REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie zakupu usług za granicą - zmiany w PIT i CIT w 2017 r.

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Opodatkowanie zakupu usług za granicą - zmiany w PIT i CIT w 2017 r. /Fotolia
Opodatkowanie zakupu usług za granicą - zmiany w PIT i CIT w 2017 r. /Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zmiany w przepisach (ustawach PIT i CIT), które wejdą w życie 1 stycznia 2017 roku, spowodują, że podatnik wynajmujący np. samochód w Niemczech od tamtejszego przedsiębiorstwa będzie musiał zapłacić daninę u nas w kraju.

Zmiana wynika z uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustaw o PIT i o CIT. Jeden z jej przepisów przewiduje, że za dochody (przychody) osiągane przez podatników zagranicznych (niemających siedziby lub zarządu na terytorium Polski, czyli np. spółkę niemiecką) uważa się w szczególności dochody (przychody) z tytułu należności wypłacanych przez osoby i spółki z Polski, niezależnie od miejsca zawarcia umowy i wykonania świadczenia. Innymi słowy, niezależnie od tego, że umowa dotycząca np. należności licencyjnych za wynajem maszyny została podpisana za granicą i tam wykonana, spółka zagraniczna będzie musiała zapłacić daninę w Polsce. A więc polski podatnik powinien pobrać podatek u źródła.

Autopromocja

Eksperci zwracają uwagę, że istotne są jeszcze zapisy poszczególnych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. – Jednak żeby zastosować taką umowę, niezbędny jest certyfikat rezydencji – przypomina Piotr Liss, doradca podatkowy i partner w RSM Poland. Jeśli zatem – tłumaczy ekspert – podatnik wynajmie samochód np. w Londynie, to zgodnie z nowymi przepisami powinien poprosić o certyfikat rezydencji firmy wynajmującej. – Jeśli go nie dostanie (a z pewnością tak będzie), to po powrocie powinien dopłacić 20 proc. podatku od kwoty faktury za wynajem polskiemu fiskusowi – wyjaśnia Piotr Liss.

Rozbieżności

Nowe przepisy ustawy o PIT i ustawy o CIT mają rozwiać obecnie istniejące wątpliwości wynikające z rozbieżnego orzecznictwa sądów. W praktyce chodzi o ustalenie, czym są „przychody uzyskane na terytorium Polski”. Jak tłumaczy dr Janusz Fiszer, radca prawny, doradca podatkowy i partner w Kancelarii Gessel, część wojewódzkich sądów administracyjnych uważała dotychczas, że trzeba uwzględnić dwa elementy stanu faktycznego, które powinny wystąpić łącznie. Pierwszy to łącznik osobowy, zgodnie z którym wypłaty należności musi dokonać podmiot z siedzibą lub miejscem zamieszkania na terytorium Polski. Drugi to łącznik terytorialny, co oznacza, że dochód musi powstać na terytorium Polski.

Licencja na program komputerowy od kontrahenta z zagranicy - podatek u źródła

Jednak w części orzeczeń sądy pomijały łącznik terytorialny i dochodziły do wniosku, że sama wypłata dokonywana na rzecz zagranicznego podmiotu z jednego z wymienionych w ustawie tytułów (np. należności licencyjnych) jest wystarczająca dla powstania obowiązku podatkowego. A to rodzi obowiązek pobrania przez polskiego płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego u źródła.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wskazuje Piotr Liss, od 1 stycznia 2017 r. z przepisów wprost będzie wynikać, że podatek należy pobrać od każdej płatności dokonywanej przez polskiego przedsiębiorcę na rzecz zagranicznego dostawcy. Chodzi o należności licencyjne (np. za wynajem maszyny), ale również o usługi niematerialne (np. prawne).

Umowy mają znaczenie

Doktor Janusz Fiszer zwraca uwagę, że pierwszeństwo przed krajowymi przepisami mają umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. – Dokonana ostatnio zmiana przepisów ustaw o PIT i CIT nie może zmienić interpretacji wynikającej z takiej umowy, dotyczących np. należności licencyjnych – przyznaje ekspert.

Tłumaczy też, że przepisy typowych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania mówią o „należnościach licencyjnych powstających w umawiającym się państwie i wypłacanych osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim umawiającym się państwie”. – Dokonując analizy takiej umowy, trudno będzie uznać, że gdy przedsiębiorca polski wynajmie maszynę np. w Holandii i będzie ją tam eksploatował, to należności z tego tytułu „powstają w Polsce” (wystąpił tylko łącznik osobowy, a nie terytorialny). Należność jest bowiem wynikiem powstania dochodu, a ten powstał w Holandii – tłumaczy Fiszer.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik


Podobnie będzie we Francji. – Jeśli polski podatnik tam wynajmie maszynę i tam będzie z niej korzystał, to podatek w ogóle nie wystąpi. O ile otrzymujący wynagrodzenie rezydent francuski nie posiada u nas stałego zakładu czy placówki – wyjaśnia Józef Banach, radca prawny w InCorpore Banach Szczepanik Partnerzy.

Z kolei Piotr Liss zwraca uwagę, że umowę będzie można zastosować tylko wtedy, gdy polski podatnik uzyska certyfikat rezydencji od wynajmującego z Holandii czy Francji. Bez niego będzie musiał pobrać podatek od wynajmującego. Identycznie będzie w przypadku, gdy należności licencyjne powstaną w kraju, z którym Polska nie ma umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. A także w sytuacji, gdy wynajęta maszyna będzie eksploatowana w Polsce i tutaj zostanie wygenerowany dochód. ⒸⓅ

infoRgrafika

Przedsiębiorcy pod naciskiem

Zdaniem Piotra Lissa, doradcy podatkowego i partnera w RSM Poland, zmiana przepisów będzie miała kolosalne znaczenie dla polskich przedsiębiorców. W wielu przypadkach będą oni naciskani lub wręcz zmuszani przez zagranicznych dostawców do tego, by wzięli na siebie ciężar podatku.

– Zagraniczna firma wynajmująca nie zgodzi się przecież, aby polski podmiot zapłacił należność mniejszą o 20 proc. Jeśli więc nasz rodzimy przedsiębiorca nie będzie mógł pobrać podatku od dokonanej płatności, bo nie dostanie certyfikatu rezydencji, to będzie musiał dołożyć go do ceny zakupionych usług – uważa Liss. Jego zdaniem za dobry przykład może posłużyć tu zakup biletu na przelot samolotem. Jeżeli będą to polskie linie lotnicze, podatku u źródła pobierać nie będzie trzeba, a zatem cena ofertowa będzie ostateczna. – Ale już w przypadku zakupu biletu od przewoźnika np. z Niemiec (nawet jeśli posiada on w Polsce oddział) będzie wiązało się to z dopłatą do biletu w wysokości 10 proc. wartości jego ceny – wskazuje Liss.

Bilet lotniczy kupiony w biurze podróży bez podatku u źródła

Również Janusz Fiszer przyznaje, że zagraniczne firmy nie będą zainteresowane płaceniem podatku w Polsce. – Powstaną kolejne spory, które skończą się postępowaniami sądowymi. W najgorszym wypadku polscy płatnicy będą musieli dokonywać ubruttowienia należności, tym samym ponosząc dodatkowe koszty transakcji – uważa ekspert z Kancelarii Gessel.

Eksperci nie są zgodni co do oceny zmian. – Będzie ona zarzewiem wielu problemów – uważa Piotr Liss. Jego zdaniem nie byłoby problemu, gdyby nowe przepisy zlikwidowały lub znacząco ograniczyły obowiązek posiadania przez polskich podatników certyfikatów rezydencji.

Z kolei zdaniem Janusza Fiszera koncepcja ustawowego uregulowania wątpliwości wynikających z rozbieżnego orzecznictwa jest słuszna, ale jej realizacja nieprawidłowa. – Ustawodawca powinien uwzględnić obydwa wspomniane powyżej łączniki – osobowy i terytorialny, czyli uznać, że w Polsce dochód powstaje wtedy, gdy wypłata jest dokonywana z Polski na rzecz zagranicznego podmiotu, oraz świadczenie, z którym wiąże się wypłata, ma miejsce w Polsce – stwierdza Janusz Fiszer.

Usługa oddelegowania pracownika a podatek u źródła na gruncie ustawy o CIT

Józef Banach uważa natomiast, że zasadą jest, iż każdy racjonalny ustawodawca określa obowiązek podatkowy w swoim wewnętrznym ustawodawstwie maksymalnie szeroko, a następnie regulacjami umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz innych porozumień międzynarodowych dokonuje jego ograniczenia w taki sposób, aby eliminować podwójne opodatkowanie. – Skoro dotychczasowy przepis budził wątpliwości, właściwym kierunkiem jest doprecyzowanie tej kwestii, tak aby było to jednoznaczne – komentuje Banach. ⒸⓅ

Łukasz Zalewski

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA