REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Informacja CIT-ST – kto i kiedy musi ją złożyć

Agnieszka Sakowska
Ekspert podatkowy
Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Informacja CIT-ST – kto i kiedy musi ją złożyć ; CIT 2012
Informacja CIT-ST – kto i kiedy musi ją złożyć ; CIT 2012

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązek sporządzenia informacji CIT-ST wraz z załącznikiem CIT-ST/A spoczywa na podatnikach podatku dochodowego od osób prawnych, w sytuacji gdy siedziba podmiotu i zakład pracy pracownika znajdują się na obszarze różnych gmin. Gdy siedziba podmiotu i zakład pracy znajdują się na obszarze tej samej gminy, podatnik nie jest obowiązany do sporządzenia tej informacji.

Podstawa prawna

W myśl art. 28 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT), podatnicy posiadający zakłady (oddziały) położone na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż właściwa dla ich siedziby są obowiązani składać do urzędu skarbowego w terminie wpłat zaliczek miesięcznych lub kwartalnych oraz załączać do zeznania o wysokości dochodu (straty) informacje, sporządzone zgodnie z odrębnymi przepisami, w celu ustalenia dochodów z tytułu udziału jednostek samorządu terytorialnego we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych.

Autopromocja

Obowiązek złożenia informacji CIT-ST wraz z załącznikiem CIT-ST/A powstaje również w terminie wpłaty zaliczki dotyczącej miesiąca, w którym nastąpiły zmiany stanu zatrudnienia w trakcie roku podatkowego wpływające na zmianę procentowego udziału liczby zatrudnionych w zakładach (oddziałach) położonych na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego w liczbie zatrudnionych ogółem.

O istnieniu zakładu (oddziału) w rozumieniu art. 28 ust. 1 ustawy o CIT, a w konsekwencji o konieczności składania informacji CIT-ST wraz z załącznikiem CIT-ST/A, w celu ustalenia dochodów z tytułu udziału jednostek samorządu terytorialnego we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych, decyduje określone w umowie o pracę miejsce świadczenia pracy pracownika.

Definicja zakładu (oddziału) dla potrzeb rozliczeń udziału jednostek samorządu terytorialnego we wpływach z podatku dochodowego została zawarta w art. 10 ust. 3 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Zgodnie z tym uregulowaniem zakładem (oddziałem) jest określone w umowie o pracę miejsce wykonywania pracy, położone na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż jednostka samorządu terytorialnego właściwa dla siedziby podatnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tym samym określenie przez podatnika miejsca świadczenia pracy przez konkretnego pracownika przesądza o tym, która gmina, powiat i województwo uzyska odpowiedni, procentowo określony, udział w podatku dochodowym od osób prawnych, zapłaconym przez podatnika.

Z uwagi na fakt, iż najmniejszą jednostką administracyjną podziału kraju jest gmina, kluczowym dla ustalenia obowiązku sporządzenia sprawozdania CIT-ST oraz CIT-ST/A jest ustalenie, czy gmina, na obszarze której znajduje się siedziba podatnika jest tożsama z gminą, na obszarze której znajduje się zakład pracy danego pracownika.

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - limity zwrotu

Polecamy: Czy nieściągalne należności można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów


Oddziały na terenie wielu gmin

Określenie w umowie o pracę z pracownikiem miejsca pracy jako placówki handlowej czy biura w danym mieście prowadzi w świetle powyższych przepisów do powstania zakładu podatnika na terenie tego miasta.

Podatnik ma obowiązek uwzględnić wszystkie placówki handlowe/ biura, w których zatrudnieni są pracownicy w informacji CIT-ST. W  informacji CIT-ST/A stanowiącej załącznik do formularza CIT-ST, podatnik powinien wykazać adresy lokalizacji wszystkich posiadanych zakładów (oddziałów) oraz ich numery REGON i NIP, jeżeli zakłady te posiadają nadane własne numery.

Miejsce pracy pracownika zdefiniowane jako obszar geograficzny

Praktyczne problemy pojawiają się, gdy pracownicy wykonują czynności na terenie kilku jednostek samorządu terytorialnego (gmin, powiatów, województw). Określenie miejsca pracy jako danego obszaru kraju (przykładowo: województwo, teren kilku gmin), powoduje, iż to miejsce pracy nie może być uznane za organizacyjnie wyodrębniony zakład ani jego zorganizowaną część.

Również działalność prowadzona na tym obszarze nie spełnia wymogów definicji oddziału wynikającej z art. 5 pkt 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej z której wynika, że „oddział” to wyodrębniona organizacyjnie i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywana przez przedsiębiorcę poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym miejscem wykonywania działalności.

Takich okoliczności dotyczy wyjaśnienie Departamentu Finansów Samorządu Terytorialnego publikowane w Biuletynie Skarbowym nr 1/2009.

Zgodnie ze stanowiskiem zawartym w tym piśmie, jeżeli z umowy o pracę zawartej z przedstawicielem handlowym wynika, że miejscem wykonywania pracy jest określone województwo, bez wskazania konkretnego adresu, co za tym idzie, bez wskazania poszczególnych powiatów i gmin wykonywania pracy i w związku z tym nie jest możliwe określenie powiatów i gmin, w których wykonuje pracę przedstawiciel, dochody z tytułu udziałów w CIT należy przekazać do jednostek samorządu terytorialnego właściwych dla siedziby pracodawcy.

Organy podatkowe prezentują stanowisko, iż w przypadku, kiedy pracownicy w umowach o pracę miejsce świadczenia pracy mają zdefiniowane jako obszar województwa, a praca jest wykonywana na obszarze więcej niż jednej gminy, rozstrzygającym jest, gdzie pracownik najczęściej wykonuje pracę.

Jeżeli natomiast wskazanie takiego miejsca nie jest możliwe, pracownicy powinni być zaliczeni do gminy, na terenie której mieści się siedziba Spółki (por. m.in. pisma Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 5.02.2010 r. o nr IPPB5/423-730/09-4/AS, z dnia 13.11.2008 r., sygn. IPPB3/423-1315/08-2/MK; pismo Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 12.05.2009 r., sygn. ITPB3/423-96/09/MK).

Podejście to zostało jednakże podważone przez WSA w Warszawie w wyroku z 29 czerwca 2011 r., sygn. III SA/Wa 3313/10, w którym czytamy: (…) w sytuacji, gdy Spółka nie dysponuje wyodrębnionymi oddziałami i nie jest w stanie określić dokładnego miejsca wykonywania czynności służbowych przez przedstawiciela (koordynatora) w ramach umowy o pracę, nie ma ona obowiązku składania deklaracji CIT-ST. Należy zaznaczyć, że organ całkowicie pominął specyfikę pracy przedstawicieli (koordynatorów) Spółki, których praca sprowadza się najczęściej do pokonywania codziennie bardzo znacznych odległości, wykraczających niejednokrotnie nie tylko poza granicę gminy lub powiatu ale także województwa. W takim przypadku nie jest możliwe dokładne ustalenie miejsca świadczonej pracy. Co więcej, biorąc pod uwagę powyższe uwagi Sądu, nawet dokładne ustalenie miejsca wykonywania pracy na obszarze danej gminy, nie równałoby się z obowiązkiem składania deklaracji CIT-ST w sytuacji, gdy na obszarze tej gminy nie funkcjonowałby zakład (oddział) podatnika, rozumiany jako wyodrębniona organizacyjnie, samodzielna część Spółki.

Zastosowanie podejścia zgodne ze stanowiskiem WSA zaprezentowanego w powyższym wyroku rozwiązuje wiele praktycznych problemów, z jakimi spotykają się podatnicy zatrudniający osoby wykonujące pracę na danym obszarze geograficznym, bez wskazania w umowie u pracę konkretnego adresu miejsca świadczenia pracy. 

W sytuacji, gdy podatnik nie dysponuje wyodrębnionymi oddziałami i nie jest w stanie określić dokładnego miejsca wykonywania czynności służbowych przez pracownika w ramach umowy o pracę, nie będzie istniał obowiązek złożenia deklaracji CIT-ST.

Reasumując, podatnik ma obowiązek złożenia informacji CIT-ST wraz z załącznikiem, o ile zatrudnia pracowników na obszarze innych gmin niż jej siedziba. Zgodnie ze stanowiskiem prezentowanym w aktualnym wyroku WSA, w sytuacji, gdy podatnik nie dysponuje wyodrębnionymi oddziałami i nie jest w stanie określić dokładnego miejsca wykonywania czynności służbowych przez pracownika w ramach umowy o pracę, nie istnieje obowiązek składania tej deklaracji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA