REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązek informowania o polityce podatkowej firmy od 2021 roku

MDDP Outsourcing
Nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac
Obowiązek informowania o polityce podatkowej firmy
Obowiązek informowania o polityce podatkowej firmy

REKLAMA

REKLAMA

Procedowana obecnie w Sejmie nowelizacja ustawy o CIT zakłada m.in. nałożenie na największych podatników obowiązku sporządzenia i podania do publicznej wiadomości informacji o realizowanej strategii (polityce) podatkowej za każdy rok podatkowy.

Przedsiębiorstwo wchodząc na rynek musi obrać strategię działania, która zapewni mu możliwość utrzymania się na rynku, przewagę konkurencyjną oraz maksymalizację zysków. Jednym z czynników mających wpływ na kierunek przyjętych działań jest system podatkowy danego kraju.

Autopromocja

Polityka podatkowa firmy

Dogłębna analiza otoczenia podatkowego pozwala na przyjęcie strategii czy też planu podatkowego, którego głównym zadaniem jest wsparcie ogólnej strategii działania firmy, przy jednoczesnej minimalizacji ryzyka i obciążeń podatkowych oraz zapewnia bezpieczeństwo firmy.

Przedsiębiorca ma do wyboru dwie drogi, jeśli chodzi o ustosunkowanie się do obowiązujących przepisów podatkowych. Może przyjąć podejście bardziej konserwatywne lub też agresywne.

Konserwatywna polityka podatkowa to nic innego jak dopełnianie przez podatnika wszystkich obowiązków podatkowych wynikających z zakresu opodatkowania w celu uniknięcia sporów z organami podatkowymi. Chodzi tu o zapewnienie jak największego bezpieczeństwa podatkowego poprzez prawidłowe rozpoznanie obowiązków podatkowych i ustalenie zobowiązania podatkowego. Podatnik samodzielnie nie poszukuje sposobów, które pomogą zminimalizować obciążenia podatkowe, nie stara się podejmować działań, które wyprzedzałyby ewentualne skutki podatkowe podjętych przez niego decyzji.

Podejście bardziej agresywne to również wypełnianie wszystkich ciążących na podatniku obowiązków, ale z jednoczesnym wykorzystaniem wszelkich możliwych sposobów mogących pomóc w zminimalizowaniu obciążeń podatkowych w drodze do osiągnięcia celu przedsiębiorstwa. Pomaga w tym wcześniejsza analiza przepisów podatkowych, a także konkretnych zobowiązań podatkowych, identyfikacja zagrożeń i ryzyka podatkowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co wpływa na kształt polityki podatkowej?

Pierwszą decyzją z jaką mierzy się nowo powstała firma jest wybór formy organizacyjno-prawnej i wiążącej się z nią formy opodatkowania, które będą najkorzystniejsze dla danego rodzaju i zakresu działalności, a także wybór przedmiotu działalności. Przedsiębiorca powinien wybrać też miejsce, czy inaczej lokalizację prowadzonej działalności. Może zdecydować się np. na działalność w specjalnej strefie ekonomicznej. Kolejne decyzje wiążą się z wyborem odpowiedniego podejścia do kosztów (wybór wyceny rozchodu, sposobu amortyzacji itp.), preferencji, ulg i zwolnień podatkowych (darowizny, działalność badawczo-rozwojowa). Każde z tych działań odbywa się w granicach obowiązującego prawa podatkowego.

Właśnie te decyzje kształtujące politykę podatkową danego przedsiębiorstwa stały się w ostatnim czasie przedmiotem nowego projektu rządowego, którego celem jest uszczelnienie systemu podatkowego w Polsce.

Zakres zmian

Najwięksi przedsiębiorcy, będący podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, których przychody przekroczyły 50 mln EUR oraz podatkowe grupy kapitałowe zostaną obciążeni nowym obowiązkiem informowania o przyjętej polityce (strategii) podatkowej. Obowiązek, w myśl znowelizowanych przepisów, dotknąłby również spółki nieruchomościowe, a także spółki nieruchomościowe będące częścią podatkowej grupy kapitałowej.

Rząd uspokaja, że miałyby być to jedynie wybrane dane dotyczące zarządzania podatkami związane z uzasadnieniem poziomu przychodów i kosztów, a wysokością zapłaconego podatku, czy źródłem wykazanej straty. Wyłączeniu z raportowania miałyby podlegać informacje stanowiące tajemnicę handlową, przemysłową, zawodową lub procesu produkcyjnego.

Oprócz odpowiedzi na pytania z formularza podatnik będzie miał możliwość udzielenia obszerniejszych wyjaśnień dotyczących sposobu ujęcia określonych wydatków.

Podatnicy będą zobowiązani do opisu podejścia do procedur i procesów podatkowych zapewniających prawidłowe wykonanie obowiązków wynikających z przepisów podatkowych, opisu i przekazania informacji odnośnie współpracy z KAS oraz ilości zaraportowanych schematów podatkowych, złożonych wniosków o wydanie interpretacji podatkowych, wiążącej informacji stawkowej, czy akcyzowej.

Ponadto nowelizacja nałoży obowiązek informowania o transakcjach z podmiotami powiązanymi przekraczającymi wartość 5% sumy bilansowej, a także mających nastąpić restrukturyzacjach, które wpłyną na wysokość zobowiązań podatkowych.

Katalog nowych wymogów zawiera również konieczność udzielania informacji o dokonanych rozliczeniach podatkowych w tzw. rajach podatkowych. Sprawozdania z wykonania strategii podatkowej miałyby być zamieszczane na stronie internetowej podatnika lub podmiotu powiązanego, jeśli podatnik nie ma strony internetowej w terminie do końca dziewiątego miesiąca licząc od upływu terminu właściwego na złożenie zeznania podatkowego. Jednocześnie podmiot byłby zobowiązany przekazać organom skarbowym adres tej strony internetowej. Nowy wymóg nie obejmowałby firm, które zawarły z szefem KAS umowę o tzw. „współdziałanie”.

W nowelizacji została też przewidziana kara za niewywiązanie się z obowiązku jest to kwota do wysokości 250 000 zł.

Na chwilę obecną w Polsce istnieje około 2,8 tys. spółek oraz 63 podatkowe grupy kapitałowe, których dotyczy obowiązek ujawniania danych.

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Od kiedy zmiany?

Zgodnie z wniesionym już do Sejmu projektem ustawy, zmiany miałyby wejść w życie 1 stycznia 2021 roku. Nowy obowiązek stanowiłby niejako uzupełnienie już istniejącego obowiązku nakładającego na Ministra Finansów konieczność podawania do publicznej wiadomości informacji o osiągniętych przychodach, poniesionych kosztach, wysokości osiągniętego dochodu, czy straty podatkowej, a także podstawie opodatkowania i wysokości należnego podatku dochodowego „największych graczy” – art. 27b ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W tej chwili wykaz zawiera jedynie dane liczbowe, nie opatrzone żadnymi dodatkowymi komentarzami, bez gospodarczego kontekstu.

Zdaniem Ministerstwa Finansów zmiana w przepisach wpłynie korzystnie na poprawę transparentności dużych firm oraz pozwoli na dokładniejszą interpretację i zrozumienie publikowanych danych. Pomoże też mniejszym firmom w utrzymaniu się na rynku i poprawie konkurencyjności.

Najwięksi przedsiębiorcy już raportują informację o stosowanych schematach podatkowych, spółki powiązane przygotowują dokumentację cen transferowych zastosowanych w transakcjach wewnątrzgrupowych. Wszyscy podatnicy musieli dostosować swoje systemy księgowe do struktury nowego pliku JPK_VAT, która zacznie obowiązywać już od 1 października 2020 r. rozszerzającej zakres dotychczas raportowanych informacji.

Byłoby to zatem już kolejne obciążenie związane z raportowaniem do fiskusa wymagające zaangażowania dodatkowych środków zarówno finansowych jak i w zakresie wykwalifikowanego personelu.

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustawprzebieg procesu legislacyjnego w Sejmie

Anna Biernacka, Ekspert ds. księgowości w MDDP Outsourcing w Warszawie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    REKLAMA