REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie CIT dochodów z najmu wspólnot mieszkaniowych

 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
CIT, wspólnoty mieszkaniowe, podatek, dochód, najem
CIT, wspólnoty mieszkaniowe, podatek, dochód, najem
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Niejasność i brak precyzji w przepisach jest przyczyną wątpliwości wspólnot mieszkaniowych, jak mają traktować podatkowo swoje przychody z najmu. Czy przychody te podlegają podatkowi dochodowemu (CIT), czy są z niego zwolnione?

Powyższe zagadnienie zostało poruszone w jednej z ostatnich interpretacji indywidualnych Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 6 lutego 2012r. (nr IPTPB3/423-281/11-2/MF).

Autopromocja

Zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 Nr 74, poz. 397 ze zm.) wspólnoty mieszkaniowe jako jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych.

Przedmiotem opodatkowania, bez względu na źródło, z jakiego zostały osiągnięte, jest dochód będący nadwyżką sumy przychodów nad kosztami uzyskania przychodu, osiągnięte w danym roku podatkowym. W konsekwencji środki pieniężne, które wpływają na konto Wspólnoty Mieszkaniowej, bez względu na źródło ich pochodzenia, stanowią zgodnie z zapisami ustawy o CIT przychód Wspólnoty.

Przychód i dochód to nie to samo

Następnie pomniejszony o koszty poniesione w celu jego uzyskania odzwierciedla dochód, podlegający opodatkowaniu. Jednakże zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o CIT, wolne od podatku od osób prawnych są dochody wspólnoty mieszkaniowej uzyskane w ramach prowadzenia gospodarki zasobami mieszkaniowymi, o ile zostaną przeznaczone na cele związane z utrzymaniem tych zasobów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W głównej mierze wątpliwości interpretacyjne skupiły się na zakresie znaczeniowym pojęć „gospodarki zasobami mieszkaniowymi” oraz „zasobu mieszkaniowego”.

Wspólnoty mieszkaniowe jako podatnicy CIT

Jak powinny rozliczać VAT wspólnoty mieszkaniowe?

Zgodnie z powyższą interpretacją Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi poprzez pojęcie „gospodarki zasobami mieszkaniowymi” należy uznać „zarządzanie oraz dysponowaniem zgromadzonym zasobem rzeczy, służącym celom mieszkaniowym lub związanych z zamieszkiwaniem”, a jej swoistą istotą jest prowadzenie działań, które będą służyły prawidłowej eksploatacji tych zasobów oraz utrzymaniu substancji mieszkaniowej w stanie niepogorszonym.

Kto wypełnia obowiązki wspólnoty mieszkaniowej w zakresie rachunkowości?

Zasoby mieszkaniowe powinno traktować się jako zbiór lokali mieszkalnych oraz innego rodzaju pomieszczeń lub urządzeń (np.: dźwigi osobowe, kotłownie, hydrofory wbudowane, klatki schodowe, loggie, garaże), stanowiących cześć budynku mieszkalnego bądź zlokalizowanych poza nim, których istnienie stanowi niezbędny element zapewniający prawidłowe funkcjonowanie i administrowanie nim.

W uzasadnieniu interpretacji zwrócono uwagę, iż przychody związane z powyższymi budynkami lub urządzeniami oraz finansowane z nich koszty odzwierciedlają jednocześnie przychody i koszty podatkowe, określone ustawą o CIT.

Dochód uzyskany na podstawie tego tytułu będzie zwolniony od CIT pod warunkiem, że zostanie przeznaczony na cele związane z utrzymaniem zasobu mieszkaniowego, w tym pomieszczeń stanowiących część wspólną wspólnoty.

Ustawa zastrzega rodzaj źródła uzyskania dochodu, jakim jest gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Inne źródło dyskwalifikuje możliwości skorzystania ze zwolnienia, nawet jeżeli uzyskany dochód zostałby przeznaczony na utrzymanie istniejący zasób mieszkaniowy.

Autopromocja

Zgodnie z sentencją omawianej interpretacji indywidualnej, prawnie dopuszczalny i podlegający zwolnieniu jest dochód uzyskany z najmu lokali mieszkalnych adaptowanych na pralnię, a następnie przeznaczony na utrzymanie powierzchni wspólnych wspólnoty.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA