REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie zakupu usług za granicą - zmiany w PIT i CIT w 2017 r.

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Opodatkowanie zakupu usług za granicą - zmiany w PIT i CIT w 2017 r. /Fotolia
Opodatkowanie zakupu usług za granicą - zmiany w PIT i CIT w 2017 r. /Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zmiany w przepisach (ustawach PIT i CIT), które wejdą w życie 1 stycznia 2017 roku, spowodują, że podatnik wynajmujący np. samochód w Niemczech od tamtejszego przedsiębiorstwa będzie musiał zapłacić daninę u nas w kraju.

Zmiana wynika z uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustaw o PIT i o CIT. Jeden z jej przepisów przewiduje, że za dochody (przychody) osiągane przez podatników zagranicznych (niemających siedziby lub zarządu na terytorium Polski, czyli np. spółkę niemiecką) uważa się w szczególności dochody (przychody) z tytułu należności wypłacanych przez osoby i spółki z Polski, niezależnie od miejsca zawarcia umowy i wykonania świadczenia. Innymi słowy, niezależnie od tego, że umowa dotycząca np. należności licencyjnych za wynajem maszyny została podpisana za granicą i tam wykonana, spółka zagraniczna będzie musiała zapłacić daninę w Polsce. A więc polski podatnik powinien pobrać podatek u źródła.

REKLAMA

Autopromocja

Eksperci zwracają uwagę, że istotne są jeszcze zapisy poszczególnych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. – Jednak żeby zastosować taką umowę, niezbędny jest certyfikat rezydencji – przypomina Piotr Liss, doradca podatkowy i partner w RSM Poland. Jeśli zatem – tłumaczy ekspert – podatnik wynajmie samochód np. w Londynie, to zgodnie z nowymi przepisami powinien poprosić o certyfikat rezydencji firmy wynajmującej. – Jeśli go nie dostanie (a z pewnością tak będzie), to po powrocie powinien dopłacić 20 proc. podatku od kwoty faktury za wynajem polskiemu fiskusowi – wyjaśnia Piotr Liss.

Rozbieżności

Nowe przepisy ustawy o PIT i ustawy o CIT mają rozwiać obecnie istniejące wątpliwości wynikające z rozbieżnego orzecznictwa sądów. W praktyce chodzi o ustalenie, czym są „przychody uzyskane na terytorium Polski”. Jak tłumaczy dr Janusz Fiszer, radca prawny, doradca podatkowy i partner w Kancelarii Gessel, część wojewódzkich sądów administracyjnych uważała dotychczas, że trzeba uwzględnić dwa elementy stanu faktycznego, które powinny wystąpić łącznie. Pierwszy to łącznik osobowy, zgodnie z którym wypłaty należności musi dokonać podmiot z siedzibą lub miejscem zamieszkania na terytorium Polski. Drugi to łącznik terytorialny, co oznacza, że dochód musi powstać na terytorium Polski.

Licencja na program komputerowy od kontrahenta z zagranicy - podatek u źródła

Jednak w części orzeczeń sądy pomijały łącznik terytorialny i dochodziły do wniosku, że sama wypłata dokonywana na rzecz zagranicznego podmiotu z jednego z wymienionych w ustawie tytułów (np. należności licencyjnych) jest wystarczająca dla powstania obowiązku podatkowego. A to rodzi obowiązek pobrania przez polskiego płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego u źródła.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wskazuje Piotr Liss, od 1 stycznia 2017 r. z przepisów wprost będzie wynikać, że podatek należy pobrać od każdej płatności dokonywanej przez polskiego przedsiębiorcę na rzecz zagranicznego dostawcy. Chodzi o należności licencyjne (np. za wynajem maszyny), ale również o usługi niematerialne (np. prawne).

Umowy mają znaczenie

Doktor Janusz Fiszer zwraca uwagę, że pierwszeństwo przed krajowymi przepisami mają umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. – Dokonana ostatnio zmiana przepisów ustaw o PIT i CIT nie może zmienić interpretacji wynikającej z takiej umowy, dotyczących np. należności licencyjnych – przyznaje ekspert.

Tłumaczy też, że przepisy typowych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania mówią o „należnościach licencyjnych powstających w umawiającym się państwie i wypłacanych osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim umawiającym się państwie”. – Dokonując analizy takiej umowy, trudno będzie uznać, że gdy przedsiębiorca polski wynajmie maszynę np. w Holandii i będzie ją tam eksploatował, to należności z tego tytułu „powstają w Polsce” (wystąpił tylko łącznik osobowy, a nie terytorialny). Należność jest bowiem wynikiem powstania dochodu, a ten powstał w Holandii – tłumaczy Fiszer.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik


REKLAMA

Podobnie będzie we Francji. – Jeśli polski podatnik tam wynajmie maszynę i tam będzie z niej korzystał, to podatek w ogóle nie wystąpi. O ile otrzymujący wynagrodzenie rezydent francuski nie posiada u nas stałego zakładu czy placówki – wyjaśnia Józef Banach, radca prawny w InCorpore Banach Szczepanik Partnerzy.

Z kolei Piotr Liss zwraca uwagę, że umowę będzie można zastosować tylko wtedy, gdy polski podatnik uzyska certyfikat rezydencji od wynajmującego z Holandii czy Francji. Bez niego będzie musiał pobrać podatek od wynajmującego. Identycznie będzie w przypadku, gdy należności licencyjne powstaną w kraju, z którym Polska nie ma umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. A także w sytuacji, gdy wynajęta maszyna będzie eksploatowana w Polsce i tutaj zostanie wygenerowany dochód. ⒸⓅ

infoRgrafika

Przedsiębiorcy pod naciskiem

Zdaniem Piotra Lissa, doradcy podatkowego i partnera w RSM Poland, zmiana przepisów będzie miała kolosalne znaczenie dla polskich przedsiębiorców. W wielu przypadkach będą oni naciskani lub wręcz zmuszani przez zagranicznych dostawców do tego, by wzięli na siebie ciężar podatku.

– Zagraniczna firma wynajmująca nie zgodzi się przecież, aby polski podmiot zapłacił należność mniejszą o 20 proc. Jeśli więc nasz rodzimy przedsiębiorca nie będzie mógł pobrać podatku od dokonanej płatności, bo nie dostanie certyfikatu rezydencji, to będzie musiał dołożyć go do ceny zakupionych usług – uważa Liss. Jego zdaniem za dobry przykład może posłużyć tu zakup biletu na przelot samolotem. Jeżeli będą to polskie linie lotnicze, podatku u źródła pobierać nie będzie trzeba, a zatem cena ofertowa będzie ostateczna. – Ale już w przypadku zakupu biletu od przewoźnika np. z Niemiec (nawet jeśli posiada on w Polsce oddział) będzie wiązało się to z dopłatą do biletu w wysokości 10 proc. wartości jego ceny – wskazuje Liss.

Bilet lotniczy kupiony w biurze podróży bez podatku u źródła

Również Janusz Fiszer przyznaje, że zagraniczne firmy nie będą zainteresowane płaceniem podatku w Polsce. – Powstaną kolejne spory, które skończą się postępowaniami sądowymi. W najgorszym wypadku polscy płatnicy będą musieli dokonywać ubruttowienia należności, tym samym ponosząc dodatkowe koszty transakcji – uważa ekspert z Kancelarii Gessel.

Eksperci nie są zgodni co do oceny zmian. – Będzie ona zarzewiem wielu problemów – uważa Piotr Liss. Jego zdaniem nie byłoby problemu, gdyby nowe przepisy zlikwidowały lub znacząco ograniczyły obowiązek posiadania przez polskich podatników certyfikatów rezydencji.

Z kolei zdaniem Janusza Fiszera koncepcja ustawowego uregulowania wątpliwości wynikających z rozbieżnego orzecznictwa jest słuszna, ale jej realizacja nieprawidłowa. – Ustawodawca powinien uwzględnić obydwa wspomniane powyżej łączniki – osobowy i terytorialny, czyli uznać, że w Polsce dochód powstaje wtedy, gdy wypłata jest dokonywana z Polski na rzecz zagranicznego podmiotu, oraz świadczenie, z którym wiąże się wypłata, ma miejsce w Polsce – stwierdza Janusz Fiszer.

Usługa oddelegowania pracownika a podatek u źródła na gruncie ustawy o CIT

Józef Banach uważa natomiast, że zasadą jest, iż każdy racjonalny ustawodawca określa obowiązek podatkowy w swoim wewnętrznym ustawodawstwie maksymalnie szeroko, a następnie regulacjami umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz innych porozumień międzynarodowych dokonuje jego ograniczenia w taki sposób, aby eliminować podwójne opodatkowanie. – Skoro dotychczasowy przepis budził wątpliwości, właściwym kierunkiem jest doprecyzowanie tej kwestii, tak aby było to jednoznaczne – komentuje Banach. ⒸⓅ

Łukasz Zalewski

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędy skarbowe kontrolują konta bankowe obywateli i firm. Nadmiernie. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

REKLAMA

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

REKLAMA

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

PKD 2025: nowa klasyfikacja działalności od nowego roku. Co się zmieni? Kto będzie musiał stosować?

Rada Ministrów wyda przed końcem 2024 r. rozporządzenie, w którym określi nową Polską Klasyfikację Działalności (PKD), zwaną ,,PKD 2025”. Czym będzie się różniła nowa PKD od dotychczasowej PKD 2007? Gdzie będzie stosowana ta nowa klasyfikacja działalności?

REKLAMA