reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Czy można odliczyć od podstawy opodatkowania stratę z działalności statutowej

Czy można odliczyć od podstawy opodatkowania stratę z działalności statutowej

Podatnik, który korzystał ze zwolnienia w podatku dochodowy od osób prawnych dla dochodów z działalności statutowej, nie może dokonać odliczenia od podstawy opodatkowania straty osiągniętej z tej działalności. Strata z tytułu działalności statutowej nie jest bowiem stratą dla celów podatkowych.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

(...) Wnioskodawca realizując cel statutowy, jakim jest ochrona zdrowia, i przeznaczając uzyskane dochody na cele statutowe, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od osób prawnych, korzystał ze zwolnienia przedmiotowego.

Jak zostało wskazane powyżej, w myśl art. 7 (...) updop, stratą, która może być odliczona w latach następnych będzie jedynie strata poniesiona na działalności innej niż statutowa - podlegającej opodatkowaniu. Stwierdzić zatem należy, że strata poniesiona na działalności zwolnionej jest stratą w znaczeniu ekonomicznym, a nie stratą w rozumieniu prawa podatkowego. Taka konstatacja wynika wprost z treści przywołanego wyżej przepisu; zarówno przychody, jak i koszty wpływające na dochód podatnika (przeznaczony na cele statutowe) pozostają neutralne podatkowo, bowiem tworzą dochód zwolniony z opodatkowania. Konsekwentnie przy ustalaniu straty - powyższych przychodów i kosztów ich uzyskania - również się nie uwzględnia. Wystąpienie straty w znaczeniu ekonomicznym, tj. nie może, w świetle przywołanych definicji dochodu i straty, przekładać się na stratę podatkową, której wielkość determinują przychody nie objęte zwolnieniami oraz wydatki zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.

Oznacza to, że poniesiona przez Wnioskodawcę w roku podatkowym 2010 r. strata (ustalona w sposób wskazany we wniosku) nie jest stratą podatkową w rozumieniu przepisu art. 7 ust. 2 updop, tj. stratą mogącą mieć wpływ na wysokość podstawy opodatkowania. Strata osiągnięta w ramach działalności statutowej jest bowiem stratą ekonomiczną, a nie stratą w rozumieniu prawa podatkowego i w konsekwencji nie może obniżać podlegającego opodatkowaniu dochodu uzyskanego przez Wnioskodawcę w skorygowanym zeznaniu za 2015 r.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 2 września 2016 r., sygn. IBPB-1-3/4510-654/16-1/MO

Od redakcji:

Wydana interpretacja potwierdza stanowisko, że strata na działalności zwolnionej od podatku nie może obniżać dochodu podlegającego opodatkowaniu. Przyjęcie odmiennego stanowiska prowadziłoby bowiem do sytuacji, w której dochód na działalności statutowej korzystałby ze zwolnienia od opodatkowania, a strata ponoszona na działalności zwolnionej eliminowałaby lub obniżała dochód z działalności opodatkowanej. Takie niekorzystne dla podatników stanowisko znajduje potwierdzenie także w wyrokach NSA (zob. przykładowo wyrok NSA z 24 września 2013 r., sygn. akt II FSK 2635/11 i wyrok NSA z 17 września 2015 r., sygn. akt II FSK 2024/13). Tym samym dochód można obniżyć tylko o stratę w rozumieniu prawa podatkowego.

Interpretacja ma duże znaczenie dla tych z podatników, którzy jak np. instytucje kultury i placówki medyczne korzystają ze zwolnienia podatkowego dla działalności statutowej, jednocześnie prowadząc działalność opodatkowaną. Uzyskanie przez takich podatników ujemnego wyniku na działalności statutowej nie będzie miało wpływu na ustalenie dochodu (straty) dla celów podatkowych.

Sławomir Biliński

prawnik, redaktor „MONITORA księgowego”

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Celichowscy Służewska-Woźnicka Spółka Partnerska Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama