REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
harmonizacja CIT, CCCTB, CIT 2012 / 2013
harmonizacja CIT, CCCTB, CIT 2012 / 2013

REKLAMA

REKLAMA

Francja i Niemcy chcą od 2013 r. ujednolicić u siebie podatek dochodowy od firm (CIT). Ujednolicenie ma dotyczyć zarówno podstawy opodatkowania, jak też stawek podatkowych. Co więcej państwa te chcą, by takiego ujednolicenia dokonały wszyscy członkowie UE. Jednak Komisja Europejska popiera jedynie ujednolicenie podstawy opodatkowania CIT, natomiast nie uważa za celowe ujednolicania stawek. Polska zgadza się ze stanowiskiem Komisji.

Wspólna podstawa opodatkowania, czy także stawki?

21 lutego 2012 r. ministrowie finansów państw UE omówili tzw. zieloną księgę Francji i Niemiec, dotyczącą wspomnianego ujednolicenia CIT.

Autopromocja

W Niemczech łączna stawka CIT wynosi 29,48 %. We Francji stawka wynosi 33,33 % ale jest dużo wyjątków (np. dla małych i średnich firm stawka wynosi 15 %).

Komisja Europejska popiera nadal swój pomysł stworzenia wspólnej skonsolidowanej podstawy opodatkowania - CCCTB(Common Consolidated Corporate Tax Base) dla przedsiębiorstw działających w różnych krajach UE

Przykładowo dana firmę prowadzi działalność w trzech państwach UE - w dwóch z nich osiąga zyski, w jednym ponosi straty. Po przyjęciu dyrektywy w sprawie CCCTB firma taka będzie mogła złożyć jedno zeznanie podatkowe zamiast trzech i to w dowolnie wybranym kraju, w którym prowadzi działalność. Będzie mogła zsumować swoje zyski, odjąć od nich straty i w oparciu o wspólne przepisy określić wysokość zwolnień i odliczeń podatkowych, co pozwoli ustalić jedną - skonsolidowaną - podstawę opodatkowania i od tej podstawy zapłacić CIT.

CCCTB ma zatem w założeniu uprościć system rozliczania CIT w UE.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opinia Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego z października 2011 r. w sprawie wniosku dotyczącego dyrektywy Rady w sprawie wspólnej skonsolidowanej podstawy opodatkowania osób prawnych (CCCTB) - COM(2011) 121 wersja ostateczna – 2011/0058 (CNS) - (2012/C 24/12).

Jedna deklaracja CIT dla firm działających w kilku krajach UE

Ministerstwo Finansów o harmonizacji CIT

Ministerstwo Finansów (odpowiadając na pytania redakcji mojafirma.infor.pl/biznes) podkreśliło, że zielona księga w sprawie CIT przedstawiona przez Francję i Niemcy stanowi wyraz deklaracji politycznej tych państw w zakresie bilateralnego zbliżania swoich rozwiązań, regulujących opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób prawnych, w tym ujednolicenia stawek CIT.

Ma ona zatem inny charakter prawny, niż przedstawiony przez Komisję Europejską projekt dyrektywy w sprawie wspólnej skonsolidowanej podstawy opodatkowania (CCCTB), będący propozycją aktu prawnego prawa wspólnotowego skierowanego do wszystkich państw, którego ewentualne przyjęcie przez Radę UE wymaga jednomyślności.

Kalkulator odsetek podatkowych

Polecamy: Kontrola podatkowa

Ministerstwo Finansów wskazało również, że projekt CCCTB przewiduje nie tylko wprowadzenie wspólnych zasad ustalania podstawy opodatkowania (w tym zakresie wykazuje podobieństwo w swojej naturze do wzajemnego zobowiązania Francji i Niemiec), lecz także proponuje wprowadzenie algorytmu podziału skonsolidowanych dochodów grup międzynarodowych pomiędzy państwa, w których są one obecne – projekt dyrektywy CCCTB nie odnosi się natomiast do kwestii harmonizacji stawek podatkowych.

Te dwa ostatnie elementy w zasadniczy sposób różnicują koncepcje zaprezentowane przez Francję i Niemcy (wspólne zasady ustalania podstawy opodatkowania oraz harmonizacja stawki CIT) oraz propozycję Komisji Europejskiej (wspólne zasady ustalania podstawy opodatkowania, bez harmonizacji stawek CIT, ale z wprowadzeniem formuły podziału skonsolidowanej podstawy między państwa).


W przypadku projektu dyrektywy CCCTB Rząd polski, w stanowisku z dnia 5 kwietnia 2011 r. podkreślił, iż jakkolwiek jest gotów wspierać działania na rzecz uproszczenia i zwiększenia wydajności systemów opodatkowania oraz uczynienia ich bardziej przyjaznymi dla przedsiębiorców, to sprzeciwia się wprowadzeniu mechanizmu konsolidacji dochodów grup międzynarodowych oraz ich podziałowi według ustalonej formuły.

Zdaniem Ministerstwa Finansów przyjęcie tego mechanizmu mogłoby spowodować - zgodnie z oceną skutków regulacji przygotowaną przez Komisję Europejską – istotne zmniejszenie się podstawy opodatkowania CIT w większości państw UE, w tym w Polsce, a w konsekwencji mogłoby wywołać negatywne skutki budżetowe. Jednocześnie – co należy podkreślić - ocena dokonana przez KE wskazywała, że do głównych beneficjentów systemu CCCTB należałyby Niemcy i Francja.

Zdaniem rządu, prace w UE powinny być kontynuowane nad wypracowaniem rozwiązania przewidującego przyjęcie wspólnych zasad ustalania podstawy opodatkowania – bez negatywnych skutków stosowania konsolidacji i formuły podziału, gwarantującego stabilność finansów publicznych. Rząd także wskazał, że prace te nie powinny wiązać się z ujednolicaniem stawek podatkowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

REKLAMA