| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Zysk wspólników spółki komandytowej powstałej z przekształcenia spółki z o.o. - opodatkowanie CIT

Zysk wspólników spółki komandytowej powstałej z przekształcenia spółki z o.o. - opodatkowanie CIT

22 maja 2017 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną, w której uznał za prawidłowe stanowisko spółki, zgodnie z którym wypłata zysku przez spółkę komandytową podatnikowi, pochodzącego z wypłaty zysku z innej spółki (przekształconej z sp. z o. o. na sp.k.) przed dniem jej przekształcenia w spółkę komandytową, nie stanowi przychodu podatkowego dla podatnika.

Jeżeli spółce komandytowej A zostaną wypłacone zyski w wysokości przysługującej jej na dzień przekształcenia sp. z o.o. w spółkę komandytową B i zyski te były opodatkowane na moment przekształcenia, to późniejsza wypłata przez sp.k. A na rzecz podatnika nie będzie stanowiła przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 maja 2017r., 0114-KDIP3-1.4011.33.2017.1.EC.

Sprawa dotyczyła podatnika, który jest jednym ze wspólników spółki komandytowej A. Spółka ta jest wspólnikiem innej spółki komandytowej B, która powstała z przekształcenia ze spółki z o.o. Podatnik będzie miał prawo do udziału w zyskach spółki komandytowej A, które to zyski wynikają z wyniku rachunkowego spółki komandytowej.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Oprócz przychodów bilansowych z bieżącej działalności sp.k. A może uzyskać przychód bilansowy w związku z podjęciem przez sp.k. B uchwały o wypłacie przez tę spółkę zysków z lat poprzednich. Część zysków wypłacanych przez sp.k. B do sp.k. A będzie pochodziła z zysków osiągniętych przez sp.k. B przed dniem jej przekształcenia ze sp. z o.o. w spółkę komandytową.

Na tym tle podatnik zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy w związku z wypłatą zysku (otrzymanego z wypłaty spółki B, w części dotyczącej zysków wypracowanych przed dniem przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytową B), przez spółkę komandytową A do podatnika, podatnik uzyska przychód podatkowy.

Prezentując własne stanowisko podatnik wskazał, że na moment podjęcia uchwały o wypłacie zysków przez sp.k. B do spółki komandytowej A, oraz na moment faktycznej wypłaty tych zysków do spółki komandytowej A, nie rozpozna on przychodu podatkowego. Wynika to z faktu, że w momencie przekształcenia sp. z o.o. w sp.k. B zysk ten podlegał opodatkowaniu u jej wspólnika - wspólnik rozpoznał przychód z niepodzielonych zysków na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT.

Zyski wypracowane przez sp. z o.o. w latach poprzednich były na moment przekształcenia objęte zakresem przepisu o przychodach z niepodzielonych zysków, przy jednoczesnym zwolnieniu tego przychodu z opodatkowania. W takiej sytuacji zadysponowania tymi zyskami przez spółkę komandytową B na rzecz spółki komandytowej A, poprzez podjęcie uchwały o ich wypłacie, nie będzie już podlegało opodatkowaniu.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko spółki w całości za prawidłowe.

Stanisław Kędzierski

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

PB Online

Serwis badań internetowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »