowości, kierownik jednostki zobowiązany jest zapewnić, aby sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w terminie 3 miesięcy od dnia bilansowego.

REKLAMA

Takie sprawozdanie finansowe podlega następnie zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający, nie później niż w okresie 6 miesięcy od dnia bilansowego. Przed zatwierdzeniem sprawozdanie finansowe jednostki zobligowanej zgodnie z art. 64 ustawy o rachunkowości do jego badania i ogłoszenia, podlega badaniu przez biegłego rewidenta.

Podkreślić należy tutaj, iż podział lub pokrycie wyniku finansowego netto jednostki zobowiązanej do poddania rocznego sprawozdania finansowego badaniu może nastąpić dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego, poprzedzonego wyrażeniem biegłego rewidenta opinii o tym sprawozdaniu bez zastrzeżeń lub z zastrzeżeniami.

Obowiązki wobec sądu rejestrowego i sankcje za ich niewykonanie

W ciągu 14 dni od przeprowadzenia zwyczajnego zgromadzenia wspólników lub walnego zgromadzenia akcjonariuszy w spółkach odpowiednio z ograniczoną odpowiedzialności i akcyjną, zarząd zobowiązany jest do złożenia sprawozdania finansowego wraz z opinią biegłego rewidenta o tym sprawozdaniu do rejestru sądowego.

W świetle artykułu 79 ust. 4 ustawy o rachunkowości, kto wbrew przepisom ustawy nie składa sprawozdania finansowego lub sprawozdania z działalności we właściwym rejestrze sądowym podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

Zgodnie z art. 24 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym w razie stwierdzenia, że dokumenty, których złożenie jest obowiązkowe (w tym złożenie rocznych sprawozdań finansowych), nie zostały złożone w terminie sąd rejestrowy wzywa obowiązanych (w przypadku rocznego sprawozdania finansowego są to członkowie zarządu) do ich złożenia wyznaczając dodatkowy 7 dniowy termin, pod rygorem zastosowania grzywny przewidzianej w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji świadczeń niepieniężnych.

Jeżeli nie dojdzie do wykonania tych obowiązków- sąd nakłada na obowiązanych grzywnę, którą może ponawiać.

W przypadku, kiedy w dalszym ciągu, mimo nałożonych grzywien dokumenty nie zostaną złożone, sąd rejestrowy może w przypadku:

- osobowej spółki handlowej wpisanej do rejestru, z urzędu, z ważnych powodów orzec o rozwiązaniu spółki oraz ustanowić likwidatora,

- osoby prawnej wpisanej do rejestru przedsiębiorców ustanowić kuratora na okres nieprzekraczający roku. 

Należy zauważyć, iż niezłożenie powyżej opisanych dokumentów może być powodem poinformowania przez sąd rejestrowy prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przewidzianego w ustawie o rachunkowości.

Sankcje za nieskładanie sprawozdań finansowych wraz z opinią do urzędu skarbowego

Zgodnie z art. 27 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do urzędu skarbowego w terminie do 31 marca podatnicy zobowiązani są złożyć zeznanie roczne za rok poprzedni - przekroczenie tego terminu może skutkować nałożeniem kary grzywny.

Podatnicy zobowiązani do sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego składają je do urzędu skarbowego, w przypadku spółki - wraz z odpisem uchwały zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie finansowe, w ciągu 10 dni od dnia zatwierdzenia tego sprawozdania. Jeżeli sprawozdanie finansowe podlegało obowiązkowi badania, podatnicy składają dodatkowo opinię biegłego rewidenta z przeprowadzonego badania.

Przestępstwa i wykroczenia skarbowe 2012 - grzywny

Jeżeli dojdzie do niedopełnienia obowiązku złożenia zeznania rocznego, urzędy skarbowe nakładają sankcje zgodnie z kodeksem karnym skarbowym.

Natomiast nieterminowe złożenie sprawozdania finansowego sankcjonują opisane wcześniej artykuły ustawy o rachunkowości. Należy podkreślić, iż urzędy skarbowe mogą prowadzić postępowanie przygotowawcze w obu tych przypadkach.

Podstawa prawna:

Ustawa o rachunkowości,

Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym,

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Małe polskie firmy będą mogły korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE

Jest projekt ustawy upraszczający i modyfikujący obowiązki w podatku VAT, który zakłada między innymi, że małe polskie firmy będą mogły korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Nowe regulacje mają wejść w życie 1 stycznia 2025 r.

Najniższa krajowa 2025 (płaca minimalna): 4666 zł brutto - ok. 3510 netto. 30,50 zł minimalnej stawki godzinowej. Rozporządzenie już w Dzienniku Ustaw

Rząd dorzucił 40 zł do wcześniej proponowanej kwoty minimalnego wynagrodzenia w przyszłym roku. Płaca minimalna (tzw. najniższa krajowa) w 2025 r. wzrośnie do 4666 zł brutto. Wcześniej rząd na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego proponował 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa wyniesie w 2025 roku do 30,50 zł. Takie kwoty znalazły się w rozporządzeniu Rady Ministrów z 12 września 2024 r. - opublikowanym w Dzienniku Ustaw z 13 września 2024 r., poz. 1362.

Budujesz podjazd dla osoby niepełnosprawnej? Sprawdź możliwość odliczenia

Budowa pochylni (rampy) dla osoby niepełnosprawnej a kwestia podatków. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów poniesionych na budowę pochylni (rampy) dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności? Co mówią przepisy ustawy o PIT?

Problem z fikcyjnymi fakturami wciąż jest poważny. Wartość lewych faktur w pierwszym półroczu br. wyniosła 4,25 mld zł i była o 23,5% większa niż rok wcześniej

Fikcyjne faktury są nadal poważnym problemem dla obrotu gospodarczego. Mimo że skarbówka coraz sprawniej walczy z lewymi fakturami i tylko w I półroczu tego roku wykryła ich ponad 140 tys. Okazuje się, że wartość lewych faktur w pierwszym półroczu br. wyniosła 4,25 mld zł i była o 23,5% większa niż rok wcześniej.

REKLAMA

Przedsiębiorcy mają dość łamania prawa przez urzędników skarbowych i ZUS. Czas skończyć z bezprawiem urzędniczym

Przedsiębiorcy są zdania, że bezprawie urzędnicze to problem, który trzeba szybko rozwiązać. Należy skończyć z łamaniem prawa urzędników skarbowych, organów ścigania i ZUS, czego nagminnie dopuszczają się wobec nich. To mocne postulaty „Nowej Polityki Gospodarczej” jakie wysunęły Rada Przedsiębiorców i Rada Naukowa przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Ile wynosi składka KRUS na IV kwartał 2024 r.?

Składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w IV kwartale 2024 roku. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) uchwaliła wysokość składek dla rolnika, małżonka, domownika i pomocnika rolnika. Podała również wysokość składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe.

Dokument urzędowy dla podatnika może potwierdzać wyprowadzenie towaru z UE w świetle wydanej interpretacji podatkowej

Należy zwrócić szczególną uwagę  na propozycję firm kurierskich co do wywozu towaru poza UE po wejściu w życie przepisów likwidujących procedurę uproszczoną w wywozie. Procedura uproszczona w wywozie działa tylko do końca października 2024. Jest to niewątpliwie wezwanie dla wszystkich obsługujących łańcuch dostaw. Beż wątpienia spowoduje to trudności w procedowaniu zgłoszeń celnych na oddziałach celnych z powodu obsługi ich przez funkcjonariuszy celno – skarbowych. Dlatego też część firm kurierskich próbowało wyjść naprzeciw i proponowała tzw. odprawy kurierskie dla przesyłek do 1000 EUR i tu zaczyna się problem.

Niewykorzystany urlop wypoczynkowy - kary, przedawnienie. Co, gdy pracownik nie chce wykorzystać zaległego urlopu?

Urlop wypoczynkowy jest jednym z fundamentalnych praw pracowniczych, które ma na celu zapewnienie pracownikom odpowiedniego odpoczynku oraz regeneracji sił. W Polsce prawo do urlopu jest uregulowane w Kodeksie pracy, a pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pracownikowi przysługującego mu urlopu w ustalonym terminie. W praktyce jednak, nie zawsze udaje się wykorzystać wszystkie dni urlopowe w danym roku kalendarzowym. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na przepisy dotyczące terminu wykorzystania zaległych dni urlopowych, a także na konsekwencje niewykorzystania urlopu.

REKLAMA

Nowy podatek! Lewica ma plan na pustostany, który ma być remedium na 2 mln niewykorzystywanych nieruchomości

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Komunikat PFRON: Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności (3 kluczowe przepisy). Co zrobić by dalej dostawać dofinansowanie do wynagrodzeń lub refundację składek ZUS lub KRUS?

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

REKLAMA