Ceny transferowe - identyfikacja podmiotów powiązanych
REKLAMA
REKLAMA
Praktycznym przykładem trudności interpretacyjnych w powyższym zakresie jest interpretacja przepisów prawa podatkowego wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 12 kwietnia 2010 r. (nr IPPB5/423-39/10-2/MB).
REKLAMA
Pytanie postawione przez wnioskodawcę odnosiło się zasadniczo do konsekwencji podatkowych na gruncie przepisów o cenach transferowych, związanych z powołaniem i funkcjonowaniem kilku centrów usług wspólnych w Polsce w ramach Europejskiego Zgrupowania Interesów Gospodarczych (EZIG), z usług których podatnik będzie korzystał.
Europejskie zgrupowanie interesów gospodarczych (EZIG)
W ocenie spółki EZIG, ze względu na jego charakter, nie może być uznane za podatnika podatku dochodowego (a tym samym podmiot krajowy lub podmiot zagraniczny), co w konsekwencji uniemożliwia kwalifikowanie go jako podmiotu powiązanego, o którym mowa w art. 11 ustawy o CIT.
Jednocześnie we wniosku wskazano na zawarte w § 1 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 10 września 2009 r. w sprawie sposobu i trybu określania dochodów osób prawnych w drodze oszacowania oraz sposobu i trybu eliminowania podwójnego opodatkowania osób prawnych w przypadku korekty zysków podmiotów powiązanych (Dz. U. Nr 160, poz. 1268 – zwane dalej rozporządzeniem wykonawczym) uregulowanie, iż „przepisów rozporządzenia nie stosuje się w przypadku transakcji, w których cena lub sposób określenia ceny przedmiotu takiej transakcji wynika z ustaw i wydanych na ich podstawie aktów normatywnych”. Przepis ten, zdaniem podatnika, znajduje zastosowanie w opisywanym przypadku.
Będzie łatwiej uniknąć podwójnego opodatkowania
Rozporządzenie Rady Wspólnot Europejskich z 25 lipca 1985 r., nr 2137/85/EWG w sprawie europejskiego zgrupowania interesów gospodarczych (EZIG) (Dz. Urz. WE L 199 z 31.07.1985) zawiera bowiem pośrednie wskazanie co do metody określania ceny usług – EZIG winno mieć zapewniony jedynie zwrot kosztów, a nie realizować zyski.
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał powyższe stanowisko za nieprawidłowe.
Ceny transferowe - formalizm organów podatkowych podczas kontroli
Konstrukcja prawna EZIG zbliżona jest do konstrukcji prawnej spółki jawnej, określonej przepisami Kodeksu spółek handlowych. Na mocy rozporządzenia WE oraz ustawy o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej EZIG kwalifikować należy jako ułomną osobą prawną.
Organ interpretacyjny potwierdził, że EZIG nie jest powoływane w celu osiągania zysków, jednakże – na co zwrócono uwagę - nie oznacza to, iż tego rodzaju forma działalności nie może generować żadnych zysków. Zyski powstałe w wyniku działalności EZIG uznaje się za zyski członków, podlegające w dalszej kolejności podziałowi pomiędzy nich. W związku z powyższym opodatkowaniu podlegają członkowie EZIG, zasadniczo bowiem EZIG nie jest beneficjentem wygenerowanych zysków.
Ceny transferowe - jak określać limity transakcji między podmiotami powiązanymi
W ocenie władz skarbowych, jeżeli:
- wnioskodawca i podmioty powiązane z wnioskodawcą utworzą EZIG, a
- warunki transakcji zawieranych przez spółkę z EZIG i transakcji zawieranych przez pozostałych powiązanych z wnioskodawcą członków EZIG odbiegałyby od warunków, jakie ustaliłyby podmioty niepowiązane i w następstwie tego
- wnioskodawca uzyskiwałby dochody niższe od tych, jakich należałoby oczekiwać, gdyby wymienione powiązania polskiego beneficjenta usług z pozostałymi członkami EZIG nie istniały,
to w takim przypadku polskie organy podatkowy na podstawie art. 11 ust. 1 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mogłyby określić dochód wnioskodawcy bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań.
Krzysztof Janusz, Departament Cen Transferowych ECDDP
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat