| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Podatnicy i zakres opodatkowania > Bilet lotniczy kupiony w biurze podróży bez podatku u źródła

Bilet lotniczy kupiony w biurze podróży bez podatku u źródła

Częstą sytuacją jest zakup przez spółki biletów lotniczych u pośrednika (np. biura podróży). Pośrednicy ci są zazwyczaj agentami działającymi na rzecz zagranicznych przewoźników. Wątpliwości budzi często, czy nabywca będzie zobowiązany do poboru i odprowadzenia podatku dochodowego od wynagrodzenia (zapłaty za bilet i prowizji) wypłacanego w związku z zakupem biletów lotniczych na rzecz pośredników, mających siedzibę na terytorium RP.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z dnia 28 stycznia 2016 r. (sygn. akt I SA/Rz 1162/15, nieprawomocny) uznał, że art. 26 ustawy o CIT nie kładzie nacisku na kwestię ponoszenia wydatku w sensie ciężaru ekonomicznego, ani też na zagadnienie stosunku prawnego pomiędzy oferującym usługę przewozu zagranicznym a klientem.

Odwołuje się za to wyraźnie do czynności technicznej jaką jest dokonywanie wypłaty należności z określonych w treści ustawy tytułów. Zdaniem sądu kwestia ta ma zasadnicze znaczenie dla wskazania płatnika. Spółka dokonując zapłaty ceny biletu, jakkolwiek ponosi ekonomiczny ciężar świadczenia, nie dokonuje wypłaty środków o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt ustawy o CIT – robi to pośrednik.

Przemawia za tym też wykładnia celowościowa: obciążenie obowiązkami płatnika wyspecjalizowanej grupy podmiotów pośredniczących w zawieraniu umów przewozu z przedsiębiorstwami zagranicznymi, jawi się jako emanacja dążenia do powierzenia obowiązków płatnika fachowym i bezpośrednim współpracownikom podmiotów zagranicznych. 

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

Ewentualne uzyskanie certyfikatu rezydencji podmiotu zagranicznego, jest mniej skomplikowane dla stałego współpracownika, aniżeli byłoby dla okazjonalnego klienta. Tym samym spółka nie musi występować w roli płatnika podatku dochodowego od osób prawnych.

Kwestia zryczałtowanego podatku związanego z kupnem biletów wciąż jest kontrowersyjna  - organy podatkowe uznają, że w takich sytuacjach nabywca biletów zobowiązany jest występować w roli płatnika. Zalecamy więc zabezpieczenie ryzyka podatkowego przez skorzystanie z usług doradcy podatkowego: nasi pracownicy z pewnością pomogą państwu w ewentualnych sporach.

Dorota Białas, doradca podatkowy, Associate Partner w Rödl & Partner Wrocław

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »