Opodatkowanie CIT dochodów z najmu wspólnot mieszkaniowych
REKLAMA
REKLAMA
Powyższe zagadnienie zostało poruszone w jednej z ostatnich interpretacji indywidualnych Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 6 lutego 2012r. (nr IPTPB3/423-281/11-2/MF).
REKLAMA
Zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 Nr 74, poz. 397 ze zm.) wspólnoty mieszkaniowe jako jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych.
Przedmiotem opodatkowania, bez względu na źródło, z jakiego zostały osiągnięte, jest dochód będący nadwyżką sumy przychodów nad kosztami uzyskania przychodu, osiągnięte w danym roku podatkowym. W konsekwencji środki pieniężne, które wpływają na konto Wspólnoty Mieszkaniowej, bez względu na źródło ich pochodzenia, stanowią zgodnie z zapisami ustawy o CIT przychód Wspólnoty.
Przychód i dochód to nie to samo
Następnie pomniejszony o koszty poniesione w celu jego uzyskania odzwierciedla dochód, podlegający opodatkowaniu. Jednakże zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o CIT, wolne od podatku od osób prawnych są dochody wspólnoty mieszkaniowej uzyskane w ramach prowadzenia gospodarki zasobami mieszkaniowymi, o ile zostaną przeznaczone na cele związane z utrzymaniem tych zasobów.
W głównej mierze wątpliwości interpretacyjne skupiły się na zakresie znaczeniowym pojęć „gospodarki zasobami mieszkaniowymi” oraz „zasobu mieszkaniowego”.
Wspólnoty mieszkaniowe jako podatnicy CIT
Jak powinny rozliczać VAT wspólnoty mieszkaniowe?
Zgodnie z powyższą interpretacją Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi poprzez pojęcie „gospodarki zasobami mieszkaniowymi” należy uznać „zarządzanie oraz dysponowaniem zgromadzonym zasobem rzeczy, służącym celom mieszkaniowym lub związanych z zamieszkiwaniem”, a jej swoistą istotą jest prowadzenie działań, które będą służyły prawidłowej eksploatacji tych zasobów oraz utrzymaniu substancji mieszkaniowej w stanie niepogorszonym.
Kto wypełnia obowiązki wspólnoty mieszkaniowej w zakresie rachunkowości?
Zasoby mieszkaniowe powinno traktować się jako zbiór lokali mieszkalnych oraz innego rodzaju pomieszczeń lub urządzeń (np.: dźwigi osobowe, kotłownie, hydrofory wbudowane, klatki schodowe, loggie, garaże), stanowiących cześć budynku mieszkalnego bądź zlokalizowanych poza nim, których istnienie stanowi niezbędny element zapewniający prawidłowe funkcjonowanie i administrowanie nim.
W uzasadnieniu interpretacji zwrócono uwagę, iż przychody związane z powyższymi budynkami lub urządzeniami oraz finansowane z nich koszty odzwierciedlają jednocześnie przychody i koszty podatkowe, określone ustawą o CIT.
Dochód uzyskany na podstawie tego tytułu będzie zwolniony od CIT pod warunkiem, że zostanie przeznaczony na cele związane z utrzymaniem zasobu mieszkaniowego, w tym pomieszczeń stanowiących część wspólną wspólnoty.
Ustawa zastrzega rodzaj źródła uzyskania dochodu, jakim jest gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Inne źródło dyskwalifikuje możliwości skorzystania ze zwolnienia, nawet jeżeli uzyskany dochód zostałby przeznaczony na utrzymanie istniejący zasób mieszkaniowy.
Zgodnie z sentencją omawianej interpretacji indywidualnej, prawnie dopuszczalny i podlegający zwolnieniu jest dochód uzyskany z najmu lokali mieszkalnych adaptowanych na pralnię, a następnie przeznaczony na utrzymanie powierzchni wspólnych wspólnoty.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat