REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cienka kapitalizacja – podwyższenie kapitału zakładowego

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Cienka kapitalizacja – podwyższenie kapitału zakładowego
Cienka kapitalizacja – podwyższenie kapitału zakładowego
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z czynników decydujących o konieczności zastosowania restrykcji niedostatecznej kapitalizacji jest wartość kapitału zakładowego podatnika spłacającego pożyczkę, która powinna być brana pod uwagę w kalkulacji wartości odsetek podlegających wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodu.

Zgodnie z brzmieniem art. 16 ust. 7 ustawy o CIT, „wartość (…) kapitału zakładowego spółki określa się bez uwzględniania tej części tego (…) kapitału, jaka nie została pokryta wierzytelnościami z tytułu pożyczek (kredytów) oraz z tytułu od tych pożyczek (kredytów)”.

Autopromocja

Czy w takim razie przy ustalaniu kapitału zakładowego dla potrzeb niedostatecznej kapitalizacji podatnik powinien wyłączyć część kapitału zakładowego pokrytą w drodze potrącenia wierzytelności z tytułu pożyczki otrzymanej od udziałowca z wierzytelnością tej spółki z tytułu wniesienia przez tego udziałowa wkładu gotówkowego na pokrycie udziałów?

Stanowisko organów podatkowych i sądów administracyjnych jest rozbieżne w tej kwestii. Rozważania w tym zakresie skupiają się przede wszystkim na rozstrzygnięciu, czy potrącenie można uznać za formę pieniężnego uregulowania zobowiązania.

W wydawanych przez organy podatkowe interpretacjach indywidualnych dominuje stanowisko zgodnie z którym potrącenie stanowi skrócenie i uproszczenie procedury regulowania wzajemnych zobowiązań. Tym samym potrącenie jest uznawane za równorzędne dwóm fizycznym przelewom gotówki powodujące ten sam efekt ekonomiczny, co uregulowanie zobowiązań w formie gotówkowej. Podobne stanowisko zostało również przestawione np. w interpretacji DIS w Katowicach z 13 maja 2013 roku, sygn. IBPBI/2/423-201/13/SD.

Niedostateczna kapitalizacja - zadłużenie po zmianie udziałowca

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Definicja kosztów uzyskania przychodów

Czy kary za nieterminowe wykonanie usług są kosztami uzyskania przychodu?

Inne argumenty potwierdzające słuszność powyższej tezy to:

1.     ustawodawca w kilku miejscach w ustawie o CIT zrównuje potrącenia z zapłatą (np. art. 15a ust. 7),

2.     o charakterze podwyższenia kapitału zakładowego decyduje uchwała zarządu, zgodnie z którą kapitał ma być pokryty wkładem pieniężnym (lecz po uprzednim potraceniu wierzytelności z tytułu pożyczki).

Skutki takiego podejścia są jasne i korzystne dla podatników – do wartości kapitału zakładowego można w pełni zaliczyć również tę jego część, która została opłacona w drodze wzajemnych potrąceń wierzytelności. Sądy administracyjne nie zgadzają się jednak z takim podejściem organów podatkowych.

Zgodnie ze stanowiskiem prezentowanym przez sądy administracyjne, w omawianym przypadku potrącenie nie jest tożsame z faktycznym przekazaniem środków pieniężnych na kapitał zakładowy zdefiniowany w art. 16 ust. 7 ustawy o CIT.

Treść niniejszego przepisu wprowadza bowiem podział wkładów na pieniężne i niepieniężne, co implikuje stwierdzenie, że za wkład niepieniężny należy uznać wszystko, co nie jest pieniądzem, ale co jednocześnie wyraża wartość ekonomiczną. W związku z tym należy stwierdzić, że potrącenie nie stanowi faktycznej zapłaty wzajemnych zobowiązań, a jedynie transakcję analogiczną i o zbliżonym do fizycznej zapłaty charakterze ekonomicznym.

Sądy administracyjne podnoszą również, że w wyniku konwersji wierzytelności dochodzi do zaliczenia jednej wierzytelności na poczet drugiej, a nie do gotówkowego podwyższenia kapitału zakładowego. Ponadto zdaniem sądów administracyjnych interpretacja art. 16 ust. 7 ustawy o CIT powinna być dokonywana w sposób ścisły.

Celem takiego podejścia jest zapobieżenie konsekwencjom pokrycia kapitału wierzytelnościami z tytułu pożyczek udzielonych przez udziałowca, np. uniknięcie sytuacji, w której Spółka nie wykazuje zysku podlegającego opodatkowaniu CIT, gdyż jest on przeznaczony na spłatę zobowiązań z tytułu odsetek od pożyczki. Takie i inne kontrargumenty względem stanowiska organów podatkowych zostały przedstawione m.in. w wyroku WSA w Szczecinie z 22 maja 2013 roku (sygn. I SA/Sz 905/12).

Podsumowując można stwierdzić, że stanowisko organów podatkowych w zakresie określania wartości kapitału zakładowego dla potrzeb niedostatecznej kapitalizacji jest w chwili obecnej korzystne dla podatników w porównaniu do bardziej rygorystycznego podejścia sądów administracyjnych. Zatem dopóki podejście organów podatkowych sprzyja podatnikom, warto rozważyć ubieganie się o interpretację indywidualną potwierdzającą sposób kalkulacji wartości kapitału zakładowego dla potrzeb niedostatecznej kapitalizacji.

Niemniej każda zmiana któregokolwiek z czynników decydujących o zastosowaniu i skali restrykcji niedostatecznej kapitalizacji powinna podlegać wszechstronnej analizie podatkowej również w kontekście nadchodzących zmian ustawy o CIT, na mocy których planuje się m.in. rozszerzenie definicji podmiotów kwalifikowanych zdefiniowanych w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61.

Justyna Nowicka, konsultant w Dziale Prawno-Podatkowym PwC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

REKLAMA