REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady opodatkowania CIT wspólnika SKA (jako spółki osobowej), będącego zarówno komplementariuszem, jak i akcjonariuszem

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Zasady opodatkowania CIT wspólnika SKA (jako spółki osobowej), będącego zarówno komplementariuszem, jak i akcjonariuszem
Zasady opodatkowania CIT wspólnika SKA (jako spółki osobowej), będącego zarówno komplementariuszem, jak i akcjonariuszem

REKLAMA

REKLAMA

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, w którym potwierdził ugruntowane już w orzecznictwie stanowisko, że komplementariusz będący jednocześnie jedynym akcjonariuszem w spółce nie stanowi nowej kategorii udziałowców w spółce komandytowo-akcyjnej.

Komplementariusz-akcjonariusz nie jest odrębną, nową kategorią udziałowców SKA w zakresie uzyskiwanych przychodów. Wspólnik taki uzyskuje ze SKA dwa rodzaje przychodów: po pierwsze udział w zysku SKA przypadający komplementariuszowi, po drugie - dywidendę przypadającą na akcje posiadane przez tego wspólnika (komplementariusza-akcjonariusza).

Autopromocja

Tak orzekł NSA w wyroku z 5 kwietnia 2017 r., (sygn. II FSK 517/15).

Sprawa dotyczyła spółki będącej zarówno jedynym komplementariuszem, jak i akcjonariuszem posiadającym 100% akcji w spółce z o.o. spółka komandytowo-akcyjna (SKA). Uzyskiwane przez nią dochody stanowią dochód komplementariusza oraz akcjonariusza, a więc dochód spółki. Podział zysku, a co za tym idzie wysokość dywidendy w spółce SKA za dany rok obrotowy, określa walne zgromadzenie oraz wymaga on zgody komplementariusza. W SKA rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. SKA nie wypłacała i nie będzie wypłacać komplementariuszowi i akcjonariuszowi (a więc spółce) w trakcie roku obrotowego 2012 zaliczek na dywidendę za ten rok obrotowy.

Na tym tle spółka zapytała organ podatkowy, czy na spółce będącej zarówno komplementariuszem i akcjonariuszem SKA, będzie ciążył obowiązek uwzględniania przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów związanych z działalnością SKA prowadzoną w 2012 r. przy ustalaniu wysokości zaliczek na podatek CIT za ten rok.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedstawiając własne stanowisko spółka wskazała, że nie można uznać, iż zysk komplementariusza jest zyskiem należnym przed powzięciem uchwały przez walne zgromadzenie. Skoro przychód należny powstanie dopiero z chwilą podjęcia stosownej uchwały przez walne zgromadzenie SKA, które może się odbyć po zakończeniu 2012 r., przychód należny powstanie również po zakończeniu 2012 r. Tym samym, przy obliczaniu przez spółkę zaliczek na podatek dochodowy za 2012 r., nie mogą być uwzględniane przychody oraz koszty uzyskania przychodów związane z działalnością SKA prowadzoną w 2012 r.

Organ odmówił wszczęcia postępowania. W uzasadnieniu wskazał, że niemożliwe jest, aby w obrocie prawnym funkcjonowała spółka, w której ten sam podmiot byłby jednocześnie jedynym komplementariuszem i 100% akcjonariuszem SKA.

WSA w Gliwicach nie podzielił jednak stanowiska organu wskazując, że brak jest podstaw prawnych do odmowy merytorycznego rozstrzygnięcia wątpliwości spółki.

Wobec tego organ uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. W uzasadnieniu stwierdził, że w przypadku , gdy wspólnikiem spółki osobowej jest osoba prawna, zastosowanie w tej sytuacji znajdą przepisy ustawy o CIT. W odniesieniu do dochodów z tytułu udziału w zyskach spółek osobowych, podstawę ich opodatkowania stanowi dochód będący różnicą między sumą przychodów a kosztami ich uzyskania. Zdaniem organu, jeżeli spółka jest wspólnikiem o podwójnym statusie (komplementariuszem, jak i akcjonariuszem SKA), przychody osiągnięte przez spółkę z tego tytułu oraz koszty ich uzyskania należy rozliczać na zasadach obowiązujących komplementariuszy tych spółek, tj. w trakcie roku podatkowego.

Sprawa trafiła do WSA w Gliwicach, który nie podzielił w pełni stanowiska organu. W ocenie sądu do obu rodzajów zysku należy zastosować odmienne reżimy opodatkowania podatkiem dochodowym. Stanowiska stron są zatem niezasadne, nie uwzględniają bowiem, że status prawny akcjonariusza SKA będącego jednocześnie komplementariuszem w zakresie dochodów uzyskiwanych z dywidendy jest różny od statusu akcjonariusza takiej spółki.


Sprawa ostatecznie trafiła do NSA, który oddalił skargę organu podatkowego. Sąd wskazał, że zaskarżony wyrok, pomimo błędnego uzasadnienia, odpowiada prawu. Wpisuje się on w linię orzeczniczą, obowiązującą od dwóch i pół roku, reprezentowaną przykładowo przez wyrok NSA z 23 marca 2016 r., II FSK 230/14, zgodnie z którą w takich przypadkach wspólnik rozlicza się oddzielnie jako komplementariusz i oddzielnie jako akcjonariusz. Powyższe stanowisko wynika również z uchwały NSA z 16 stycznia 2012 r., II FPS 1/11. NSA podkreślił, że nie można zaakceptować poglądu o istnieniu czegoś takiego jak odrębna instytucja podatkowa w postaci podatnika o podwójnym statusie.

Patrycja Łukasiewicz,

Źródło: taxonline.pl  7.04.2017r.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA