Harmonizacja CIT w UE
REKLAMA
REKLAMA
Wspólna podstawa opodatkowania, czy także stawki?
21 lutego 2012 r. ministrowie finansów państw UE omówili tzw. zieloną księgę Francji i Niemiec, dotyczącą wspomnianego ujednolicenia CIT.
REKLAMA
W Niemczech łączna stawka CIT wynosi 29,48 %. We Francji stawka wynosi 33,33 % ale jest dużo wyjątków (np. dla małych i średnich firm stawka wynosi 15 %).
Komisja Europejska popiera nadal swój pomysł stworzenia wspólnej skonsolidowanej podstawy opodatkowania - CCCTB(Common Consolidated Corporate Tax Base) dla przedsiębiorstw działających w różnych krajach UE
Przykładowo dana firmę prowadzi działalność w trzech państwach UE - w dwóch z nich osiąga zyski, w jednym ponosi straty. Po przyjęciu dyrektywy w sprawie CCCTB firma taka będzie mogła złożyć jedno zeznanie podatkowe zamiast trzech i to w dowolnie wybranym kraju, w którym prowadzi działalność. Będzie mogła zsumować swoje zyski, odjąć od nich straty i w oparciu o wspólne przepisy określić wysokość zwolnień i odliczeń podatkowych, co pozwoli ustalić jedną - skonsolidowaną - podstawę opodatkowania i od tej podstawy zapłacić CIT.
CCCTB ma zatem w założeniu uprościć system rozliczania CIT w UE.
Opinia Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego z października 2011 r. w sprawie wniosku dotyczącego dyrektywy Rady w sprawie wspólnej skonsolidowanej podstawy opodatkowania osób prawnych (CCCTB) - COM(2011) 121 wersja ostateczna – 2011/0058 (CNS) - (2012/C 24/12).
Jedna deklaracja CIT dla firm działających w kilku krajach UE
Ministerstwo Finansów o harmonizacji CIT
Ministerstwo Finansów (odpowiadając na pytania redakcji mojafirma.infor.pl/biznes) podkreśliło, że zielona księga w sprawie CIT przedstawiona przez Francję i Niemcy stanowi wyraz deklaracji politycznej tych państw w zakresie bilateralnego zbliżania swoich rozwiązań, regulujących opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób prawnych, w tym ujednolicenia stawek CIT.
Ma ona zatem inny charakter prawny, niż przedstawiony przez Komisję Europejską projekt dyrektywy w sprawie wspólnej skonsolidowanej podstawy opodatkowania (CCCTB), będący propozycją aktu prawnego prawa wspólnotowego skierowanego do wszystkich państw, którego ewentualne przyjęcie przez Radę UE wymaga jednomyślności.
Kalkulator odsetek podatkowych
Polecamy: Kontrola podatkowa
Ministerstwo Finansów wskazało również, że projekt CCCTB przewiduje nie tylko wprowadzenie wspólnych zasad ustalania podstawy opodatkowania (w tym zakresie wykazuje podobieństwo w swojej naturze do wzajemnego zobowiązania Francji i Niemiec), lecz także proponuje wprowadzenie algorytmu podziału skonsolidowanych dochodów grup międzynarodowych pomiędzy państwa, w których są one obecne – projekt dyrektywy CCCTB nie odnosi się natomiast do kwestii harmonizacji stawek podatkowych.
Te dwa ostatnie elementy w zasadniczy sposób różnicują koncepcje zaprezentowane przez Francję i Niemcy (wspólne zasady ustalania podstawy opodatkowania oraz harmonizacja stawki CIT) oraz propozycję Komisji Europejskiej (wspólne zasady ustalania podstawy opodatkowania, bez harmonizacji stawek CIT, ale z wprowadzeniem formuły podziału skonsolidowanej podstawy między państwa).
W przypadku projektu dyrektywy CCCTB Rząd polski, w stanowisku z dnia 5 kwietnia 2011 r. podkreślił, iż jakkolwiek jest gotów wspierać działania na rzecz uproszczenia i zwiększenia wydajności systemów opodatkowania oraz uczynienia ich bardziej przyjaznymi dla przedsiębiorców, to sprzeciwia się wprowadzeniu mechanizmu konsolidacji dochodów grup międzynarodowych oraz ich podziałowi według ustalonej formuły.
REKLAMA
Zdaniem Ministerstwa Finansów przyjęcie tego mechanizmu mogłoby spowodować - zgodnie z oceną skutków regulacji przygotowaną przez Komisję Europejską – istotne zmniejszenie się podstawy opodatkowania CIT w większości państw UE, w tym w Polsce, a w konsekwencji mogłoby wywołać negatywne skutki budżetowe. Jednocześnie – co należy podkreślić - ocena dokonana przez KE wskazywała, że do głównych beneficjentów systemu CCCTB należałyby Niemcy i Francja.
Zdaniem rządu, prace w UE powinny być kontynuowane nad wypracowaniem rozwiązania przewidującego przyjęcie wspólnych zasad ustalania podstawy opodatkowania – bez negatywnych skutków stosowania konsolidacji i formuły podziału, gwarantującego stabilność finansów publicznych. Rząd także wskazał, że prace te nie powinny wiązać się z ujednolicaniem stawek podatkowych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat