REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odsetki od kredytu zaciągniętego na wypłatę dywidendy mogą być kosztem podatkowym

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Odsetki od kredytu zaciągniętego na wypłatę dywidendy mogą być kosztem podatkowym
Odsetki od kredytu zaciągniętego na wypłatę dywidendy mogą być kosztem podatkowym

REKLAMA

REKLAMA

Naczelny Sąd Administracyjny wydał precedensowy wyrok, w którym zajął stanowisko odmienne od tez grudniowej uchwały NSA poszerzonego składu 7 sędziów. W korzystnym dla podatnika orzeczeniu z 3 kwietnia 2012 r. NSA zezwolił bowiem na zaliczanie w poczet kosztów podatkowych wydatków z tytułu odsetek, uiszczonych przez spółkę w związku z zaciągnięciem kredytu na wypłatę dywidendy.

Zaciągnięcie kredytu na sfinansowanie dywidendy w sytuacji lokowania posiadanych środków pieniężnych w pokrycie bieżących wydatków mających na celu zabezpieczenie płynności finansowej spółki, należy uznać za działanie zmierzające do zabezpieczenia i zachowania źródła przychodów, co skutkuje spełnieniem przesłanek z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Autopromocja

To zasadnicza teza wynikająca z ustnego uzasadnienia wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 3 kwietnia 2012 r., II FSK 249/12.

Kredyt na wypłatę dywidendy

Sprawa dotyczyła spółki, której udziałowcy zamierzali podjąć uchwałę w sprawie podziału zysku. Jednym z jej elementów była wypłata dywidendy.

Jednak środki, którymi spółka dysponowałam przeznaczane były na rozwój oraz bieżącą działalność. Wskutek tego, pomimo wygenerowania dodatniego wyniku, spółka nie dysponowała gotówką dla dokonania wypłaty dywidendy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W celu zadośćuczynienia temu obowiązkowi, spółka zdecydowała się na zaciągnięcie kredytu. W przeciwnym wypadku terminowa wypłata dywidendy nie byłaby bowiem możliwa. 

Na tle powyższego stanu faktycznego, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy odsetki od kredytu na wypłatę dywidendy może zaliczyć w poczet kosztów podatkowych.

Przedstawiając własne stanowisko, spółka wskazała, że dywidenda jest formą podziału dochodu osiągniętego przez spółkę z prowadzonej działalności, jest zatem zależna od działalności spółki i ściśle z nią związana. Wydatek w postaci kosztów kredytu stanowić będzie zatem koszt uzyskania przychodów.

Czy dywidenda niepieniężna jest opodatkowana CIT?

Fiskus mówi: „nie”

Organ podatkowy uznał to stanowisko za nieprawidłowe.

Wskazał, że pozyskanie środków na wypłatę dywidendy ma bezpośredni związek z czystym zyskiem podlegającym podziałowi. Oznacza to, że dotyczy tej części osiągniętego dochodu, która pozostanie po opodatkowaniu CIT.

W związku z tym, również wydatki związane z kredytem zaciągniętym na wypłatę dywidendy w postaci odsetek, jako związane z kategorią wydatków nie będących kosztami uzyskania przychodów, nie mogą być uznane za takie koszty.

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z 4 listopada 2009 (sygn. akt I SA/Wr 1250/09) uchylił przedmiotową interpretację.

Sąd wskazał, że niewątpliwie zaciągnięcie kredytu na sfinansowanie dywidendy w sytuacji lokowania posiadanych środków pieniężnych w pokrycie bieżących wydatków mających na celu zabezpieczenie płynności finansowej firmy należy uznać za działanie zmierzające do zabezpieczenia i zachowania źródła przychodów, co skutkuje spełnieniem przesłanek z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Uzasadniając wyrok, sąd powołał się na bogaty dorobek orzeczniczy wojewódzkich sądów administracyjnych.

Autopromocja

NSA inaczej niż w uchwale 7 sędziów!

Naczelny Sąd Administracyjny początkowo zawiesił postępowanie kasacyjne, gdyż stwierdził, że rozstrzygnięcie sprawy zależy od wyniku postępowania dotyczącego zagadnienia prawnego przedstawionego przez skład orzekający w sprawie o sygn. II FSK 124/10.

W dniu 12 grudnia 2011 r. powiększony skład Naczelnego Sądu Administracyjnego udzielił odpowiedzi na pytanie prawne skierowane w tej sprawie, podejmując uchwałę o sygn. II FPS 2/11.

Autopromocja

W konsekwencji, NSA postanowił o podjęciu zawieszonego postępowania. Zdecydował się jednak na oddalenie skargi kasacyjnej.

Uzasadniając wyrok, NSA stwierdził, że zaciągnięcie kredytu na wypłatę dywidendy należy traktować jak wydatek związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, który może stanowić koszt uzyskania przychodów.

Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że działanie spółki należy uznać za zmierzające do zabezpieczenia i zachowania źródła przychodów. Sąd powołał się przy tym na wyrok NSA z 10 czerwca 2009 r. (sygn. akt II FSK 234/08), w którym stwierdzono, że zaciągnięcie przez spółkę kredytu na wypłatę dywidendy należy taktować, jako wydatek związany z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, albowiem osiąganie zysku jest zarówno podstawowym celem funkcjonowania spółki akcyjnej, jak i wspólników, których kapitał zaangażowany jest w funkcjonowanie spółki i osiąganie przez nią przychodów.

Orzekając w ten sposób, sąd wypowiedział się w sposób odmienny, niż wynikało to z uchwały wydanej przez skład siedmiu sędziów NSA z 12 grudnia 2011 r. (sygn. akt II FPS 2/11).

W przedmiotowej uchwale powiększony skład NSA uznał, że  odsetki oraz inne wydatki związane z kredytem zaciągniętym przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością  na wypłatę dywidendy należnej jej udziałowcom, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, nie są kosztem uzyskania przychodów tej spółki.

Odsetki od kredytu przeznaczonego na wypłatę dywidendy nie są kosztem uzyskania przychodu – skutki uchwały NSA

Katarzyna Baszak jest konsultantem w Zespole Zarządzania Wiedzą działu prawno-podatkowego PwC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Rozporządzenie w sprawie zerowego VAT na żywność w I kwartale 2024 r. zostało dzisiaj po południu opublikowane w Dzienniku Ustaw.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

  Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

  REKLAMA