reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Podatnicy i zakres opodatkowania > Czy do spółki spoza UE i EOG trzeba stosować przepisy o zagranicznych spółkach kontrolowanych

Czy do spółki spoza UE i EOG trzeba stosować przepisy o zagranicznych spółkach kontrolowanych

Nasza spółka posiada udziały w spółce zagranicznej. Przychody tej zagranicznej spółki za poprzedni rok wyniosły ok. 200 tys. euro. Spółka ta prowadzi działalność w państwie położonym poza obszarem UE oraz EOG. Czy w odniesieniu do tej spółki będziemy musieli stosować przepisy o zagranicznych spółkach kontrolowanych?

Przepisy obu ustaw o podatkach dochodowych, znowelizowanych ustawą z 29 sierpnia 2014 r., przewidują wyłączenie stosowania przepisów o zagranicznych spółkach kontrolowanych, jeśli spełnione zostaną określo­ne w nich warunki.

Pierwszym warunkiem jest nieprzekroczenie wskazanego w przepisach limitu przychodów zagranicznej spółki kontrolowanej. To oznacza, że nie mogą one przekroczyć w roku podatkowym kwoty odpowiadają­cej 250 tys. euro, przeliczonej na walutę polską po średnim kursie ogłaszanym przez Narodowy Bank Polski, obowiązującym w ostatnim dniu roku podatkowego poprzedzającego rok podatkowy. Jeśli zagraniczna spółka kontrolowana prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą na terytorium państwa innego niż państwo człon­kowskie Unii Europejskiej lub państwo należące do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w którym podle­ga opodatkowaniu od całości swoich dochodów, to dochód tej spółki nie może przekroczyć 10% przychodów osiągniętych z tytułu prowadzonej rzeczywistej działalności gospodarczej w tym państwie.

Dodatkowym warunkiem jest tu jednak istnienie podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwój­nego opodatkowania, innej ratyfikowanej umowy międzynarodowej, której stroną jest Rzeczpospolita Polska, lub innej umowy międzynarodowej, której stroną jest Unia Europejska, do uzyskania informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym zagraniczna spółka kontrolowana podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

W przepisach wyliczono też przykładowe kryteria stosowane do oceny, czy zagraniczna spółka kontrolowa­na prowadzi rzeczywistą działalność.

Łączne spełnienie tych warunków pozwala podatnikowi nie stosować przepisów o zagranicznych spółkach kontrolowanych, a w konsekwencji - nie opodatkowywać ich dochodów polskim podatkiem.

Ponieważ przychody zagranicznej spółki, w której Państwa spółka posiada udziały, nie przekroczyły ww. limitu, to pierwszy z warunków wyłączenia został spełniony. Niestosowanie przepisów o zagranicznych spół­kach kontrolowanych będzie więc w Państwa przypadku uzależnione od spełnienia pozostałych warunków dotyczących prowadzenia rzeczywistej działalności gospodarczej przez tę zagraniczną spółkę w rozumieniu tychże przepisów.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 24a ust. 16 i 17 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1662)
  • art. 30f ust. 18 i 19 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 1 pkt 22, art. 2 pkt 24, art. 9 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)
  • art. 1 ustawy z 21 października 2014 r. zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1478)

Anna Welsyng - radca prawny, doradca podatkowy

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama