REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Estoński CIT to nie tylko opodatkowanie wypłaconych zysków

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.
Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe
Estoński CIT to nie tylko opodatkowanie wypłaconych zysków
Estoński CIT to nie tylko opodatkowanie wypłaconych zysków
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Estoński CIT pozwala na znaczące obniżenie zobowiązań podatkowych. Jest w szczególności dedykowany spółkom, które nastawione są na inwestowanie wypracowanych zysków w celu dalszego rozwoju. Należy jednak pamiętać, że nie ogranicza się on tylko do podatku od wypłaconej dywidendy. Przypadków wymagających zapłaty podatku jest więcej, a niektóre z nich mogą być mniej zrozumiałe, co w efekcie grozi ryzykiem niewypełnienia wszystkich obowiązków podatkowych.

Estoński CIT - podatek od wypłaconych zysków …

Wprowadzony kilka lat temu alternatywny sposób opodatkowania spółek podatkiem dochodowym – ryczałt od dochodów spółek, popularnie określany jako estoński CIT, od początku zachęcał podatników możliwością niższego opodatkowania. Regulacja ta bowiem zakłada odroczenie opodatkowania do momentu dystrybucji zysków. W efekcie czego przeznaczenie ich na dalszy rozwój działalności może oznaczać brak realnego obciążenia. Również korzystniejsze jest opodatkowanie podatkiem dochodowym (PIT) udziałowców w związku z otrzymaniem dywidendy. Dodatkową zaletą ryczałtu od spółek jest uproszczenie polegające na tym, iż wystarczające jest prowadzenie ewidencji rachunkowej, bez dokonywania wyłączeń w celu ustalenia wyniku podatkowego.

REKLAMA

Autopromocja

… i w innych sytuacjach

Ustawodawca wprowadzając ryczałt od dochodu spółek ustanowił też przepisy, które mają zabezpieczać interesu skarbu państwa przed nadużywaniem tej formy opodatkowania. W związku z czym określono, iż oprócz podziału zysku obowiązek zapłaty podatku może powstać również w innych sytuacjach, takich jak
a) realizacja świadczeń stanowiących ukryte zyski (dochód z tytułu ukrytych zysków) stanowiących w rzeczywistości dystrybucję zysku w formie innej niż jego oficjalna wypłata;
b) ponoszenie wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą), np. wydatków związanych z samochodami osobowymi wykorzystywanymi również do celów prywatnych;
c) niezarachowanie, zgodnie z przepisami o rachunkowości, w roku podatkowym i nieuwzględnienie w wyniku finansowym przychodów i kosztów (dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych).

Pierwsze dwie wskazane pozycje nie powinny budzić zaskoczenia. Instytucja ukrytych zysków ma przeciwdziałać unikaniu opodatkowania. Natomiast wprowadzenie kategorii dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą to kategoria zbliżona do, znanych z rozliczenia podatku na zasadach ogólnych, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów.

Dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych

Dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych w pierwszej kolejności kojarzy się z niewykazaniem transakcji generujących przychody, a zatem skutkujących zaniżeniem opodatkowania Oczywiście omawiana regulacja obejmuje swoim zakresem takie przypadki, ale nie tylko. Literalne brzmienie przepisów wskazuje również na nieujęcie kosztów. 
W praktyce oznacza to, iż nieuwzględnienie w wyniku finansowym kosztu powoduje powstanie dochodu podatkowego.

Ponadto, poprzez nawiązanie w przepisie do ujęcia operacji zgodnie z przepisami o rachunkowości, również ujęcie ich, ale w niewłaściwym roku, aktywuje zastosowanie tej regulacji. Nie można tego traktować jako niedopatrzenia ustawodawcy, które „naprawiane” byłoby korzystną wykładnią przepisu, gdyż takie stanowisko zostało dodatkowo potwierdzone w objaśnieniach podatkowych z dnia 23 grudnia 2021 r. 
Możliwy efekt? 
Podatnik, który omyłkowo nie ujął transakcji zakupu nie tylko nie obniżył wyniku, ale oprócz tego musi ponieść ciężar dodatkowego podatku. Jedynym uzasadnieniem takiego rozwiązania może być to, iż stanowi ono sankcje za niewłaściwe prowadzenie ksiąg rachunkowych. Przy czym o ile zasadne jest ustawowe „mobilizowanie” podatnika do rzetelnego stosowania przepisów rachunkowych, gdy to wynik finansowy (a nie podatkowy) decyduje o wysokości opodatkowania, to jednak wysokość sankcji może już rodzić wątpliwości.

Podwójne opodatkowanie estońskim CITem?

Weryfikując konieczność zapłaty ryczałtu od dochodu spółek należy zwrócić uwagę na fakt, iż brak jest przepisu, który wykluczałby „podwójne” opodatkowanie zasadniczo tej samej kwoty z różnych tytułów. Przykładem może być zakup paliwa do samochodu wykorzystywanego również do celów prywatnych
Wykazanie dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą nie oznacza, iż w związku z tym zakupem nie będzie dodatkowo konieczne wykazanie dochodu z innego tytułu. Jeżeli zakup taki omyłkowo nie zostałby ujęty w księgach rachunkowych to konieczne byłoby również opodatkowanie dochodu z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych. W świetle literalnego brzmienia przepisów trudno znaleźć argumenty przeciw takiemu rozwiązaniu. 
Niewłaściwy wydaje się zarzut podwójnego opodatkowania tego samego dochodu, gdyż w rzeczywistości, w przedstawionym przykładzie, oba dochody nie wynikają z faktu dokonania zakupu paliwa. Dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych powstaje bowiem nie w efekcie dokonanej transakcji, tylko działania podatnika (a może raczej błędu) w postaci nie ujęcia go w księgach rachunkowych.

Co ciekawe, w przywołanych już wcześniej objaśnieniach podatkowych poruszono wątek „powielania” opodatkowania z różnych tytułów. W odniesieniu do dochodów z tytułu ukrytych zysków oraz z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą wskazano, iż choć niektóre wydatki mogą potencjalnie być zakwalifikowane do obu kategorii, to jednak mogą podlegać opodatkowaniu tylko na jednej podstawie. Co istotne, w odniesieniu do trzeciej przedstawionej kategorii dochodu, nie poczyniono takiej uwagi. Można zatem domniemywać, iż było to działaniem celowym, a jeżeli nawet nie, to mimo wszystko treść objaśnień w tym przypadku nie daje żadnych podstaw (ochrony) do przyjęcia korzystniejszego stanowiska.

Czy warto wybrać estoński CIT?

Estoński CIT to nadal stosunkowo nowa regulacja. Natomiast orzecznictwo w jej obszarze jest w fazie kształtowania i część zagadnień mogła nie zostać jeszcze poddana szerszej analizie. Nie oznacza to, iż należy rezygnować z rozważań co do wyboru tej formy opodatkowania, gdyż jest niewątpliwie ciekawym rozwiązaniem i może pozwolić na obniżenie obciążeń podatkowych, sprzyjając rozwojowi wielu firm. Jednakże jak zawsze konieczna pozostaje wnikliwa i krytyczna analiza treści przepisów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autor: Paweł Podlasiński, doradca podatkowy nr wpisu: 12981, Business Tax Professionals sp. z o.o. sp. k.

 

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zasada wielokrotności opodatkowania wyrobów akcyzowych w przypadku wtórnego obowiązku podatkowego a zmiana podatkowego przeznaczenia wyrobu akcyzowego

Istotnym problemem prawnym i praktycznym jest możliwość wielokrotnego opodatkowania tego samego wyrobu akcyzowego na etapie wtórnego obowiązku podatkowego (zwanego również obowiązkiem podatkowym drugiego stopnia.) – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

KSeF 2026: Pożegnanie z papierowymi fakturami. Jak przygotować się na rewolucję w rozliczeniach VAT i uniknąć kar i problemów z fiskusem [branża TSL]

Niecały rok dzieli podatników VAT (w tym branżę transportową) od księgowej rewolucji. Ministerstwo Finansów potwierdziło w komunikacie z kwietnia 2025 r., że początek 2026 roku to ostateczny termin wejścia w życie Krajowego Systemu e-Faktur dla większości przedsiębiorców. Oznacza to, że już niedługo sektor TSL, zdominowany przez rozliczenia papierowe, musi stać się cyfrowy. To wyzwanie zwłaszcza dla spedycji, które rozliczają się z wieloma podmiotami równocześnie. Jak przygotować się do wdrożenia KSeF, by uniknąć problemów i kar?

Co myślą księgowi o przyszłości swojej branży? Barometr nastrojów księgowych 2025 ujawnia kulisy rynku

Czy zawód księgowego przechodzi kryzys, czy może ewoluuje w stronę większego znaczenia strategicznego? Nowo opublikowany Barometr nastrojów księgowych 2025 to pierwsze tego typu badanie w Polsce, które w kompleksowy sposób analizuje wyzwania, emocje i kierunki rozwoju zawodu księgowego.

Zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych prawdopodobnie od 2026 r. Koniec obecnych korzyści? Co planuje Ministerstwo Finansów?

Fundacje rodzinne miały być długo oczekiwanym narzędziem sukcesji i ochrony majątku polskich przedsiębiorców. W Polsce działa około 800 tysięcy firm rodzinnych, które odpowiadają za nawet 20% PKB. To właśnie dla nich fundacje miały stać się mechanizmem zapewniającym ciągłość, bezpieczeństwo i porządek w zarządzaniu majątkiem. Choć ich konstrukcja budzi zainteresowanie i daje realne korzyści, to już po dwóch latach funkcjonowania szykują się poważne zmiany prawne. O ich konsekwencjach mówi adwokat Michał Pomorski, specjalista w zakresie prawa podatkowego z kancelarii Pomorski Tax Legal Finance.

REKLAMA

Korygowałeś deklaracje podatkowe po otrzymaniu subwencji z PFR? Możesz być bezpodstawnie pozwany – sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji

Wśród ponad 16 tys. pozwów, które Polski Fundusz Rozwoju (PFR) złożył przeciwko przedsiębiorcom w ramach programu „Tarcza Finansowa”, około 2700 dotyczy firm (wg danych z 2023 r.), które po złożeniu wniosku o subwencję dokonały korekty deklaracji podatkowych.

Kiedy Krajowy System e-Faktur stanie się obowiązkowy? – Stan legislacyjny i wyzwania przed przedsiębiorcami

11 kwietnia 2025 roku na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy dotyczący obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), który reguluje wdrożenie tego systemu w Polsce. Choć przepisy nie zostały jeszcze ostatecznie zatwierdzone, większość kluczowych kwestii jest już znana, co daje przedsiębiorcom czas na rozpoczęcie przygotowań do nadchodzących zmian.

Dlaczego dokumentacja pochodzenia towarów to filar bezpiecznego handlu międzynarodowego?

Brak odpowiedniej dokumentacji pochodzenia towarów może kosztować firmę czas, pieniądze i reputację. Dowiedz się, jak poprawnie i skutecznie prowadzić dokumentację, by uniknąć kar, ułatwić odprawy celne i zabezpieczyć interesy swojej firmy w handlu międzynarodowym.

Podatek od prezentów komunijnych w 2025 r. Są 3 limity kwotowe zwolnień podatkowych: 5733 zł (osoby spoza rodziny), 27 090 zł (dalsza rodzina), 36 120 zł (najbliższa rodzina)

Mamy maj, a więc i sezon komunijny – czas uroczystości, rodzinnych spotkań i… (często bardzo drogich) prezentów. Ale czy wręczone dzieciom upominki mogą wiązać się z obowiązkiem podatkowym? Wyjaśniamy, kiedy komunijny prezent staje się darowizną, którą trzeba zgłosić fiskusowi.

REKLAMA

Webinar: KSeF – na co warto przygotować firmę? + certyfikat gwarantowany

Ekspert wyjaśni, jak przygotować firmę na nadchodzący obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur i oraz na co zwrócić uwagę, aby proces przejścia na nowy system fakturowania przebiegł sprawnie i bez zbędnych trudności. Każdy z uczestników webinaru otrzyma certyfikat, dostęp do retransmisji oraz materiały dodatkowe.

Jest kilka sposobów na uniknięcie obowiązkowego KSeF. Przykład: uzyskanie statusu podatnika zagranicznego działającego w Polsce wyłącznie na podstawie rejestracji

Obowiązkowy model Krajowego Systemu e-Faktur nie będzie obowiązywał zagraniczne firmy działające jako podatnicy VAT na polskim rynku wyłącznie na podstawie rejestracji. Profesor Witold Modzelewski pyta dlaczego wprowadza się taki przywilej dla zagranicznych konkurentów polskich firm. Wskazuje ponadto kilka innych legalnych sposobów uniknięcia obowiązkowego KSeF, wynikających z projektu nowych przepisów.

REKLAMA