Bilet lotniczy kupiony w biurze podróży bez podatku u źródła
REKLAMA
REKLAMA
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z dnia 28 stycznia 2016 r. (sygn. akt I SA/Rz 1162/15, nieprawomocny) uznał, że art. 26 ustawy o CIT nie kładzie nacisku na kwestię ponoszenia wydatku w sensie ciężaru ekonomicznego, ani też na zagadnienie stosunku prawnego pomiędzy oferującym usługę przewozu zagranicznym a klientem.
REKLAMA
Odwołuje się za to wyraźnie do czynności technicznej jaką jest dokonywanie wypłaty należności z określonych w treści ustawy tytułów. Zdaniem sądu kwestia ta ma zasadnicze znaczenie dla wskazania płatnika. Spółka dokonując zapłaty ceny biletu, jakkolwiek ponosi ekonomiczny ciężar świadczenia, nie dokonuje wypłaty środków o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt ustawy o CIT – robi to pośrednik.
Przemawia za tym też wykładnia celowościowa: obciążenie obowiązkami płatnika wyspecjalizowanej grupy podmiotów pośredniczących w zawieraniu umów przewozu z przedsiębiorstwami zagranicznymi, jawi się jako emanacja dążenia do powierzenia obowiązków płatnika fachowym i bezpośrednim współpracownikom podmiotów zagranicznych.
Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)
Ewentualne uzyskanie certyfikatu rezydencji podmiotu zagranicznego, jest mniej skomplikowane dla stałego współpracownika, aniżeli byłoby dla okazjonalnego klienta. Tym samym spółka nie musi występować w roli płatnika podatku dochodowego od osób prawnych.
Kwestia zryczałtowanego podatku związanego z kupnem biletów wciąż jest kontrowersyjna - organy podatkowe uznają, że w takich sytuacjach nabywca biletów zobowiązany jest występować w roli płatnika. Zalecamy więc zabezpieczenie ryzyka podatkowego przez skorzystanie z usług doradcy podatkowego: nasi pracownicy z pewnością pomogą państwu w ewentualnych sporach.
Dorota Białas, doradca podatkowy, Associate Partner w Rödl & Partner Wrocław
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat