Czy do spółki spoza UE i EOG trzeba stosować przepisy o zagranicznych spółkach kontrolowanych
REKLAMA
REKLAMA
Przepisy obu ustaw o podatkach dochodowych, znowelizowanych ustawą z 29 sierpnia 2014 r., przewidują wyłączenie stosowania przepisów o zagranicznych spółkach kontrolowanych, jeśli spełnione zostaną określone w nich warunki.
REKLAMA
Pierwszym warunkiem jest nieprzekroczenie wskazanego w przepisach limitu przychodów zagranicznej spółki kontrolowanej. To oznacza, że nie mogą one przekroczyć w roku podatkowym kwoty odpowiadającej 250 tys. euro, przeliczonej na walutę polską po średnim kursie ogłaszanym przez Narodowy Bank Polski, obowiązującym w ostatnim dniu roku podatkowego poprzedzającego rok podatkowy. Jeśli zagraniczna spółka kontrolowana prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą na terytorium państwa innego niż państwo członkowskie Unii Europejskiej lub państwo należące do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w którym podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów, to dochód tej spółki nie może przekroczyć 10% przychodów osiągniętych z tytułu prowadzonej rzeczywistej działalności gospodarczej w tym państwie.
Dodatkowym warunkiem jest tu jednak istnienie podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, innej ratyfikowanej umowy międzynarodowej, której stroną jest Rzeczpospolita Polska, lub innej umowy międzynarodowej, której stroną jest Unia Europejska, do uzyskania informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym zagraniczna spółka kontrolowana podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów.
Monitor Księgowego – prenumerata
50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online
W przepisach wyliczono też przykładowe kryteria stosowane do oceny, czy zagraniczna spółka kontrolowana prowadzi rzeczywistą działalność.
Łączne spełnienie tych warunków pozwala podatnikowi nie stosować przepisów o zagranicznych spółkach kontrolowanych, a w konsekwencji - nie opodatkowywać ich dochodów polskim podatkiem.
Ponieważ przychody zagranicznej spółki, w której Państwa spółka posiada udziały, nie przekroczyły ww. limitu, to pierwszy z warunków wyłączenia został spełniony. Niestosowanie przepisów o zagranicznych spółkach kontrolowanych będzie więc w Państwa przypadku uzależnione od spełnienia pozostałych warunków dotyczących prowadzenia rzeczywistej działalności gospodarczej przez tę zagraniczną spółkę w rozumieniu tychże przepisów.
PODSTAWA PRAWNA:
- art. 24a ust. 16 i 17 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1662)
- art. 30f ust. 18 i 19 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
- art. 1 pkt 22, art. 2 pkt 24, art. 9 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)
- art. 1 ustawy z 21 października 2014 r. zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1478)
Anna Welsyng - radca prawny, doradca podatkowy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat