Estoński CIT po nowemu od 2022 roku [Nowy Ład]
REKLAMA
REKLAMA
Estoński CIT 2021/2022
Od 2021 r. podatnicy mogą zdecydować się na nowy metodę opodatkowania dochodu - ryczałt od dochodów spółek kapitałowych potocznie nazywanym estońskim CIT-em. Jego istota polega na braku zapłaty podatku dochodowego z tytułu prowadzonej działalności aż do momentu, w którym nastąpi dystrybucja zysku.
REKLAMA
Rozwiązanie to przede wszystkimi miało stanowić wsparcie dla podmiotów ponoszących regularne nakłady inwestycyjne. Jednakże z uwagi na liczne ograniczenia, niejasne oraz kontrowersyjne zasady jego stosowania, ostatecznie nowy model opodatkowania wybrała dotychczas nieliczna grupa podatników.
W tym zakresie ustawodawca również dostrzegł jego wady oraz niedociągnięcia, dlatego z początkiem 2022 r. w ramach Nowego Ładu wprowadza w nim znaczące zmiany.
Warunki stosowania estońskiego CIT-u
Od 2022 r. zostanie zniesiona część warunków, które dotychczas ograniczały możliwość stosowania estońskiego CIT-u.
Do tej pory ryczałt od dochodów spółek kapitałowych mógł być stosowany przez spółki kapitałowe, czyli spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjne.
Od nowego roku podmiotami uprawnionymi do stosowania estońskiego CIT będą także spółki komandytowe oraz komandytowo-akcyjne oraz proste spółki akcyjne.
Zlikwidowany zostanie też limit przychodów rocznych – do końca 2021 r będzie wynosić 100 mln zł rocznie.
Inną, ważną zmianą jest również uchylenie warunku, który zobowiązuje podatników do utrzymywania na określonym poziomie nakładów inwestycyjnych lub wydatków na wynagrodzenia.
Należy jednak przy tym pamiętać, że nadal aby przystąpić do systemu estońskiego:
- udziałowcami muszą być wyłącznie osoby fizyczne, a sama spółka nie może być udziałowcem w innych spółkach,
- mniej niż 50 proc. przychodów stanowią przychody pasywne (np. odsetki, należności licencyjne, gwarancje)
- muszą zostać spełnione wymogi dotyczące liczby pracowników (co do zasady co najmniej 3 osób na umowę o pracę lub zlecenie).
Ponadto model estoński jest przeznaczony dla spółek niebędących przedsiębiorstwem finansowym, w upadłości ani w likwidacji oraz nie może być stosowany przez podmioty, u których nie upłynęła dwuletnia karencja od przeprowadzonej restrukturyzacji (łączenia, podziału, aportu)
Czy warto płacić CIT wg modelu estońskiego?
Przy wyborze estońskiego CIT-u dla wielu przedsiębiorców realnym stanie się brak obowiązku płacenia podatku dochodowego w przypadku reinwestowania generowanych zysków. W tym zakresie podatek estoński to efektywne opodatkowanie dochodu wspólnika w wysokości 20% (mały podatnik CIT) lub 25% (pozostały podatnik CIT) – standardowe opodatkowanie wynosiłoby efektywnie 26% i 34% odpowiednio. Ponadto estoński CIT może być rozwiązaniem na spodziewany wzrost obciążeń w zakresie składki zdrowotnej.
dr Karolina Kuropka
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat