reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Niespłacone zobowiązania likwidowanej spółki a przychód podatkowy w CIT

Niespłacone zobowiązania likwidowanej spółki a przychód podatkowy w CIT

W trakcie likwidacji spółki należy przede wszystkim zadbać o to, aby wszelkie zobowiązania jakie spółka posiada względem swoich wierzycieli zostały uregulowane. Może się jednak zdarzyć, że majątek likwidowanej spółki nie wystarcza na pokrycie jej zobowiązań. W takim przypadku wartość niespłaconych zobowiązań, które pozostaną w spółce na dzień zakończenia jej likwidacji i wykreślenia jej z KRS nie będzie stanowić przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Likwidacja spółki jest to proces, który co do zasady poprzedza rozwiązanie spółki kapitałowej (art. 272 k.s.h.). Likwidacja przeprowadzana jest przez powołane do tego osoby, którymi w praktyce są najczęściej członkowie zarządu (art. 276 ust. 1 k.s.h.), zwane likwidatorami. W trakcie procesu likwidacji likwidatorzy powinni zakończyć interesy bieżące spółki, ściągnąć wierzytelności, wypełnić zobowiązania i upłynnić majątek spółki (czynności likwidacyjne). Majątek spółki powinien w pierwszej kolejności posłużyć w celu zaspokojenia lub zabezpieczenia wierzycieli.

Powstaje pytanie, czy w sytuacji gdy majątek likwidowanej spółki nie pozwala na spłatę ciążących na spółce zobowiązań na dzień zakończenia jej likwidacji, po stronie spółki powstanie przychód podlegający opodatkowaniu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako ustawa o CIT).

Odpowiadając na to pytanie należy zwrócić uwagę na treść art. 12 ust. 1 pkt. 3 lit. a ustawy o CIT. W świetle tego przepisu, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest wartość, z zastrzeżeniem ust. 4 pkt 8, umorzonych lub przedawnionych zobowiązań, w tym z tytułu zaciągniętych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem umorzonych pożyczek z Funduszu Pracy.

Polecamy: INFORLEX Ekspert

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Z powyższego wynika, że z powstaniem przychodu mamy do czynienia m.in. w sytuacji umorzenia zobowiązania. Podkreślenia wymaga, że ustawa o CIT nie określa, co należy rozumieć pod pojęciem „umorzenia zobowiązania”. Zgodnie z orzecznictwem, pojęcie „umorzenia zobowiązania” mieści w sobie zarówno zwolnienie z długu, odnowienie, jak i potrącenie (zob. wyrok NSA z 24.06.2010 r., sygn. akt: II FSK 345/09). Tym samym, do umorzenia zobowiązania konieczne jest zawarcie stosownej umowy pomiędzy wierzycielem i dłużnikiem (spółką). W momencie wykreślenia spółki z rejestru przedsiębiorców KRS, wygaśnięcie zobowiązań nastąpi natomiast niejako automatycznie – bez zawierania jakichkolwiek umów między spółką a wierzycielem. Oznacza to, że po stronie spółki nie powstanie przychód w oparciu o art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy o CIT.

Co więcej, zgodnie z generalną zasadą, z powstaniem przychodu mamy do czynienia w przypadku wystąpienia realnego przysporzenia majątkowego po stronie podatnika. O takim przysporzeniu trudno jednak mówić w odniesieniu do spółki, która w momencie wykreślenia jej z rejestru przedsiębiorców KRS de facto przestaje istnieć. Przypisanie jej jakiegokolwiek przysporzenia generującego przychód jest zatem niemożliwe.

Z powyższym stanowiskiem zgadzają się także organy podatkowe (zob. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 26.04.2018 r., znak: 0114-KDIP2-3.4010.60.2018.1.MC, z 15.11.2017 r., znak: 0114-KDIP2-3.4010.282.2017.1.PS oraz z 14.07.2017 r., znak: 0114-KDIP2-3.4010.124.2017.1.MC)         

Przemysław Szwed, Młodszy Konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Nowodworski Estates

Biuro Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama