REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek u źródła nawet, gdy cena towaru zawiera należność licencyjną

Mariański Group
Profesjonalizm & Pasja
Krzysztof Wiśniewski
Krzysztof Wiśniewski
Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa
Podatek u źródła nawet, gdy cena towaru zawiera należność licencyjną
Podatek u źródła nawet, gdy cena towaru zawiera należność licencyjną

REKLAMA

REKLAMA

Zryczałtowany podatek dochodowy, tzw. podatek u źródła, trzeba zapłacić także wtedy, gdy kwota należności licencyjnej ukryta jest w cenie nabywanego, zagranicznego towaru.

Tak uznał 16 kwietnia 2019 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji prawa podatkowego (sygn. akt 0111-KDIB1-2.4010.58.2019.1.BG).

Autopromocja

Wątpliwości podatnika

Z wnioskiem o interpretację wystąpiła spółka zajmująca się dystrybucją towarów nabywanych w Szwajcarii.

Wątpliwości wnioskodawcy dotyczyły ewentualnego obowiązku w zakresie podatku u źródła, bowiem w umowie zakupu sprzedawca towarów wskazał, iż 3% ceny stanowi wynagrodzenie za korzystanie z należących do niego znaków towarowych.

Spółka przyjęła stanowisko, iż ze względu na to, że kwota ta nie została wskazana jako odrębna pozycja na fakturze, a ponadto cena została opłacona jednym przelewem, cała transakcja stanowi tzw. „świadczenie mieszane” z przeważającym znaczeniem transakcji zakupu kosmetyków, która nie podlega opodatkowaniu podatkiem u źródła. Dodatkowo we wniosku podniesiono, iż wynagrodzenie związane z korzystaniem ze znaków towarowych stanowi jedynie 3% łącznej ceny zakupu towarów, a więc ma marginalne znaczenie dla całości transakcji, co stanowi kolejną przesłankę przemawiającą za prawidłowością przyjętego przez wnioskodawcę stanowiska.

Stanowisko organów podatkowych

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie podzielił jednak zdania spółki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W uzasadnieniu wydanej interpretacji odwołał się do komentarza do Modelowej Konwencji OECD, który wskazuje, iż w przypadku umów mieszanych, z których nie wynika, że poszczególne jej elementy mają pomocniczy, uboczny charakter w stosunku do elementu głównego, należy dokonać rozbicia całej kwoty wynagrodzenia i dla każdego z tych elementów stosować odpowiednie, odrębne zasady opodatkowania.

W konsekwencji w przedmiotowej sprawie uznano, iż część wynagrodzenia związana z korzystaniem ze znaku towarowego nie stanowi elementu ubocznego umowy, a zatem powinna być opodatkowana podatkiem u źródła.

Oznacza to, że Spółka zobowiązana jest do uiszczenia 5% lub 20% podatku dochodowego, w zależności od tego, czy sprzedawca przedstawi jej certyfikat rezydencji.

Polecamy: CIT 2019. Komentarz

Polecamy: PIT 2019. Komentarz

PODSUMOWUJĄC

Przedmiotowa interpretacja wskazuje na konieczność dokładnego analizowania zapisów umów zawieranych z zagranicznymi podmiotami pod kątem stwierdzenia, czy część wynagrodzenia związana z wykonaniem czynności mogących podlegać opodatkowaniu podatkiem u źródła została wskazana wprost w umowie jako element uboczny, mający znikome znaczenie względem innego, głównego elementu świadczenia.

Artykuł pochodzi z bloga kontrolapodatkowa.pl

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  Tabela kursów średnich NBP z 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Projekt CPK - potrzebne będą zmiany w prawie celno-podatkowym

  Żeby projekt CPK miał szanse powodzenia, niezbędne będą zmian w prawie celno-podatkowym. Powstanie hubu lotniczo-kolejowego powinno się zacząć od przygotowań do prawno-celnej jego obsługi.

  Ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT. Czy jest automatycznie uwzględniana?

  Czy ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT jest uwzględniana automatycznie? Jak skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów w rozliczeniu rocznym PIT?

  Obowiązek raportowania ESG już za 2024 rok. Jak mierzyć oddziaływanie biznesu na otoczenie społeczne i środowisko?

  Dyrektywa ds. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), opublikowana w grudniu 2022 r., nakłada na firmy obowiązek ujawniania konkretnych informacji pozafinansowych. Regulacje w zakresie ESG zaczną obowiązywać już od 2024 roku. Dzisiaj decydenci nie zastanawiają się czy mierzyć skalę oddziaływania biznesu na otoczenie społeczne i środowisko, ale jak to realnie robić. 

  Obniżony VAT dla branży beauty. MF wyda w marcu nowe rozporządzenie

  Rozporządzenie, którego celem jest wprowadzenie obniżonej, 8-proc. stawki VAT na usługi branży beauty zostanie wydane w marcu. Tak wynika z informacji opublikowanej w wykazie prac Ministerstwa Finansów.

  Jak udoskonalić procesy HR? Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online w dniu 27 lutego, z cyklu Kawa z INFORLEX

  Jak udoskonalić procesy HR? Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu Kawa z INFORLEX, które odbędzie się w dniu 27 lutego br.

  Twój e-PIT - ulga na dziecko urodzone w 2023 roku. Czy jest uwzględniona?

  Czy w usłudze Twój e-PIT jest automatycznie uwzględniona ulga na dziecko urodzone w 2023 roku?

  11 mln zł zaległego podatku CIT - tyle zapłaciła spółka po kontroli KAS

  Kontrola KAS wykazała nieprawidłowości przy rozliczeniu podatku CIT. Spółka wpłaciła do budżetu państwa ponad 11 mln zł zaległego podatku.

  REKLAMA